Երկու իրարամերժ հայտարարություն՝ ՊՆ-ից, ստացվում է, որ հայկական գյուղի մշակույթի տունը թիրախ չէ. Արտակ Զաքարյան
14/04/2025 14:17
Երկու իրարամերժ հայտարարություն՝ ՊՆ-ից. գրել է նախկին ՊՆ փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը։
««Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է գյուղի մշակույթի տունը»: Այս մասին ասում է ՊՆ կողմից տարածված հայտարարությունը։
Գրեթե միևնույն ժամանակահատվածում, Աժ-ում լրագրողներին տրված ճեպազրույցում ՊՆ փոխնախարարը հայտարարում է․ «Կրակոցներ երբեմն լինում են, բայց դրանք քիչ են եւ թիրախային չեն»։
Ստացվում է, որ հայկական գյուղի մշակույթի տունը թիրա՞խ չէ։ Բա ի՞նչն է թիրախ այդ դեպքում։
Այսինք, եթե հատուկ նշանառությամբ են կրակում, դա այլ բան է, իսկ եթե անկանոն կարակահերթով են «պատահաբար» դիպել մշակույթի տանը, կամ այլ թիրախի՝ դա խնդի՞ր չէ, դա վտա՞նգ չէ։

Два противоречивых заявления Минобороны, получается, что дом культуры армянского села не является мишенью - Артак Закарян
Два противоречивых заявления Министерства обороны, написал бывший заместитель министра обороны Армении Артак Закарян.
«Подразделения ВС Азербайджана открыли огонь в направлении населенного пункта Хнацах Сюникской области, в результате чего было повреждено здание дома культуры села», — говорится в сообщении Минобороны Армении.
Примерно в то же время на брифинге с журналистами в Национальном собрании заместитель министра обороны заявил: «Выстрелы иногда бывают, но они немногочисленные и неприцельные».
Получается, что дом культуры армянского села не является мишенью? Так что же явлается мишенью в таком случае?
Получается, если они стреляют прицельно, это одно, а если они «случайно» попадут в здание дома культуры или другую цель при неприцельной стрельбе, это разве не проблема, это не опасность?