Պահանջում ենք պատասխանատվության ենթարկել ինչպես արցախցիների նկատմամբ ատելության խոսք ու բռնության կոչեր հնչեցնողներին, այնպես էլ՝ այդ խոսքը տարածողներին
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը հայտարարություն է տարածել․
«Արցախցիների՝ իրենց իրավունքների պաշտպանության համար մեկնարկած հետևողական պայքարին զուգահեռ՝ սաստկացել են հատկապես իշխանական ու մերձիշխանական կայքերում ու սոցիալական ցանցերում արցախատյացության, արցախցիների հանդեպ թշնամանքի գեներացման դրսևորումները:
«Հերթական բարոյականության հետ որևէ աղերս չունեցող տեսանյութը տարածվեց ներազգային թշնամանքի հրահրման առաջամարտիկ Xosnak.am կայքում: Եթեր է հեռարձակվել մի տեսանյութ, որում հարցվող քաղաքացին ամենաայլանդակ բառապաշարն է օգտագործում արցախցիների վերաբերյալ՝ ասելով. «Պիտի արցախցիներին գյուլլեն, ափսոս է, որ գյուլլում են, էդ գյուլլեն ափսոս է, պիտի ըսենց հողին հավասարեցնեն, չբերեն, լցնեն՝ Հայաստանը ապականեն: Իրենք թուրքի մնացորդ են: Իրենք մարդ չեն, ոչ մեկը, տանել չեմ կարողանում ոչ մի արցախցու: Որ ասում են՝ ղարաբաղցի ա, ասում եմ՝ Ղարաբաղը փլվեր, սրանք էլ մնային տակը, իզով-թզով պիտի վերանան...»:
Սրանք «ամենամեղմ» ձևակերպումներն էին, որ տեղ են գտել այդ տեսանյութի մեջ, և որը հեռարձակել էր նշված կայքը՝ գլխատառերով տեսանյութի վրա որպես վերնագիր դնելով «Արցախցուն պիտի հողին հավասարեցնենք, Հայաստանը կործանեցին» և «Արցախցիները թուրք են, պետական դավաճաններ» ձևակերպումները:
Պետք է արձանագրել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ու Ազգային ժողովի համանուն խմբակցության որոշ անդամների հետ կապվող այս կայքն ու նրա տիրուհին արցախցիների նկատմամբ ատելության ու բռնության, ինչպես նաև ներազգային թշնամանքի հրահրման խոսնակի իր գործառույթներն իրականացնում է ուղիղ քաղաքական հրահանգով՝ իջեցված ամենավերին օղակից՝ Նիկոլ Փաշինյանից, այլապես որևէ կերպ բացատրելի չէ այս ապազգային ու դատապարտելի գործունեության անպատիժ իրագործումը:
Երկրի ներսում հրահրվում են առայժմ անարյուն քաղաքացիական բախումներ՝ բռնության կոչ անելով հայ ժողովրդի մի հատվածի նկատմամբ, ինչը հղի է ամենաանկանխատեսելի սարսափելի հետևանքներով:
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը և Հայաստանի Հանրապետությունում գործող լրատվամիջոցների ներքոստորագրյալ ղեկավարներս խստիվ դատապարտում ենք այս գործելակերպը, ՀՀ Գլխավոր դատախազությանը, ՀՀ Քննչական կոմիտեին կոչ ենք անում քրեաիրավական գնահատական տալ տեղի ունեցողին, պատասխանատվության ենթարկել՝ ինչպես արցախցիների նկատմամբ ատելության խոսք ու բռնության կոչեր հնչեցնողներին, այնպես էլ՝ այդ խոսքը տարածողներին ու դրան նպաստողներին, ինչը, ի դեպ, հաջողությամբ անում են, երբ խոսքը վերաբերում է իշխանությունների հասցեին նման խոսքի երանգներ ունեցող ցանկացած դեպքում, երբ դրա հեղինակը, ասենք, ընդդիմադիր գործիչ է:
Մենք արձանագրում ենք, որ այսուհետ ցանկացած մեկի կողմից նման դրսևորում մեր կողմից արժանանալու է շատ կոշտ, համարժեք հրապարակային գնահատականի, որպեսզի հայ ժողովուրդն ու Հայաստանի քաղաքացիներն անուն առ անուն իմանան՝ ովքեր են Հայաստանի ներսում հրահրում ներազգային քաղաքացիական բախումներ։
Արկադի Գրիգորյան- Tert.am-ի գլխավոր խմբագիր
Սաթիկ Սեյրանյան - Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ, «168 Ժամ» թերթի և 168.am կայքի գլխավոր խմբագիր

«Требуем привлечь к ответственности как лиц, допускающих враждебные высказывания и призывы к насилию в отношении арцахцев, так и тех, кто распространяет эти высказывания»: заявление
Союз журналистов Армении выступил с заявлением:
«Параллельно с последовательной борьбой арцахцев за защиту своих прав особенно усилились проявления арцахофобии и разжигания вражды по отношению к арцахцам, особенно в провластных сайтах и социальных сетях.
