Սա սովորական ուղղորդված ֆաշիզմ է. Էլինար Վարդանյան
«Թեև վերջին շրջանում անհեռանկար եմ համարել այս իշխանության որևէ ներկայացուցչի հետ որևէ հարցի բովանդակային քննարկումը, այսօր, սակայն, ուզում եմ դիմել ուժային կառույցների կին ղեկավարներին՝ ՆԳՆ, Արդարադատության նախարարության և դատախազության։ Ձեր աչքի առաջ տեղի է ունենում անթույլատրելի, այլանդակ պրոցես, որին դուք պարզապես չեք կարող անտարբեր լինել։ Խոսքը Արցախի մեր հայրենակիցների հանդեպ կոկրետ տեղերից, կոնկրետ անձանց կողմից գեներացվող ատելության մասին է։ Սովորական ուղղորդված ֆաշիզմ։ Չի կարելի լռել, անտարբեր լինել, որովհետև դա կարող է բերել անկանխատեսելի հետևանքների։
Սուտ է, թե սա հանրային տրամադրություն է։ Հակառակը՝ արցախցիների հանդեպ մեղադրանքներին հետևում է հանրության պարսավանքը, ճիշտ և հստակ ռեակցիան։ Մեր հասարակությունը տոտալ հաշտ չէ արցախցիների հանդեպ տարվող ատելության քարոզի հետ։
Հարգելի տիկնայք, դժվար չէ հետևել, թե որտեղից են կառավարվում ֆեյքերը, տարաբնույթ լրատվականները, մանր քարոզիչները։ Դա հրեշավոր մեքենա է, որի ողջ կառուցվածքի բացահայտումը իրավապահների համար հեշտ գործ է, ու նաև, շեշտում եմ՝ պարտականությունն է։
Ես պարզապես ուզում եմ զգուշացնել, դուք չեք էլ պատկերացնում` ինչ հրեշավոր պրոցես է տեղի ունենում և ինչ անկանխատեսելի հետևանքներ կարող է ունենալ։ Դուք ունեք լծակներ` կանխելու այս պրոցեսը։
Եթե մեզ և արցախցիներին տարանջատելու ու ատելություն սերմանելու փորձեր անողները կարծում են, որ սա պարզապես բերելու է արցախցիների զանգվածային արտագաղթի և դրանով ազատվելու են արցախցիներից, չարաչար սխալվում են։ Սոցցանցերից դուրս այլ տրամադրություններ են։ Պարզապես մի օր արցախցին չի դիմանա, հայաստանցին չի դիմանա, մենք չենք դիմանա...
Հ.Գ. Երեկ լսարանում արցախցի ուսանողուհիս նկատեց ինձ մոտ Արցախի դրոշը, հետաքրքվեց՝ արդյո՞ք Արցախից եմ։ Պատասխանիս՝ ոչ, սակայն Արցախն իմ հայրենիքն է, հետևեց հուզմունքը, որ իրենք մենակ չեն։ Ուրեմն որքան էլ իշխանության քարոզիչներն ու գրպանային լրատվականները փորձեն ատելություն սերմանել, ես և ինձ նման շատերը մնում ենք նույն համոզմունքին՝ Արցախը մեր հայրենիքն է, արցախցին՝ մեր հայրենակիցը», - նշել է նա։

Элинар Варданян о генерации ненависти к арцахцам: Это обыкновенный фашизм
Хотя я считаю бесперспективным содержательное обсуждение какого-либо вопроса с кем-либо из представителей этой власти, тем не менее сегодня хочу обратиться к женщинам-руководителям правоохранительных органов - МВД, Минюста, Генпрокуратуры. На ваших глазах происходит неприемлемый, уродливый процесс, к которому вы не имеете право оставаться равнодушными. Об этом написала в своей статье член группы «Альтернативные проекты», депутат от блока «Армения» Элинар Варданян.
«Речь идет о ненависти, генерируемой конкретными лицами из конкретных мест по отношению к нашим соотечественникам из Арцаха. Это обыкновенный направляемый фашизм. Нельзя молчать, оставаться равнодушными, поскольку это может привести к непредсказуемым последствиям.
Разговоры о том, что это общественное настроение, - ложь. Напротив, обвинения в адрес арцахцев вызывают общественное осуждение, правильную и четкую реакцию. Наше общество тотально не мирится с пропагандой ненависти, осуществляемой в отношении арцахцев.
Уважаемые дамы, несложно отследить, откуда управляются фейки, различные новостные агентства и мелкие пропагандисты. Это чудовищная машина, раскрытие всей конструкции которой является для правоохранительных органов легкой задачей, а также, подчеркиваю, их обязанностью. У вас есть рычаги для предотвращения данного процесса.
Если те, которые пытаются разделить нас и арцахцев, посеять между нами ненависть, думают, что это приведет к массовой эмиграции карабахцев и тем самым они избавятся от них, то они глубоко ошибаются. За пределами социальных сетей царят иные настроения. Просто как-нибудь арцахец не выдержит, житель Армении не выдержит, мы не выдержим...»,- отметила депутат.