Լավ է, որ ոմանք սկսել են Վիկիլիքսն ուսումնասիրել, այդտեղ դեռ շատ բան կա, որ պետք է նաև մեր հանրությունն իմանա 1998-2008թթ․ պետության ամուր դիրքորոշման մասին. Քոչարյան
10/04/2025 14:35
ԱԺ պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը գրել է.
«Որոշ շրջանակներ, իրենց հին աշխատաոճին հավատարիմ, երեկվանից մի նոր հատվածական «ցնցող բացահայտում» են «գտել» Վիկիլիքսում ու ամբողջ տեղեկանքից ընդամենը մի քանի տող տեղադրելով՝ հերթական ֆեյք լուրն են փորձում ստեղծել։
Պարզապես հիշեցման կարգով՝ վիկիլիքսյան այդ տեղեկանքում վերարտադրված են ամենաթրքամետ-ադրբեջանամետ գործչի՝ Մեթյու Բրայզայի ընկալումները։ Սակայն, նույնիսկ այդ պարագայում, տեղեկանքին ամբողջական ծանոթացումը դիվանագիտության մասին փոքր-ինչ պատկերացում ունեցող մարդու մոտ միայն հիացմունք կարող է առաջացնել այն կարողությունների և դիրքորոշումների վերաբերյալ, որ այդ ժամանակ Հայաստանն ուներ՝ թե՛ հարևան Իրանի հետ հարաբերությունների, թե՛ Արցախի հարցում, թե՛ Հայաստանի ներքին գործերին որևէ միջամտություն թույլ չտալու, թե՛ սփյուռքի հետ հարաբերությունների և թե՛ հայ-թուրքական հարաբերությունների և դրանում ԱՄՆ կողմից առաջ տարվող թեզերի վերաբերյալ։
Տարատեսակ մանիպուլյացիաներն արմատից կանխելու համար պարզապես հիշեցնեմ, որ 1998-2008 թվականներին նաև մեր պետական դիրքորոշման արդյունքում շուրջ մեկուկես տասնյակ պետություն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցն ընգրկված է եղել արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների ցանկում, իսկ թուրքական բոլոր անիմաստ առաջարկները բախվել են հայկական պետական ընկալումների կուռ դիրքորոշմանը։
Բոլոր հետաքրքրվողների համար կտեղադրեմ շատ հատվածային և մանիպուլյատիվ շրջանառվող տեղեկանքի ամբողջական տեքստը, առանց որևէ մեկնաբանության։ Պարզապես համադրեք շրջանառվող հատվածը՝ ուղեկցվող կեղծիքով և բուն տեղեկանքը՝ ամբողջությամբ։
Որ ոմանք սկսել են Վիկիլիքսն ուսումնասիրել, դա լավ է, վստահ եմ՝ այդտեղ դեռ շատ բան կա, որ պետք է նաև մեր հանրությունն իմանա 1998-2008 թվականների մեր պետության ամուր դիրքորոշման մասին։ Այն մասին, որ ժամանակին Հայաստանի անունից բանակցել են մարդիկ, որոնք հասկանում էին՝ ինչ է պետությունը, պետական շահը և պետական մտածողությունը։ Մի բան որին, ցավոք, վաղուց կարոտ է հանրությունը։
Դիվանագիտական տեղեկանքները բանակից ազատվելու համար սեփական մոր վրա գրված ցուցմունք չեն, դրանք հասկանալը պահանջում են սթափ ընկալում, ինչը դասալիքներին հասու չէ»։

Хорошо, что некоторые люди начали изучать WikiLeaks,  уверен, что там есть еще много того, что наше общество должно знать о сильной позиции нашего государства в 1998-2008 годах — Кочарян
10/04/2025 15:35
Хорошо, что некоторые люди начали изучать WikiLeaks, уверен, что там есть еще много того, что наше общество должно знать о сильной позиции нашего государства в 1998-2008 годах — Кочарян
Определенные круги, верные своему старому стилю работы, вчера «обнаружили» на WikiLeaks новое фрагментарное «шокирующее разоблачение» и пытаются создать очередную фейковую новость, опубликовав всего несколько строк из всей справки. Об этом написал на своей странице в Facebook депутат от блока «Армения» Левон Кочарян.
«В качестве напоминания: в данной справке WikiLeaks воспроизведены восприятия самого протурецко-проазербайджанского деятеля - Мэтью Брайзы. Однако даже в этом случае полное ознакомление со справкой может вызвать у мало-мальски понимающего дипломатию человека лишь восхищение относительно тех возможностей и позиций, которые имела в то время Армения, как в отношениях с соседним Ираном, так в вопросах Арцаха, недопущения какого-либо вмешательства во внутренние дела Армении, отношений с диаспорой, армяно-турецких отношений и тезисов, выдвигаемых США по этому поводу.
Чтобы не было различных манипуляций, просто напомню, что в 1998-2008 годах в результате и нашей государственной позиции около полутора десятка государств признали Геноцид армян, вопрос международного признания Геноцида был включен в список внешнеполитических приоритетов, а все бессмысленные предложения Турции вступали сталкивались с твердой позицией армянских государственных восприятий.
Для всех интересующихся размещаю полный текст весьма фрагментарной и манипулятивно распространенной справки, без каких-либо комментариев. Просто сравните распространенную часть, сопровождаемую фальсификацией, и саму справку в целом.
Хорошо, что некоторые люди начали изучать WikiLeaks,  уверен, что там есть еще много того, что наше общество должно знать о сильной позиции нашего государства в 1998-2008 годах. О том, что в свое время от имени Армении вели переговоры люди, которые понимали, что такое государство, государственный интерес, государственное мышление. К сожалению, это то, по чему давно скучает общество».