Մենք բաց ենք ու կողմ Մինսկի խմբի լուծարման գործընթացին․ Միրզոյան
«Մենք կարծում ենք, որ դե ֆակտո ավարտված հակամարտությունը դե յուրե ավարտելու դեպքում, որի մարմնավորումը կարող է լինել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը, այլևս անհրաժեշտություն չի լինի ունենալ միջազգային մի ձևաչափ, որը կոչված է զբաղվելու այդ հակամարտությամբ,» — այսօր ԱԳՆ-ում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից Մինսկի խումբը լուծարելու հայտարարությունները։
«Հետևաբար, Մինսկի խմբի գոյությունը, իրոք, որևէ հավելյալ արժեք չի ունենա, և հակառակը՝ կարգավորված հակամարտության պայմաններում կարող է նույնիսկ հակառակ ազդեցություն ունենալ։
Մենք կողմ ենք և բաց ենք այդ լուծարման գործընթացին։ Պարզապես կարծում ենք, որ այդ երկու փաստաթղթերը՝ խաղաղության համաձայնագիրը և ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը Մինսկի խմբի լուծարման նախաձեռնության վերաբերյալ, կարող են ստորագրվել նույն օրը»,-ասաց Միրզոյանը։

Мы открыты и поддерживаем процесс роспуска Минской группы — Мирзоян
«Мы считаем, что в случае де-юре завершения де-факто завершённого конфликта, воплощением которого может стать подписание мирного соглашения, уже не будет необходимости в существовании международного формата, призванного урегулировать этот конфликт», — заявил сегодня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на встрече с журналистами в МИД, комментируя заявления Азербайджана о роспуске Минской группы ОБСЕ.
«Следовательно, существование Минской группы действительно не будет иметь дополнительной ценности, а наоборот — в условиях урегулированного конфликта может даже оказать обратный эффект.
Мы поддерживаем и открыты для этого процесса роспуска. Мы просто считаем, что два документа — мирное соглашение и совместное заявление в ОБСЕ с инициативой о роспуске Минской группы — могут быть подписаны в один день», — сказал Мирзоян.