Փոքր և միջին բիզնեսի հարկային բեռը երկու անգամ ավելանում է․ Միքայել Մելքումյան
«Նոր պրոյեկտ. Տնտեսական ալիք» նախաձեռնությունը ներկայացնում է Միքայել Մելքումյանի անդրադարձը՝ «ՓՄՁ ներկայացուցիչների պահանջը հարկային փոփոխությունների դեմ» թեմայով.
«Սիրելի' հայրենակիցներ,
սույն թվականի հունվարի 1-ից գործողության մեջ է դրվել շրջանառության հարկով աշխատող տնտեսվարող սուբյեկտների համար 5% դրույքաչափը կրկնապատկելու մասին օրենքը:
Այդպիսով, հատկապես փոքր և միջին բիզնեսի հարկային բեռն ըստ էության երկու անգամ ավելանում է:
Արձանագրենք, որ բացակայում է այդ փոփոխության ազդեցության գնահատականը, այն է՝ որքա՞ն փոքր ձեռնարկություններ և աշխատատեղեր կփակվեն: Քանիսի՞ մոտ էլ շահութաբերությունն այնքան կընկնի, որ, մի փոքր ուշ, բայց դրանք էլ ստիպված կփակվեն: Ի վերջո, շուրջ 60.000 տնտեսվարող սուբյեկտ շրջանառության հարկ է վճարում և, եթե դրանց առնվազն 20-30 %-ը փակվեն, առաջին փուլում պետությունը ոչինչ չի շահի, այլ միայն կկորցնի:
Բերենք մի օրինակ` 2010 թ.-ից ՀՀ-ում գործում էին շուրջ 20000 փոքր առևտրով զբաղվող սուբյեկտներ (խանութներ, կրպակներ), այժմ դրանք ընդամենը 6-7 հազարն են: Հիմա սա լա՞վ է, թե՞ վատ: Ստվերային շրջանառությունը պետք է փնտրել խոշոր տնտեսվարողների մոտ և տալ համակարգային լուծումներ, եթե խոշորների մոտ ստվեր չլինի, ապա այն չի լինի նաև փոքրերի մոտ, քանի որ շղթայի առաջին օղակը հենց խոշորներն են:
Ուստի, այժմ պետք է հանգիստ թողնել փոքրերին, պետք է բացառել կոշտ վարչարարությունը փոքրերի նկատմամբ, և դրա արդյունքում միլիոնավոր դրամների տուգանքները: Սա հարցի լուծում չէ: Առանց այդ էլ ապրանքային և ծառայությունների շուկայում խոշորների կենտրոնացվածության աստիճանը շատ բարձր է, որը միմիայն խաթարում է մրցակցային հարաբերությունների որակը:

Микаел Мелкумян: налоговое бремя на малый и средний бизнес удваивается
Инициатива «Новый проект: экономическая волна» представляет размышления Микаела Мелкумяна на тему «Требование представителей МСП против налоговых изменений».
«С 1 января текущего года вступил в силу закон, увеличивающий вдвое пятипроцентную ставку  для хозсубъектов, работающих по налогу с оборота. Таким образом, налоговое бремя на малый и средний бизнес, по сути, удваивается.
Отметим, что нет оценки последствий этого изменения, а именно, сколько малых предприятий и рабочих мест будет закрыто? У скольких предприятий прибыльность упадет настолько, что через некоторое время им придется закрыться? В конце концов, налог с оборота платят около 60 000 хозсубъектов, и если хотя бы 20–30% из них закроются, то государство на первом этапе ничего не выиграет, оно лишь потеряет.
Теневой оборот надо искать у крупных хозсубъектов и предложить системные решения. Если у них не будет теневого оборота, то не будет теневого оборота у малого бизнеса, поскольку первое звено в цепочке - это крупный бизнес.
Поэтому сейчас нужно оставить малые хозсубъекты в покое, исключить жесткое администрирование по отношению к ним и, как следствие, штрафы в миллионы драмов. Это отнюдь не решение вопроса. Степень концентрации крупных игроков на рынке товаров и услуг и без того очень высокая, что только подрывает качество конкурентных отношений», - считает Мелкумян.