Իշխանության համար ընդունելին արտաքին քաղաքական օրակարգից Ցեղասպանության հարցը հանելն է, պատասխանատվությունը` թուրք-ադրբեջանական նախապայմանների կատարումը
Ցեղասպանության զոհերի հիշատակման այս խորհրդանշական օրը երկրի կառավարիչն առիթ է փնտրում իր խոնարհումը ցուցաբերելու Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահներին, իր խոսնակի շուրթերով հնչեցնելով` հարևան պետության դրոշ այրելը սադրիչ և հրահրող գործելակերպ է, անպատասխանատու ու անընդունելի, գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Իշխանության համար ընդունելին արտաքին քաղաքական օրակարգից Ցեղասպանության հարցը հանելն է, պատասխանատվությունը` թուրք-ադրբեջանական նախապայմանների կատարումը:
Ինչ վերաբերում է սադրանքներին և հրահրումներին, ապա այդ գործելաոճը դաջված է Փաշինյանի սիրելի գործընկերների` թուրք ու ադրբեջանցի ճակատին, որոնց ցեղասպան վարքը դրսևորվել է 110 առաջ` Արևմտյան Հայաստանում, 37 տարի առաջ` Բաքվում, Սումգայիթում և Գանձակում, 2 տարի առաջ էլ` Արցախում»,-գրել է պատգամավորը։

Для власти приемлемо — исключить вопрос Геноцида из внешнеполитической повестки, а ответственность — выполнение турецко-азербайджанских предусловий
24/04/2025 12:22
«В этот символический день памяти жертв Геноцида управленец страны ищет повод, чтобы продемонстрировать своё униженное почтение президентам Турции и Азербайджана, устами своего пресс-секретаря заявляя, что сожжение флага соседнего государства — это провокационное, подстрекательское, безответственное и неприемлемое поведение», — написал секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абраамян.
«Для власти приемлемо исключить вопрос Геноцида из внешнеполитической повестки, а под ответственностью она понимает выполнение турецко-азербайджанских предусловий.
Что касается провокаций и подстрекательства, то этот стиль поведения отпечатан на лбах любимых партнёров Пашиняна — турок и азербайджанцев, чья геноцидальная сущность проявилась 110 лет назад в Западной Армении, 37 лет назад — в Баку, Сумгаите и Гандзаке, а два года назад — в Арцахе», — добавил депутат.