ԱԳՆ կոչվող հիմնարկը, թելելով Փաշինյանի՝ էրդողանաալիևյան քաղաքականությունը, հերթական անառակաբարո գործողությունն է կատարել. Աշոտյան
09/04/2025 13:31
ԱԳՆ կոչվող հիմնարկը, թելելով Նիկոլ Փաշինյանի կողմից վարվող էրդողանաալիևյան քաղաքականությունը, հերթական անառակաբարո գործողությունն է կատարել. լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ անդրադառնալով ԱԳՆ-ի հայտարարությանը։
Հիշեցնենք, որ «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան՝ ԱԳՆ-ից ասել են․ «Լեռնային Ղարաբաղի հայության բռնի տեղահանության և Լեռնային Ղարաբաղի լուծարման վերաբերյալ հրամանագրի հրապարակումից հետո խնդիրը դուրս է եկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգից»։
Աշոտյանը նշեց, որ այդ հայտարարությունից հետո նկատելի էր, որ մի խումբ պատգամավորներ, առաձին անհատներ արձագանքել էին, սակայն միայն ՀՀԿ-ն է որպես ինստիտուցիոնալ կառույց արձագանքել։
«Կարծում եմ՝ սա այն հարցն է, որ նաև դրսում պետք  է հնչեցնել, լսեցնել, որ Նիկոլը և իր ԱԳՆ-ն չեն արտահայտում հայ ժողովրդի և ՀՀ-ի կարծիքը։ Եվ շատ եմ կարևորում որպեսզի ընդդիմությունն ավելի կազմակերպված լինի։ Այս օրակարգը չկիսող ընդդիմադիր ուժերին խնդրում եմ անպայման ինստիտուցիոնալ հայտարարություն անել և հասանելի դարձնել միջազգային հանրությանը»,-ասաց նա։

Учреждение под названием Министерство иностранных дел, продолжая эрдоганоалиевскую политику Пашиняна, совершило очередной аморальный поступок — Ашотян
09/04/2025 14:31
Учреждение под названием Министерство иностранных дел, продолжая эрдоганоалиевскую политику Пашиняна, совершило очередной аморальный поступок. Об этом в беседе с журналистами заявил заместитель председателя РПА Армен Ашотян, комментируя заявление МИД.
Напомним, что в ответ на запрос «Азатутюн» в МИД заявили: "После обнародования указа о насильственном перемещении армян Нагорного Карабаха и роспуске Нагорного Карабаха этот вопрос снят с повестки дня нормализации межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном".
Ашотян отметил, что после этого заявления было заметно, что группа депутатов и отдельных лиц отреагировали, но как институциональная структура отреагировала только Республиканская партия Армении.
«Я думаю, что этот вопрос должен быть поднят и за рубежом. Никол и его МИД не выражают мнение армянского народа и Республики Армения. И я придаю большое значение тому, что оппозиция должна быть еще более организованной. Я прошу оппозиционные силы, которые не разделяют эту повестку, сделать официальное заявление и довести его до сведения международного сообщества», - сказал он.