«Очередное видео, не имеющее ничего общего с моралью, было распространено на сайте Xosnak.am — передовом рупоре разжигания внутронациональной вражды. Было распространено видео, в котором опрашиваемый гражданин использует отвратительнейшую лексику в адрес арцахцев, заявляя: «Арцахцев нужно расстреливать, жалко даже патроны на них — их нужно сравнять с землёй, им не следовало приезжать сюда и развращать Армению. Они — остатки турок. Они не люди, ни один из них. Терпеть не могу ни одного арцахца. Когда слышу, что кто-то карабахец, я говорю - я бы хотела, чтобы Карабах рухнул, а они остались под ним, чтобы они исчезли навсегда...»
Это были самые "мягкие" формулировки, прозвучавшие в том видео, которое было распространено вышеупомянутым сайтом, при этом на самом видео в виде заголовков заглавными буквами были размещены такие формулировки, как: «Арцахцев нужно сравнять с землёй, они разрушили Армению» и «Арцахцы — это турки, предатели».
Следует зафиксировать, что данный сайт и его владелица, которых связывают с некоторыми членами партии "Гражданский договор" и одноимённой фракции в Национальном собрании, выполняют функцию рупора разжигания ненависти и насилия в отношении арцахцев, а также внутренней национальной вражды — по прямому политическому указанию, спущенному с самого верха — от Никола Пашиняна. Иначе невозможно объяснить безнаказанную реализацию этой антинациональной и предосудительной деятельности.
Внутри страны провоцируются пока ещё бескровные гражданские столкновения — посредством призывов к насилию против части армянского народа, что чревато самыми непредсказуемыми и ужасными последствиями.
«Мы, Союз журналистов Армении и нижеподписавшиеся учредители действующих в Республике Армения средств массовой информации, решительно осуждаем подобную практику. Призываем Генеральную прокуратуру Республики Армения и Следственный комитет Республики Армения дать уголовно-правовую оценку происходящему и привлечь к ответственности как тех, кто распространяет язык вражды и призывы к насилию в отношении арцахцев, так и тех, кто распространяет и способствует этой риторике. Заметим, что подобная практика успешно применяется в тех случаях, когда речь идёт о высказываниях с аналогичной тональностью в адрес властей, особенно если их автор, к примеру, является оппозиционным деятелем.
Мы заявляем, что отныне любые подобные проявления с чьей бы то ни было стороны будут с нашей стороны получать жёсткую и адекватную публичную оценку, чтобы армянский народ и граждане Армении знали поимённо — кто именно внутри страны провоцирует внутронациональные гражданские столкновения.
Аркадий Григорян — главный редактор «Tert.am»
Сатик Сейранян — председатель Союза журналистов Армении, главный редактор газеты «168 жам» и сайта «168.am»