Արցախցիների իրավունքները պետք է դիտարկվեն որպես համահայկական օրակարգի անբաժան մաս
«Վերջին օրերին, հայտարարված լայն հանրային համախմբման շրջանակներում, Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի որոշ անդամներ Ազատության հրապարակում տեղակայված շտաբ-վրանում հանդիպումներ և քննարկումներ են ունեցել ՀՀ հասարակական մի շարք կազմակերպությունների և ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, հանրային գործիչ Արման Թաթոյանի հետ։
Հանդիպումները անցել են ջերմ և կառուցողական մթնոլորտում։ Քննարկվել են արցախցիների հիմնախնդիրները և դրանց հաղթահարման հնարավոր լուծումները։ Կարևորվել է ՀՀ քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ներգրավվածությունը և միասնական մոտեցումների ձևավորումը՝ արցախցիների իրավունքների պաշտպանության հարցում։
Կողմերն ընդգծել են, որ արցախցիների իրավունքները պետք է դիտարկվեն որպես համահայկական օրակարգի անբաժան մաս, և այդ իրավունքների պաշտպանությունը պահանջում է հետևողական ու միասնական ջանքերի իրագործում»։

Права арцахцев следует рассматривать как неотъемлемую часть общеармянской повестки дня
«В последние дни в рамках объявленной широкой общественной мобилизации некоторые члены Совета защиты прав арцахцев провели встречи и обсуждения с рядом общественных организаций Республики Армения и бывшим Защитником прав человека Республики Армения, общественным деятелем Арманом Татояном.
Встречи прошли в теплой и конструктивной атмосфере. Были обсуждены основные проблемы народа Арцаха и возможные пути их преодоления. Была подчеркнута необходимость активного участия гражданского общества Армении и формирования единых подходов в вопросе защиты прав народа Арцаха.
Стороны подчеркнули, что права народа Арцаха следует рассматривать как неотъемлемую часть общеармянской повестки дня, а защита этих прав требует последовательных и совместных усилий».