Արժանապատվություն չունենալն ապացուցած մարդիկ գերիներին մեղադրում են ինքնասպան չլինելու համար․ «Հայաքվե»
09/04/2025 10:17
Հայ պատանդներին Բաքվից վերադարձնելու հարցում վարչախմբի միտումնավոր անգործությունն այն աստիճանի է հասել, որ անգամ ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլի Մարագոսն ասում է, թե Բաքվից արդար դատավարություն է ակնկալում, ինչը նշանակում է, որ ԵՄ դեսպանը հայ պատանդներին նույնիսկ քաղաքական բանտարկյալներ չի համարում, նշված է «ՀայաՔվե»-ի հաղորդագրությունում։
«Ո՛չ կառավարությունը, ո՛չ ԱԺ իշխող խմբակցությունն անգամ դատապարտող հայտարարություն չեն արել հայ պատանդների վերաբերյալ։
Ավելին՝ վարչախմբի պարագլուխներն անգամ Ռուբեն Վարդանյանին են մեղադրում իր պատանդառման հարցում։
Արժանապատվություն չունենալը քանիցս ապացուցած մարդիկ նրանց մեղադրում են, պատկերացրեք, գերեվարվելու, ինքնասպան չլինելու համար։ Սա մատնում է նրանց ներքին թաքուն ցանկությունը՝ այդ մարդկանց մահացած տեսնելու»,  - նշված է տեքստում։

«Айакве»: люди, доказавшие отсутствие у них достоинства, обвиняют пленных в том, что они не покончили жизнь самоубийством
09/04/2025 11:02
Сознательное бездействие режима в вопросе возвращения армянских заложников из Баку достигло такого уровня, что даже посол ЕС в Армении Василий Марагос заявил, что ожидает от Баку справедливого суда, а это значит, что посол ЕС даже не считает армянских заложников политическими заключенными, говорится в сообщении инициативы «Айакве».
«Ни правительство, ни правящая фракция Национального собрания даже не сделали осуждающего заявления относительно армянских заложников.
Более того, лидеры режима даже обвиняют Рубена Варданяна в том, что он удерживается в заложниках.
Люди, которые неоднократно доказывали отсутствие у них достоинства, обвиняют их, представьте себе, в том, что они попали в плен, что они не покончили жизнь самоубийством. Это выдает их внутреннее тайное желание увидеть этих людей мертвыми», - говорится в сообщении.