Արցախի Սարգսաշենը՝ տներով, փողոցներով, պատմական շերտերով, գրեթե հիմնովին ոչնչացվել է
Ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախի տարածքում «Ադրբեջանի Հանրապետության» կողմից վարվող պետական մակարդակի նպատակաուղղված և համակարգված քաղաքականությունը աճում է եկրաչափական պրոգրեսիայով, նշել է Հայկական լեռնաշխարհի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
«Ծանր շինարարական և ռազմական տեխնիկայի կիրառմամբ օրեցօր ընդլայնվում են հայաթափված բնակավայրերի և թաղամասերի լիակատար ավերման ծավալները։ Այս քաղաքականության հիմնական նպատակն է՝ ոչ թե պարզապես վերացնել հայ բնակչության ֆիզիկական ներկայությունը, այլ ամբողջությամբ ջնջել նրա նյութական, մշակութային և պատմական ժառանգության հետքերը՝ Արցախը վերաձևելով որպես «ազատագրված» տարածք ադրբեջանական նարատիվի համաձայն։
Սույն քաղաքականության հերթական զոհն է դարձել Մարտունու շրջանի Սարգսաշեն գյուղը։ Արբանյակային լուսանկարների վերլուծությունը փաստում է, որ գյուղը, որը բռնազավթվել էր թուրք-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքի կողմից 2020 թ․ սանձազերծած պատերազմի ընթացքում, 2021 և 2024 թվականների տվյալներով կրում էր լայնածավալ ավերածություններ, իսկ 2025 թ․ արբանյակային պատկերները վկայում են ամբողջական և համակարգված ավերման մասին։ Սարգսաշենը՝ իր տներով, փողոցներով, պատմական շերտերով, գրեթե հիմնովին ոչնչացվել է։
Սա մեկ օրինակ է Արցախի տարածքում իրականացվող պետական վանդալիզմի ընդհանուր ռազմավարությունից։ Տասնյակ գյուղեր և քաղաքներ կամ ամբողջությամբ, կամ` մասնակիորեն վերացվել են՝ նպատակ ունենալով մշակութային, պատմական և քաղաքակրթական ժառանգության լիակատար ջնջում։ Այդ վայրերի թվում են՝ Շուշիի շրջանի հերոսական Քարինտակը, Հադրութի շրջանի Մոխրենես, Մարիամաձոր, Ծամձոր, Թաղուտ-Թաղոտ, Առաքել համայնքն իր Ձորագյուղով։ Այս բոլոր բնակավայրերը ոչ միայն ֆիզիկապես են ոչնչացվում, այլ ջնջվում են նաև որպես մշակութային հիշողության կրողներ։
Այստեղ այլևս կասկածի տեղիք, որևէ եզր չկա. Արցախում կատարվում է ոչ միայն 21-րդ դարի, այլև մարդկության պատմության ամենախոշոր մշակութային ցեղասպանություններից մեկը։ Խոսքը զուտ մարդկային զոհերի կամ պատերազմի ավերածությունների մասին չէ։ Խոսքը համակարգված, ծրագրավորված մշակութային ու քաղաքակրթական վերացման մասին է, որը պետք է դիտարկվի որպես միջազգային իրավունքի խախտում և արժանանա համաշխարհային հանրության կոշտ արձագանքին», - գրել է նա։

Азербайджанцы уничтожили село Саргсашен Мартунинского района Нагорного Карабаха
Целенаправленная и скоординированная государственная политика, проводимая «Азербайджанской Республикой» на временно оккупированной территории Арцаха, растет в геометрической прогрессии. Масштабы тотального разрушения армянских населенных пунктов и кварталов расширяются с каждым днем с применением тяжелой строительной и военной техники. Главной целью этой политики является не просто устранение физического присутствия армянского населения, а полное стирание следов его материального, культурного и исторического наследия, представление Арцаха как «освобожденной» территории в соответствии с азербайджанским нарративом. Об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен по культурному наследию Армянского нагорья.
«Село Саргсашен Мартунинского района стало очередной жертвой этой политики. Анализ спутниковых снимков показывает, что село, оккупированное турецко-азербайджанским террористическим альянсом в 2020 году, в ходе развязанной войны подверглось обширным разрушениям в последующие годы. Спутниковые снимки свидетельствуют о полном и систематическом разрушении. Саргсашен с его домами, улицами и историческими слоями практически полностью разрушен.
Это один из примеров общей стратегии государственного вандализма, реализуемой на территории Арцаха. Десятки деревень и городов были полностью или частично разрушены с целью полного уничтожения их культурного, исторического и цивилизационного наследия. Среди них – героический Каринтак в Шушинском районе, Мохренес в Гадрутском районе, Мариамадзор, Цамдзор, Тагут-Тагот и община Аракел с Дзорагюхом. Все эти поселения не только физически уничтожаются, но и стираются как носители культурной памяти.
Здесь больше нет места сомнениям. В Арцахе происходит один из крупнейших культурных геноцидов не только XXI века, но и всей истории человечества. Речь идет не только о человеческих жертвах или разрушениях вследствие войны. Речь идет о систематическом, спланированном уничтожении культуры и цивилизации, что должно рассматриваться как нарушение международного права и заслуживает жесткого ответа со стороны мирового сообщества», — написал он.