Իշխանությունը հարցերի լուծումները գտնելու փոխարեն զբաղված է հասարակության մեջ ատելության դոզան բարձրացնելու և արցախցիների դեմ ուղղելու գործով
10/04/2025 10:07
Կառավարությունն ու իշխանության քարոզչությունը մի թեզ են դրել շրջանառության մեջ, թե իբր արցախցիներին առաջարկվել է արդյունավետ բնակարանային ծրագիր, իսկ այդ մարդիկ նախընտրում են պետության գումարներով վարձով բնակվել, հրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշել է, որ, ըստ պաշտոնական թվերի, շուրջ 900 մարդ բնակարանային սերտիֆիկատ է ստացել, սակայն տուն գնելու հնարավորություն մոտ 100-ն է ստացել:
«Փոխվարչապետը սա ուրախալի լուր է համարում, նշելով, որ մարդիկ այնքան մեծ ընտրություն ունեն, որ դեռ փնտրում են: Իսկ իրականությունը լրիվ այլ է` խիստ մտահոգիչ:
Մարդիկ ծրագրից չեն օգտվում, որովհետև տրվող գումարները համահունչ չեն շուկայական գներին, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերվում է Երևանին ու մերձական մարզերին:
Բնակարանային գները նույնիսկ երկրորդական շուկայում բավականին բարձր են և ես մեծ թվով շահառուների հետ տարբեր սցենարներ ու ելքեր քննարկել եմ:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ բանկերն էլ իրենց հերթին խնդիր են ստեղծում` դա վերագրելով կառավարությանը:
Խոսքն, օրինակ, վերաբերում է բնակարանների կանխավճարին:
Մարդը Երևանում 30 մլն դրամի շրջանակներում 2 սենյականոց տուն է գտնում, վերցնում իր ընտանիքի 4 անդամի համար նախատեսված 12 մլն դրամանոց սերտիֆիկատը, գնում բանկ, իսկ այնտեղ ասում են, որ սերտիֆիկատի գումարը կանխավճար չի համարվում, պետք է տան գնի 10%-ի չափով գումար վճարել` 3 մլն դրամ, որպեսզի դիտարկեն վարկավորման հնարավորությունը:
Սա դեռ խոսում եմ այն արցախցիների մասին, ովքեր այստեղ գումար են վաստակում և կարող են վարկ փակել:
Կամ ասում են, եթե բազմազավակ ընտանիք է` մեծ գումար կստանան բնակարանի ձեռք բերման համար: Իսկ որևէ մեկը չի «հիշում» այն մասին, որ բազմազավակ ընտանիքի համար մեծ քառակուսի ընդգրկող բնակարան է պետք, իսկ դրա գինն անհամեմատ բարձր է:
Կարճ ասած, այս ծրագրի շրջանակներում հնարավորությունը հիմնականում սահմանամերձ մարզերում ապրելու ցանկություն ունեցողների համար է, որտեղ տների գինն անհամեմատ ցածր է, իսկ պետությունն էլ այդ դեպքում, մի անձի հաշվով 5 մլն գումար է տալիս:
Կամ էլ կկարողանան ծրագրից օգտվել այն մարդիկ, ովքեր դեռ հետ գցած գումար ունեն և պետության առաջարկած գումարին ավելացնելով տուն կգնեն, իսկ սոցիական ծանր կամ մինիմալ պայմաններ ունեցողները կմնան «կոտրած տաշտակի» առաջ:
Մի հանգամանք էլ. մարդիկ բնակարան են փնտրում այնտեղ, որտեղ նաև աշխատանքի հարց կլուծեն: Կան բնակավայրեր, որտեղ կարելի է տան հարց լուծել, սակայն աշխատանքի լուրջ խնդիր կա և դա ևս մեծ խոչընդոտ է այնտեղ տուն գնելու ու հիմնավորվելու համար:
Իշխանությունն այս ու բազմաթիվ հարցերի լուծումները գտնելու փոխարեն զբաղված է հասարակության մեջ ատելության դոզան բարձրացնելու և արցախցիների դեմ ուղղելու գործով»։

Вместо того, чтобы искать решения проблем, власти заняты увеличением дозы ненависти в обществе и направлением ее против арцахцев
10/04/2025 10:40
Правительство и властная пропаганда ввели в оборот тезис о том, что якобы арцахцам была предложена эффективная жилищная программа, однако эти люди предпочитают жить в арендном жилье за ​​счет денег государства, заявил депутат Национального собрания Тигран Абрамян.
Он отметил, что, по официальным данным, жилищные сертификаты получили около 900 человек, однако около 100 получили возможность купить дом.
«Вице-премьер считает это хорошей новостью, отмечая, что у людей такой большой выбор, что они все еще ищут. Но реальность совершенно иная — очень тревожная.
Люди не могут воспользоваться программой, так как предоставляемые суммы не соответствуют рыночным ценам, особенно если речь идет о Ереване и соседних областях.
Цены на квартиры даже на вторичном рынке довольно высоки, и я обсуждал различные сценарии и решения с большим количеством бенефициаров.
Я не говорю еще о том, что банки, в свою очередь, создают проблему, приписывая ее правительству.
Это касается, например, первоначального взноса за квартиру.
Человек находит в Ереване двухкомнатный дом за 30 миллионов драмов, берет сертификат на 12 миллионов драмов на 4 членов своей семьи, идет в банк, и ему говорят, что сумма сертификата не считается первоначальным взносом, и что он должен заплатить 10% от стоимости дома, что составляет 3 миллиона драмов, для того, чтобы они рассмотрели возможность кредитования.
Это я говорю о тех арцахцах, которые зарабатывают здесь деньги и могут выплачивать кредиты.
Или говорят, что если семья большая, то они получат много денег на покупку квартиры. Но никто «не помнит», что большой семье нужна квартира с большой площадью, а ее цена несопоставимо высока.
Короче говоря, возможность в рамках этой программы есть в основном у тех, кто хочет жить в приграничных районах, где стоимость жилья несравнимо ниже, и в таком случае государство выделяет по 5 миллионов на человека.
Или те, у кого еще остались накопленные деньги, смогут воспользоваться программой и купить дом, добавив их к сумме, предлагаемой государством, а те, у кого сложные или минимальные социальные условия, останутся у «разбитого корыта».
Есть еще одно обстоятельство։ люди ищут квартиру там, где они также смогут решить свои проблемы с работой. Есть поселения, где можно решить вопрос с жильем, но есть серьезная проблема с работой, и это также является большим препятствием для покупки дома и поселения там.
Вместо того, чтобы искать решения этих и многих других проблем, власти заняты увеличением дозы ненависти в обществе и направлением ее против арцахцев».