23 օր տևած հացադուլը լուրջ ազդեցություն է թողել Ռուբեն Վարդանյանի առողջության վրա
«Նովայա Գազետա» պարբերականը ծավալուն հոդված է հրապարակել  Բաքվում ապօրինաբար պահվող գերիներից Ռուբեն Վարդանյանի մասին, որի նկատմամբ  «դատավարությունը» շարունակվում է:
Հոդվածում հրապարակված է նաև Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան  Ջարեդ Գենսերի կարճ  հարցազրույցը, որը թարգմանաբար ներկայացվում է ստորև.
— Ի՞նչ է հայտնի Ռուբե Վարդանյանի ներկայիս վիճակի մասին: Ինչպե՞ս է նա իրեն զգում:
— Մարտի 12-ին հացադուլն  ավարտելուց հետո Ռուբենի վիճակն այս պահին կայուն է: Ինչպես մանրամասն նկարագրված է իմ հայտարարության մեջ, նրա հացադուլը տևել է 23 օր և լուրջ ազդեցություն է ունեցել  առողջության վրա: Նա կորցրել է ավելի քան 6 կգ, և նրա արյան ճնշումը վտանգավոր բարձր մակարդակի վրա է՝ 140/110, ինչը համապատասխանում է 2-րդ աստիճանի հիպերտոնիային: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) առանցքային դեր ուներ  նրա բժշկական խնամքն ապահովելու գործում: Սակայն ԿԽՄԿ-ն Ադրբեջանից վտարելու նախագահ Ալիևի  կարգադրությունը սպառնում է ինչպես բժշկական օգնության հետագա հասանելիությանը, այնպես էլ ընտանիքի հետ նրա կապի ապահովմանը:
— Ինչպիսի՞ն են  Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման հնարավորությունները:
— Մենք շատ ակտիվորեն աշխատում ենք ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանի, այլև Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ քրիստոնյա քաղբանտարկյալների ազատ արձակման ուղղությամբ: Վերջին ամիսներին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վրա ճնշումը գնալով մեծանում է:
— Ինչո՞ւ է Արևմուտքն այդքան պասիվ հայ գերիների, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների պաշտպանության հարցում:
— Չեմ կարծում, որ իրավիճակի նման բնութագրումը արդարացի է: Գուցե նախկինում այդպես էր, բայց վերջին ամիսներին կարևոր փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Անցյալ տարվա հոկտեմբերին, նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, նախագահ Թրամփը հայտարարեց, որ Ալիևի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտում են, և  եթե ընտրվի, կպաշտպանի հալածված քրիստոնյաներին:
Այդ ժամանակից ի վեր Թրամփի վարչակազմը հաստատում է այս դիրքորոշումը ինչպես հրապարակային, այնպես էլ մասնավոր դիվանագիտության միջոցով: Օրինակ, 2025 թ. մարտի 16-ին ազգային անվտանգության խորհրդական Մայքլ Ուոլցն այդ մասին հրապարակային գրառում արեց:
Նախագահ Թրամփի և նրա վարչակազմի դիրքորոշումից բացի, հարկ է նշել Եվրամիության և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վերջին նախաձեռնությունները: Մարտի 3-ին ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատար Ֆոլկեր Թյուրքը կոչ արեց անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին Ադրբեջանում, իսկ մարտի 12-ին Եվրամիությունը ներկայացրեց բանաձևի համատեղ առաջարկ՝ դատապարտելով հայ պատանդների դեմ ցուցադրական դատավարությունները:
— Կարո՞ղ է Թրամփի վարչակազմը միջամտել Վարդանյանի գործին:
— Թրամփի վարչակազմն արդեն հստակ հասկացրել է, որ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումն իր համար առաջնահերթ խնդիր է: Չեմ կարծում, որ նախագահ Թրամփը կաջակցի խաղաղության համաձայնագրին, եթե գերիները չազատվեն մինչև դրա կնքումը կամ ստորագրման պահին: Վստահ եմ, որ Թրամփի վարչակազմը, այլ շահագրգիռ կողմերի հետ միասին, այս դիրքորոշումը հասանելի է դաձնում  նախագահ Ալիևին: Եթե Ալիևը պատշաճ կերպով չարձագանքի,  ակնկալում եմ, որ ուղղակի հետևանքներ կլինեն:
Ալիևի փոխարեն ես շատ կանհանգստանայի, քանի որ Թրամփը դասական քաղաքական գործիչ չէ, ով սահմանափակվում է աստիճանական միջոցառումներով: Ինչպես արդեն տեսել ենք նրա երդմնակալությունից հետո, նա  կարող է գնալ անսպասելի, անհամաչափ և նույնիսկ կոշտ քայլերի:

23-дневная голодовка серьезно сказалась на здоровье Рубена Варданяна
«Новая газета» опубликовала обзорную статью о Рубене Варданяне — одном из незаконно содержащихся в Баку пленных, «суд» над которым продолжается.
