ՀՀ կառավարության այսպիսի պահվածքից մենք մեզ զգում ենք օտար, սա անթույլատրելի է. Շահրամանյանը՝ ճնշումների մասին
Հանրահավքին չմասնակցելը չի նշանակում չաջակցել. թե ինչու չի այցելել արցախահայերի սոցիալական պահանջներով հրավիրված հանրահավաքին, ինչու է լռում և ինչից է վախենում՝ լրագրողների հարցին ի պատսխան ասաց Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։
«Կա նախաձեռնող խումբ, որը Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությամբ է զբաղվում, որի հետ պարբերաբար հանդիպումներ եմ ունեցել։ Իրենք են գալիս, ես չեմ գնացել վրան, խնդիր չունեմ, մենք պարբերաբար քննարկում ենք այդ հարցը, անհրաժեշտության դեպքում կգնանք։ Մենք որևիցե խնդիր չունենք մեր ժողովրդի կաղքին կանգնելու։ Այդ հարցերը քննարկում ենք, նպատակահարմար գտնելու դեպքում կգնանք»,-ասաց նա։
Հարցին, թե իշխանության կողմից ճնշումներ կա՞ն՝ Շահրամանյանը պատասխանեց. «Բռնի տեղահանումից հետո մենք մինչև այսօր իշխանության ներկայացուցիչների հետ որևիցե առնչություն չունենք։ Եթե դուք դա համարում եք ճնշում, ուրեմ կա ճնշում։ Ես գտնում եմ, որ մեզ հետ պետք է հաշվի նստել, բոլոր սոցիալական խնդիրներն ունեն իրենց լուծումները և մենք պատրաստ ենք այդ լուծումների շրջանակներում աջակցել ՀՀ կառավարությանը, այսպիսի պահվածքից մենք մեզ զգում ենք օտար, սա անթույլատրելի է»,-ասաց նա՝ պնդելով, թե ճնշումներ այլ ձևով չի զգում։

«Из-за такого поведения правительства Армении мы чувствуем себя чужими, это недопустимо» — Шахраманян о давлении со стороны властей Армении
Не участвовать в митинге не означает не поддерживать, — заявил президент Арцаха Самвел Шахраманян, отвечая на вопросы журналистов о том, почему он не принял участия в митинге, организованном в поддержку социальных требований армян Арцаха, почему он молчит и чего он боится.
«Существует инициативная группа, которая занимается защитой прав народа Арцаха, с ними я регулярно проводил встречи. Они приходят ко мне, я не ходил к ним в палатку, у нас нет проблем — мы регулярно обсуждаем эти вопросы, и в случае необходимости пойдем. У нас нет никаких проблем с тем, чтобы встать рядом с нашим народом. Мы обсуждаем эти вопросы и, если сочтем целесообразным, присоединимся», — сказал он.
На вопрос о том, оказывается ли давление со стороны властей, Шахраманян ответил:
«После насильственной депортации мы до сих пор не имели никакого контакта с представителями власти. Если вы считаете это давлением — значит, оно есть. Я считаю, что с нами должны считаться, все социальные проблемы имеют свои решения, и мы готовы в рамках этих решений поддержать правительство Армении. Из-за такого отношения мы чувствуем себя чужими — это недопустимо», — сказал он, подчеркнув, что в другой форме давления не ощущает.