Իշխանության հակաարցախյան հռետորաբանության հիմքում Ադրբեջանին «ընծա» մատուցելն է
Վերջին օրերին արցախցիների ու, առհասարակ, հայության տարբեր խմբերի նկատմամբ ատելություն գեներացնող իշխանության քայլերը տարբեր դրդապատճառների ներքո քննարկվեցին, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ես կարծում եմ, որ այս փուլում, իշխանության հակաարցախյան հռետորաբանության հիմքում Ադրբեջանին «ընծա» մատուցելն է, որի վերջին արարը, միգուցե, դառնա Արցախի ներկայացուցչության փակումը (2023-ի սեպտեմբերից հետո դրա շանտաժն անընդհատ հնչում է:
Այդ քայլը միայն խորհրդանշական նշանակություն կունենա, որովհետև եթե նպատակ լինի Արցախի պետական ինստիտուտները պահպանել, ապա դա կարելի է կազմակերպել նաև այլ տարածքներում:
Սակայն, այս պահին, իշխանությունը որպես զիջում փորձում է Ադրբեջանին ծախել իր կոշտ դիրքորոշումն Արցախի ու արցախցիների ապագայի նկատմամբ` Ադրբեջանից ակնկալելով բարեհաճ վերաբերմունք», - նշել է պատգամավորը:

«В основе анти-арцахской риторики властей лежит стремление преподнести «подарок» Азербайджану»
В последние дни действия властей, генерирующие ненависть по отношению к арцахцам и, в целом, к различным группам армян, были обсуждены по разным мотивам, написал депутат НС Тигран Абрамян.
«Я считаю, что на данном этапе в основе анти-арцахской риторики властей лежит стремление преподнести «подарок» Азербайджану, последним шагом чего, возможно, станет закрытие представительства Арцаха (после сентября 2023 года этот шантаж звучит постоянно).
Этот шаг будет иметь лишь символическое значение, потому что если цель заключается в сохранении государственных институтов Арцаха, то это можно организовать и на других территориях.
Однако в данный момент власти пытаются продать свою жесткую позицию по отношению к будущему Арцаха и арцахцев в качестве уступки Азербайджану, ожидая в ответ благосклонного отношения», — отметил депутат.