«Ժողովուրդ». Որ դեպքում կարող են տեղի ունենալ ժամկետից շուտ խորհրդարանական ընտրություններ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Իմպիչմենտի միջոցով իշխանափոխություն սկսելու գործընթացը կարծես ավարտվեց այն օրը, երբ հրապարակում «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման հանրահավաքի ժամանակ հնչեցվեց այդ մասին։ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը հայտարարեց՝ Նիկոլ Փաշինյանին կհեռացնեն իմպիչմենտի միջոցով, սակայն գործընթացը ավարտին հասցնելու համար անհրաժեշտ թվով պատգամավորական ձայներ չկային:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում «Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային» կենտրոնի տնօրեն Գոհար Մելոյանը պարզաբանել է, թե ինչպես պետք է իրականացվի այդ գործընթացը։
«Իմպիչմենտը վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց է, որը հաջողելու դեպքում՝ համարվում է, որ վարչապետը հրաժարական է ներկայացրել և նոր վարչապետն ընտրվել է։ Պատգամավորների 1/3ը՝ 36 պատգամավոր, պետք է ներկայացնի վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ, որի մեջ նշվում է նոր վարչապետի թեկնածուն։
48-50 ժամ հետո վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին հարցը քննարկվում է Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում, իսկ այդ ժամկետներում հերթական նիստեր չանցկացվելու դեպքում՝ իրավունքի ուժով անհապաղ գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստերում:
Ներկայացվելուց 48-72 ժամ հետո նախագիծը դրվում է քվեարկության։ Որոշումն ընդունվում է անվանական փակ քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ՝ 54 կողմ ձայնով։
Եթե նախագիծը չի ընդունվում, ապա հարցի քննարկումը համարվում է ավարտված, նախագիծը շրջանառությունից հանվում է, և նման նախագիծ կարող է ներկայացվել ոչ շուտ, քան վեց ամիս հետո»,- «Ժողովուրդ» օրաթերթին իրավական մեխանիզմները ներկայացրեց Գոհար Մելոյանը։
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման իններորդ նստաշրջանի ավարտին մնացել է մոտ 2-3 ամիս ժամանակ, ու եթե ընդդիմությունը հիմա սկսի իմպիչմենտի գործընթաց, մեծ դժվարությամբ կհասցնի ավարտին ոչ միայն այն պատճառով, որ ՔՊ-ական 20 պատգամավորների միանալու հեռանկարն է դժվար պատկերացնելի, այլ նաև ժամկետների իմաստով:
Անգամ Հովիկ Աղազարյանի և Հակոբ Ասլանյանի միանալու դեպքում այն չի իրականացվի։ Ստացվում է, որ ժամկետից շուտ խորհրդարանական ընտրություններ կարող են արվել 2 դեպքում. կա՛մ իշխող խմբակցության պատգամավորներից 20-ը պետք է միանան իմպիչմենտի գործընթացին, կա՛մ պետք է իշխող խմբակցության նախաձեռնությամբ նախաձեռնվի խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ»։

«Жоховурд»: в каких случаях могут быть проведены досрочные парламентские выборы?
Газета «Жоховурд» пишет: «Процесс инициирования смены власти путем импичмента, казалось, завершился в тот день, когда об этом было объявлено на площади во время митинга движения «Тавуш во имя Родины». Архиепископ Баграт Галстанян заявил, что Никол Пашинян будет отстранен от власти путем импичмента, однако в парламенте не хватило голосов для завершения процесса.
В беседе с ежедневной газетой «Жоховурд» директор Международного центра развития парламентаризма Гоар Мелоян пояснила, как следует реализовывать этот процесс.
«Импичмент — это процесс выражения недоверия премьер-министру, который в случае успеха подразумевает отставку премьер-министра и избрание нового премьер-министра». 1/3 депутатов, 36 депутатов, должны представить проект постановления Национального собрания о выражении недоверия премьер-министру, в котором будет названа кандидатура нового премьер-министра.
По истечении 48–50 часов вопрос о выражении недоверия премьер-министру обсуждается на предстоящих очередных сессиях Национального Собрания, а если очередные сессии не проводятся в установленные сроки, то на внеочередных сессиях Национального собрания, созываемых незамедлительно в силу закона.
Голосование по проекту проводится через 48–72 часа после его внесения. Постановление принимается большинством голосов от общего числа депутатов - поименным голосованием  с 54 голосами «за».
«Если проект не будет принят, то обсуждение вопроса считается завершенным, проект изымается из обращения, и такой проект может быть представлен не ранее, чем через полгода», — представила правовые механизмы газете «Жоховурд» Гоар Мелоян.
Напомним, что до конца девятой сессии Национального собрания восьмого созыва осталось около 2–3 месяцев, и если оппозиция сейчас начнет процедуру импичмента, то довести ее до конца будет очень сложно не только потому, что перспектива присоединения к процессу 20 депутатов от партии "Гражданский договор" маловероятна, но и с точки зрения сроков.
Даже если к процессу присоединятся Овик Агазарян и Акоп Асланян, он не будет реализован. Получается, что досрочные парламентские выборы могут быть проведены в двух случаях: «либо 20 депутатов правящей фракции должны присоединиться к процедуре импичмента, либо досрочные парламентские выборы должны быть инициированы правящей фракцией».