Արցախի իշխանությունները խիստ դատապարտում են Խաչատուր Սուքիասյանի անպատասխանատու պահվածքը․ Հայտարարություն
Արցախի իշխանությունները խիստ դատապարտել են Խաչատուր Սուքիասյանի պահվածքը՝ հիշեցնելով պատերազմում զոհված ու անհետ կորած արցախցիների թիվը։
«ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն ապրիլի 17-ին լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե արցախցիները 2023 թվականին չեն կռվել:
Ընդ որում, իշխանական պատգամավորը ոչ միայն սեփական թյուր կարծիքն է արտահայտել Արցախի ժողովրդի պայքարի վերաբերյալ, այլև արդարացրել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից նախկինում արված հայտարարությունը, թե արցախցիները պետք է մնային և կռվեին:
Այս հայտարարությամբ Սուքիասյանը հերթական հոգեբանական ահաբեկչությանն է ենթարկել 2023 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական ագրեսիան հերոսաբար դիմակայած զինծառայողներին և կամավորներին, զոհվածների, անհետ կորածների և գերեվարվածների հարազատներին:
Արցախի իշխանությունները խիստ դատապարտում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի անպատասխանատու պահվածքը, որը պարունակում է արցախցիների նկատմամբ ատելության, ներազգային պառակտման տարրեր:
Ստիպված ենք կրկին հիշեցնել, որ 2023-ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվել է 265 զինծառայող, 21 խաղաղ բնակիչ, անհետ կորել 14 քաղաքացի:
Փառք ու պատիվ հայրենիքի նվիրյալներին…», - ասվում է Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած հաղորդագրությունում։

«Власти Арцаха решительно осуждают безответственное поведение Хачатура Сукиасяна»: заявление
Власти Арцаха решительно осудили поведение Хачатура Сукиасяна, напомнив о числе погибших и пропавших без вести арцахцев в войне.
«Депутат Национального Собрания Армении Хачатур Сукиасян в интервью одному из СМИ 17 апреля заявил, что в 2023 году арцахцы не воевали.
Причём представитель правящей партии не только выразил собственное ошибочное мнение о борьбе народа Арцаха, но и оправдал ранее сделанное заявление председателя НС Армении Алена Симоняна о том, что арцахцы должны были остаться и воевать.
Этим заявлением Сукиасян в очередной раз подверг психологическому террору военнослужащих и добровольцев, героически противостоявших азербайджанской агрессии в сентябре 2023 года, а также родственников погибших, пропавших без вести и пленных.
Власти Арцаха решительно осуждают безответственное поведение депутата Национального собрания Армении Хачатура Сукиасяна, содержащее элементы ненависти и межнационального раскола по отношению к к арцахцам.
Вынуждены вновь напомнить, что в ходе военных действий, развязанных Азербайджаном против Арцаха 19 сентября 2023 года, погибли 265 военнослужащих, 21 мирный житель, а 14 граждан считаются пропавшими без вести.
Слава и честь преданным сыновьям Родины…» — говорится в сообщении, распространённом Информационным штабом Арцаха.