Մայր Աթոռը դատապարտում է Վարշավայում «Արևմտյան Ադրբեջան» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպումը
Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության հարցերով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի գրասենյակի հայտարարությունը․
«2025 թվականի ապրիլի 8-ին Վարշավա քաղաքում Լեհաստանում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից կազմակերպված «Արևմտյան Ադրբեջան՝ մեր մշակութային հիշողության մեջ» խորագրով ցուցահանդեսը հերթական դրսևորումն է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կեղծ քարոզչության, որն արտահայտությունն է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ վերջինիս տարածքային նկրտումների և հայ ժողովրդի բազմադարյա հոգևոր և մշակութային ժառանգության յուրացման ձգտումների։
Խստագույնս դատապարտելի են Ադրբեջանի կողմից պատմությունը վերաշարադրելու գործողությունները, Հայաստանի և Արցախի տարածքում գտնվող հայկական բնակավայրերը, սրբավայրերն ու պատմամշակութային արժեքները «ադրբեջանական» կամ «ալբանական» ներկայացնելու փորձերը։
Նման մերժելի նախաձեռնությունները ոչ միայն չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, այլև չեզոքացնում են ժողովուրդների համերաշխության և խաղաղ գոյակցության միջավայրի ձևավորման բոլոր քայլերը։ Մշակույթը պետք է լինի կամուրջ ժողովուրդների միջև, ոչ թե քաղաքական շահախնդրության գործիք։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ու կազմակերպություններին, դիվանագիտական շրջանակներին և մշակութային կառույցներին հստակ գնահատական տալ պատմության ու մշակույթի նկատմամբ կատարվող այսպիսի կեղծարարություններին և խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացվող նմանօրինակ ոտնձգությունները»։

Первопрестольный Святой Эчмиадзин осудил выставку "Западный Азербайджан" в Варшаве
Армянская Апостольская церковь решительно осудила выставку "Западный Азербайджан: в нашей культурной памяти", организованную посольством Азербайджана в столице Польши.
В своем заявлении Первопрестольный Эчмиадзин назвал эту выставку очередным проявлением территориальных претензий Азербайджана к Армении и попыткой присвоения многовекового духовного и культурного наследия армянского народа.
"Решительно осуждаем действия по пересмотру истории со стороны Азербайджана, попытки представить армянские населенные пункты и культурно-исторические ценности в Армении и Арцахе как "азербайджанские", - отметили в ААЦ.
В Первопрестольном Эчмиадзине подчеркнули, что подобные предосудительные инициативы не только не способствуют установлению мира в регионе, но и сводят на нет все шаги по формированию атмосферы мирного сосуществования народов.
Церковь призывает международное сообщество и профильные организации, а также дипмиссии дать оценку очевидным проявлениям фальсификации истории со стороны Азербайджана.