Նիկոլի կառավարման օրոք հայ ժողովուրդը  տվել է շուրջ 5 100 զոհ, յուրաքանչյուր 4 զոհից մեկը եղել է Արցախի մեր հայրենակիցը․ Նրանց բոլորի թիկունքում հայրենիքը հանձնել է մեկ մարդ․ Արտակ Զաքարյան
18/04/2025 18:51
Նիկոլի կառավարման օրոք հայ ժողովուրդը տվել է շուրջ 5 100 զոհ, յուրաքանչյուր 4 զոհից մեկը եղել է Արցախի մեր հայրենակիցը․ Նրանց բոլորի թիկունքում հայրենիքը հանձնել է մեկ մարդ․ Արտակ Զաքարյան
«Նիկոլի կառավարչության ընթացքում՝ 44-օրյա պատերազմում (27.09-08.11. 2020թ), երկօրյա պատերազմում (13.09-15.09.2022թ), ինչպես նաև Արցախի դեմ (19.09-20.09.2023թ) մեկօրյա լայնամասշտաբ ագրեսիայի ժամանակ հայ ժողովուրդը, տարբեր հաշվարկներով, տվել է շուրջ 5 100 զոհ:
Բոլոր այդ գործողությունները արդեն իսկ հայտնի ուրացողական, ապազգային քաղաքականության, ռազմաճակատում ստեղծված քաոտիկ իրավիճակի, թիկունքային և զորահամալրման անբավարար գործողությունների, երկարաժամկետ բլոկադայի, ինչպես նաև պետական ոչ ադեկվատ կառավարման պատճառով՝ ուղեկցվել են ահռելի տարածքային և նյութական կորուստներով:
Ժամանակ առ ժամանակ  նիկոլական հակապետական քարոզչությունը հրապարակ է նետում «արցախցիները չեն կռվել» կեղծ թեզը: Նպատակը՝ սեփական ուրացող-դավադիր քաղաքականության (արցախյան էջը փակելու) համար «բացատրություն», կամ, ավելի ճիշտ, ինքնարդարացում հնարելն է:
Նիկոլի կառավարման երեք տարիներին (2020-23թթ) Արցախը տվել է մոտ 1150 զոհ, որը կազմում է ընդհանուր զոհերի 23%-ը, այսինքն՝ յուրաքանչյուր 4 զոհից մեկը եղել է Արցախի մեր հայրենակիցը:
Հայաստանի բնակչության թիվը 25 անգամ մեծ է Արցախի բնակչության թվից: Մնացած հետևություններն արեք ինքներդ, որովհետև արցախցին, սյունեցին, երևանցին, գյումրեցին էջմիածինցին, մասիսցին, արմավիրցին և մյուս բնակավայրերի մեր բոլոր հայրենակիցներն էլ կռվել են: Բայց նրանց բոլորի թիկունքում հայրենիքը հանձնել է մեկ մարդ ու մեկ քաղաքական ուժ: Եվ այդ մեկ մարդն ու մեկ ուժը հայտնի են ամբողջ աշխարհին:
Իսկ արցախցիները կռվել և զոհվել են ոչ միայն Արցախում, այլ նաև Ջերմուկում, Սիսիանում ու այլ տեղերում:
Հ.Գ. 1 - Հիշեցնենք, որ ՀՀ Զինված Ուժերի մեծ մասը չի ներգրավվել ռազմական գործողություններում:
Հ.Գ. 2 - Միշտ սխալ եմ համարել մեր ժողովրդի տարբեր հատվածներին առանձնացնելու անառողջ սովորությունը: Բայց, քանի որ ստիպում են, ապա հատուկ ՔՊ-ի համար հիշեցնեմ Սարդարապատի հերոսամարտում ղարաբաղյան գնդի կարևոր մասնակցությունը, երբ որոշվում էր Հայաստանի և հայ ժողովրդի ճակատագիրը: Ուղղակի արցախցիները երբեք ոչ մեկին երեսով չեն տվել՝ համարելով դա նաև իրենց խնդիրը:
Հ.Գ. 3 - Ողջ հայ ժողովուրդն է ոտքի կանգնել հանուն հայկական Արցախի: Բազմաթիվ լուսավոր կյանքեր, համատեղ ջանքեր ու միլիարդավոր դոլարների ռեսուրսներ են դրվել համազգային պայքարի ու հաղթանակների հիմքում: ՔՊ-ն այսօր կա, վաղը չի լինելու, իսկ նրանց դատական գործի բազմաթիվ հատորներում տեղ են գտնելու Արցախն ուրանալու և ենթադրյալ պետական դավաճանության ապացուցված դրվագները: Այնպես որ՝ այսօր ինչ կասեն ՔՊ-ն կամ նրան սպասարկող սատելիտները, էական չէ»:

Артак Закарян: во время правления Никола армянский народ понес огромные потери: погибло около 5100 человек, каждый четвертый из них — наши соотечественники из Арцаха
18/04/2025 19:57
«Во время правления Никола, в ходе 44-дневной войны (27.09–08.11.2020), двухдневной войны (13.09–15.09.2022), а также во время однодневной широкомасштабной военной агрессии против Арцаха (19.09–20.09.2023), армянский народ, по различным оценкам, понёс около 5 100 жертв.
Все эти действия стали следствием уже давно известной политики отказа от национальных интересов и антигосударственного курса. Хаотичная ситуация на фронте, недостаточные действия в тылу и при мобилизации, длительная блокада, а также неадекватное государственное управление сопровождались огромными территориальными и материальными потерями.
Время от времени николовская антигосударственная пропаганда вбрасывает в поле ложный тезис о том, что — «арцахцы не воевали».
Цель этого — придумать «объяснение», а точнее — оправдание своей предательской политики, направленной на закрытие арцахской страницы.
За три года правления Никола (2020–2023 гг.) Арцах понёс около 1150 жертв, что составляет 23% от общего числа погибших — то есть каждый четвёртый погибший был нашим соотечественником из Арцаха.
Население Армении в 25 раз превышает население Арцаха. Остальные выводы сделайте сами, потому что и арцахцы, и сюникцы, и ереванцы, и гюмрийцы, и жители Эчмиадзина, Масиса, Армавира, и всех других населённых пунктов — все наши соотечественники воевали. Но за спинами всех них Родину сдал один человек и одна политическая сила.
И этот человек и эта сила известны всему миру.
А арцахцы сражались и погибали не только в Арцахе, но и в Джермуке, Сисиане и других местах.
P.S. 1 — Напомним, что большая часть Вооружённых сил Республики Армения не была вовлечена в боевые действия.
P.S. 2 — Я всегда считал неправильной нездоровую привычку выделять различные части нашего народа. Но поскольку нас заставляют это делать, то специально для "Гражданского договора" напомню о важном участии карабахского полка в Сардарапатской битве, когда решалась судьба Армении и армянского народа. Просто арцахцы никогда никому не напоминали о своих действиях, считая это своей задачей.
P.S. 3 — Весь армянский народ встал на защиту армянского Арцаха. Множество молодых ярких жизней, совместных усилий и миллиардные ресурсы были вложены в основу общенациональной борьбы и побед. "Гражданский договор" сегодня есть, но завтра её не будет, а в многочисленных томах судебных дел будут содержаться доказательства отказа от Арцаха и предполагаемой государственной измены. Так что неважно, что сегодня скажет "Гражданский договор" или обслуживающие её сателлиты».