В статье также опубликовано краткое интервью с международным адвокатом Рубена Варданяна Джаредом Генсером, перевод которого представлен ниже:
— Что известно о текущем состоянии Рубена? Как он себя чувствует?
— На данный момент состояние Рубена стабильно после окончания голодовки 12 марта. Как подробно изложено в моем заявлении, его голодовка продолжалась 23 дня и серьезно сказалась на его здоровье. Он потерял более 6 кг, и у него опасно высокий уровень артериального давления — 140/110, что соответствует гипертонии 2-й степени. Международный комитет Красного Креста (МККК) играет ключевую роль в обеспечении его медицинского ухода. Однако распоряжение президента Алиева о высылке МККК из Азербайджана ставит под угрозу как качество медицинской помощи для Рубена в заключении, так и его связь с семьей.
— Каковы, на ваш взгляд, шансы на освобождение Рубена Варданяна?
— Мы работаем очень активно, чтобы добиться освобождения не только Рубена, но и всех армянских христиан-политзаключенных, удерживаемых Азербайджаном. В последние месяцы на президента Азербайджана Ильхама Алиева оказывается все большее давление.
— Почему Запад так пассивен в защите прав армянских пленников, включая Рубена Варданяна?
— Я не уверен, что такая характеристика ситуации справедлива. Возможно, раньше это было так, но в последние месяцы произошли важные изменения. В октябре прошлого года, во время предвыборной кампании, президент Трамп заявил, что действия Алиева в отношении народа Нагорного Карабаха являются этнической чисткой и что если он будет избран, то будет защищать преследуемых христиан.
С тех пор администрация Трампа подтверждает эту позицию как в публичной, так и в частной дипломатии. Например, 16 марта 2025 года советник по национальной безопасности Майкл Уолтц опубликовал пост, в котором написал:
«Я сказал (советнику по национальной безопасности Азербайджана), что мы должны окончательно заключить мирное соглашение, освободить заключенных и вместе работать над тем, чтобы сделать регион более безопасным и процветающим».
Помимо позиции президента Трампа и его администрации стоит отметить последние инициативы Европейского союза и Верховного комиссара ООН по правам человека. 3 марта Верховный комиссар ООН Фолькер Тюрк призвал к немедленному освобождению армянских пленников в Азербайджане. А 12 марта Европейский союз внес совместное предложение о резолюции, осуждающей показательные суды над армянскими заложниками.
— Может ли администрация Трампа вмешаться в дело Варданяна?
— Администрация Трампа уже ясно дала понять, что освобождение политзаключенных является для нее приоритетной задачей. Я не думаю, что президент Трамп поддержит мирное соглашение, если пленники не будут освобождены до его заключения или в момент его подписания. Уверен, что администрация Трампа наряду с другими заинтересованными сторонами доносит эту позицию до президента Алиева. Если Алиев не отреагирует должным образом, я ожидаю, что за этим последуют прямые последствия.
На месте Алиева я бы очень беспокоился, так как Трамп — не типичный политик, который ограничивается постепенными мерами. Как мы уже видели с момента его инаугурации, если его спровоцировать, он способен на неожиданные непропорциональные и даже жесткие шаги.