Մերժելով պատմությունն ու արդարությունը ուրացող բոլոր դավաճաններին՝ միասին ապացուցելու ենք հանցագործների պատժի անխուսափելիությունը
«Միասին» այլընտրանքային հասարակական-քաղաքական շարժման հայտարարությունը.
«2025 թվականի ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցն է՝ բեկումնային պահ անվտանգության և ինքնիշխանության պահպանման մարտահրավերների փակուղում հայտնված համայն հայության համար։ Թուրքական յաթաղանի 1,5 միլիոն սրբադասված մեր զոհերի ու Արևմտյան Հայաստանի անանց կորստի ցավին գումարվել են Արցախի լիակատար բռնազավթումն ու ցեղասպանական հայաթափումը: Ալիևյան միջազգային հանցագործ վարչախմբի կողմից։ 150 հազար արցախցի բռնագաղթվածների ծանրագույն խնդիրները, Բաքվի բանտերում, ապօրինի դատերում կեղեքվող և խոշտանգումների ենթարկվող հայ պատանդների ազատ արձակման հարցերը, որոնք ահագնացել են Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանությունների ապիկար ու ազգադավ քաղաքականության հետևանքով: Ավելին, խնդիրները լուծում ստանալու փոխարեն ավելի են խորանում՝ հային հայի դեմ դուրս բերելով, ուրացումի ու դավաճանության քարոզը վերածելով պետական «գաղափարախոսության», պաճուճելով այն կեղծ խաղաղասիրության, թշնամուն անվերապահ հպատակվելու կոչերով։
Ցեղասպան թուրք-ադրբեջանական ուժերի պահանջով ՀՀ սահմանադրություն են պատրաստվում փոխել՝ ուրանալով ՀՀ անկախության հռչակագրի բարձրագույն արժեքները, Արցախյան ինքնորոշման իրավունքի պայքարը, Հայոց ցեղասպանության պահանջատիրությունը՝ անգամ կասկածի ենթարկելով Ցեղասպանության միջազգայնորեն ճանաչված իրողությունն ու Թուրքիայի մեղավորության հանգամանքը։
«Միասին» հասարակական-քաղաքական, այլընտրանքային շարժումն արձանագրում է՝ պատմության քառուղիներում ցեղասպանություն վերապրած մեր ազգը կարողացել է ոտքի կանգնել բացառապես ազգային ինքնության իր հիմնասյուների վրա հենվելով, Հայ դատի ու պահանջատիրության, հանուն անկախ պետականության պայքարի ու հիշողության շնորհիվ։
Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման էջը չի փակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք վերականգնել արդարությունը՝ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրացումը, մեր հայրենակիցների անվտանգ ու ապահով վերադարձը Արցախ։
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելող մարդկանց շարքերը, մեր սուրբ զոհերի հիշատակի անմահ կրակի շուրջ ծաղիկների ու պսակների բարձրացող պատվարները պիտի դառնան մեր հանրային քվեն, որը վերահաստատում է ազգի հավատարմությունը անկախ ու միացյալ պետականությանը՝ մերժելով պատմությունն ու արդարությունը ուրացող բոլոր դավաճաններին, երևելի ու աներևույթ թշնամիների սուտն ու կեղծարարությունը։ Միասին ապացուցելու ենք հանցագործների համար պատժի անխուսափելիությունը, մեղասավորության համար վաղեմության ժամկետների բացակայությունը։ Վկան Հայոց Նեմեսիսի հերոսների գործած արդարադատության միջազգային ճանաչումն ու պատմության գնահատականը։

Отвергнув всех предателей, отрицающих историю и справедливость, мы вместе докажем неотвратимость наказания преступников
Заявление альтернативного общественно-политического движения «Вместе»:
«24 апреля 2025 года исполняется 110 лет со дня Геноцида армян — поворотный момент для всего армянства, оказавшегося в тупике вызовов по обеспечению безопасности и сохранению суверенитета.
К боли 1,5 миллиона наших канонизированных жертв турецкого ятагана и потери Западной Армении добавились полная оккупация Арцаха и геноцидная депортация армянского населения, осуществлённые международным преступным алиевским режимом.
Тяжелейшие проблемы 150 тысяч насильственно депортированных арцахцев, а также вопросы освобождения армянских заложников, подвергающихся издевательствам и пыткам в тюрьмах Баку и на незаконных судах, обострились в результате безрассудной и предательской политики действующих властей Республики Армения.
Вместо решения проблемы они ее усугубляют, настраивая армян против друг друга, пропаганда отречения и предательства превращается в государственную «идеологию», прикрытую ложным пацифизмом и призывами к безоговорочному подчинению врагу.
По требованию геноцидальных турецко-азербайджанских сил они готовятся изменить Конституцию Республики Армения, отрекаясь от высших ценностей Декларации о независимости Республики Армения, от борьбы за право на самоопределение Арцаха, от требования признания Геноцида армян — ставя под сомнение даже признанную на международном уровне реальность Геноцида и ответственность Турции.
Альтернативное общественно-политическое движение «Миасин» (ред.: «Вместе») констатирует: на исторических перекрёстках наш народ, переживший геноцид, смог подняться на ноги исключительно опираясь на фундаментальные основы своей национальной идентичности — благодаря "Ай Дату", борьбе за признание Геноцида и независимую государственность, а также сохранённой исторической памяти.
Страница урегулирования Арцахского вопроса не будет закрыта до тех пор, пока не будет восстановлена справедливость — полная реализация права арцахских армян на самоопределение, безопасное и достойное возвращение наших соотечественников в Арцах.
Очереди людей, идущих к мемориальному комплексу "Цицернакаберд", возвышающиеся курганы цветов и венков вокруг бессмертного пламени памяти наших святых жертв должны стать нашим общенациональным голосом, который вновь подтверждает верность народа идее независимого и единого государства, отвергая всех предателей, отрицающих историю и справедливость, а также ложь и фальсификации как видимых, так и невидимых врагов.
Вместе мы докажем неотвратимость наказания для преступников и отсутствие срока давности для преступлений. Свидетельством тому является международное признание справедливости, восстановленной героями армянской операции «Немезис», и оценка, данная им историей.