Ղարաբաղյան շարժումը շարունակելու ցանկացած փորձ կործանարար է. այն եղել է ու լինելու է գործիք՝ ՀՀ անկախությունն ու ինքնիշխանությունը թույլ չտալու համար. Նիկոլ Փաշինյան
17/04/2025 15:10
Պետականության կառուցումը մեզ համար բացարձակ առաջնահերթություն է, ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«1980-ականների վերջին Հայաստանի անկախության գաղափարը գեներացվել է ոչ թե հանուն անկախության ու պետականության, այլ՝ հանուն Ղարաբաղի խնդրի լուծման, այսինքն՝ մենք անկախ պետություն ստեղծել ենք ոչ թե ավելի լավ կյանքի, այլ՝ Ղարաբաղի հարցի համար»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝  շուրջ 30 տարի կառուցվել է պետության մի մոդել, որը հիմնականում նվիրված է եղել Ղարաբաղի հարցի լուծմանը, Ղարաբաղյան շարժմանն ու հանուն դրա ամեն ինչ զոհաբերելու տրամաբանությանը։
«Սա չեմ ասում որպես քննադատություն, այլ ասում եմ որպես իրողություն, որովհետև բոլորս հաշտ ենք եղել այդ մոդելի ու նպատակադրման հետ, ինքնս էլ հաշտ եմ եղել այդ մոդելի հետ մինչև այն պահը, երբ, որպես ՀՀ վարչապետս, փաստերին ու տեղեկություններին հասանելիություն ստանալուն զուգընթաց՝ կամաց-կամաց, քայլ-քայլ հասկացել եմ, որ եթե մեզ համար անկախությունը, պետականությունը միջոց են Ղարաբաղի հարցի մեր պատկերացրած լուծման համար, մի շարք արտաքին դերակատարների համար Ղարաբաղի հարցը միջոց է մեր անկախությունը, պետականությունը, զարգացումը, բերեկեցությունը թույլ չտալու, ապա և մեր պետականությանը վերջ դնելու համար»,- նշեց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ այդ նպատակը մեկնարկել է 2018 թվականին, եզրափակիչ փուլ է մտել 202 թվականի սեպտեմբերին, գագաթնակետին հասավ 2021 թվականի մայիսին ու այդ վերջնանպատակը գործակիցներ ունի Հայաստանում։
«Նրանք կարծում են, որ Ղարաբաղի հարցն է կարևոր, ոչ թե անկախությունն ու պետականությունը»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա շեշտեց՝ Ղարաբաղյան շարժումը շարունակելու ցանկացած փորձ կործանարար է։
«Այն եղել է ու լինելու է գործիք՝ Հայաստանի պետությունը, անկախությունը, ինքնիշխանությունը թույլ չտալու համար, մենք սա, ցավոք, շատ ուշ ենք հասկացել, իսկ ընդդիմությունն ասում է, որ ՀՀ պետականությունը մի նպատակ ու իմաստ է ունեցել ու ունի՝ Ղարաբաղյան շարժում, Ղարաբաղի հարց»,- ասաց նա։

Любая попытка продолжить Карабахское движение является разрушительной: оно было и будет инструментом, направленным на недопущение независимости и суверенитета Республики Армения — Никол Пашинян
17/04/2025 16:55
Построение государственности является для нас абсолютным приоритетом, заявил премьер-министр Никол Пашинян в Национальном Собрании.
«В конце 1980-х идея независимости Армении зародилась не ради самой независимости и государственности, а ради решения Карабахского вопроса. То есть мы создали независимое государство не для лучшей жизни, а ради Карабахской проблемы», — сказал он.
По словам Пашиняна, около 30 лет строилась модель государства, которая в основном была посвящена решению карабахского вопроса, карабахскому движению и логике жертвования всем ради этого.
«Я говорю это не как критику, а как констатацию факта, потому что мы все мирились с этой моделью и целью. Я сам тоже принимал эту модель до тех пор, пока, став премьер-министром Республики Армения и получив доступ к фактам и информации, постепенно, шаг за шагом не понял, что если для нас независимость и государственность являются средствами для достижения решения Карабахского вопроса, каким мы его себе представляем, то для ряда внешних акторов Карабахский вопрос является средством не допустить нашу независимость, государственность, развитие, благосостояние, а в конечном итоге — положить конец нашей государственности», — отметил он.
По словам Пашиняна, эта цель была поставлена в 2018 году, вошла в заключительную фазу в сентябре 2020 года, достигла своей кульминации в мае 2021 года, и у этой конечной цели есть соучастники в Армении.
«Они считают, что важен вопрос Карабаха, а не независимость и государственность», — заявил Пашинян.
Он подчеркнул, что любая попытка продолжения Карабахского движения является разрушительной.
«Карабахское движение было и будет инструментом, направленным на то, чтобы не допустить существования армянского государства, его независимости и суверенитета. К сожалению, мы поняли это слишком поздно. А оппозиция утверждает, что государственность Республики Армения имела и имеет лишь одну цель и смысл — Карабахское движение, Карабахский вопрос», — сказал он.