Արցախում դեպքեր կան, որ մի ընտանիքից չորս տղամարդ է սպանվել, Փաշինյանը ելույթ էր ունենում՝ ասելով, թե արցախցիներին վտանգ չի սպառնում. Ժաննա Ալեքսանյան (Տեսանյութ)
«Արցախցիների բռնի տեղահանության առաջին օրերից մենք փաստահավաք աշխատանք ենք կատարել․ դեպքեր կան, որ մի ընտանիքից չորս տղամարդ է սպանվել։ Հենց այդ օրերին Փաշինյանը ելույթ էր ունենում՝ ասելով՝ արցախցիներն անվտանգ դուրս են գալիս։ Հիմա էլ ես տեսնում եմ իշխանամոլ մարդկանց, որ ուղղորդված թիրախավորում են արցախցիներին։ Չի գործում արդարադատության համակարգը, այս իշխանությունը ոչնչացնում է բոլոր համակարգերը», - «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը։
Նա ընդգծել է՝ Հայաստանում համատարած անբարոյականության մթնոլորտ է․
«Ալեն Սիմոնյանն օրինականությունից է խոսում, մինչդեռ անգամ բերանը բացելու իրավունք չունի։ Բարոյականության ճգնաժամ է, սուտը, կեղծիքը դոմինանտ են։ Այս իշխանությունը միայն իրեն պաշտպանելու մասին է մտածում։ Անհարիր է մեր ազգին ունենալ այսպիսի ղեկավարություն, որի համար մարդը ոչ մի արժեք չունի։ Փաշինյանն ինքն է այս ամենի մեղավորն ու պատասխանատուն, առաջինը հատեց գծերը, երբ զոհված զինծառայողների ծնողներին քաշքշեցին Եռաբլուրում, երբ Փաշինյանի անկիրթ կինը խոսում էր դասալիքների մասին, երբ թիրախավորում են մեր խորհրդանիշները, ինքնությունը»։

Жанна Алексанян: в Арцахе известны случаи, когда четверо мужчин из одной семьи были убиты, а Пашинян выступал с речью, заявляя, что арцахцам не грозит опасность (видео)
«С первых дней принудительной депортации арцахцев, мы проделали работу по установлению фактов. Есть случаи, когда четверо мужчин из одной семьи были убиты. В те дни Пашинян выступал с речью, заявляя, что арцахцы благополучно покидают свои дома. Даже сейчас я вижу провластных людей, которые нацелены на арцахцев. Система правосудия не работает, эти власти разрушают все системы»,- заявила правозащитница Жанна Алексанян в программе Aysor.am «Есть вопросы».
Онa подчеркнулa, что в Армении царит атмосфера широко распространенной безнравственности.
«Ален Симонян говорит о законности, в то время как у него нет права даже открывать рот. Это моральный кризис, доминируют ложь и обман. Эта власть думает только о том, как защитить себя. Позор для нашей нации иметь такое руководство, для которого люди не представляют никакой ценности. Виноват и ответственен за все это сам Пашинян. Он первым перешел черту, когда родителей погибших солдат тащили в Ераблуре, когда они нацеливаются на наши символы, на нашу идентичность».