Ցեղասպանությունը լռությամբ ընդունելը հանցավոր անտարբերություն է, անպատիժ ցեղասպանությունը՝ նոր ցեղասպանության հրավեր. Արցախի ԱԺ
24/04/2025 11:20
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել։
«1915 թվականի Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենաբարբարոսական հանցագործություններից է, որի նպատակն էր հայ ժողովրդի ամբողջական ոչնչացումը։
Ցավոք, այդ հանցագործությունը մինչ այսօր անպատիժ է, ինչի պատճառով այն դարձել է նախադեպ նոր ցեղասպանական գործողությունների համար։
2020-2023թթ Արցախում տեղի ունեցած ռազմական հանցագործությունները, հյուծիչ շրջափակումը, բռնի տեղահանությունն ու վայրագությունները ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նույն ցեղասպանական ծրագրերի շարունակությունն են 21-րդ դարում։ Ադրբեջանի ձեռնարկած բոլոր գործողությունները՝ Արցախի հայաթափումը, էթնիկ զտումները և հայ ժողովրդի պատմական ներկայության վերացումը համապատասխանում են ցեղասպանության միջազգային իրավական սահմանմանը։
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է համարժեք իրավական ու քաղաքական գնահատական տալ այդ գործողություններին ՝ արձանագրելով դրանց համապատասխանությունը ցեղասպանության համապարփակ սահմանմանը։ Ցեղասպանությունը լռությամբ ընդունելը հանցավոր անտարբերություն է, անպատիժ ցեղասպանությունը՝ նոր ցեղասպանության հրավեր։
Ցավոք, որ այս իրականության մեջ անհասկանալի ու անբացատրելի են նաև Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը։ Ցեղասպանության դատապարտումը և մեղավորին պատասխանատվության կանչելը հետագա ցեղասպանությունների կանխման գրավականներից են, որոնք, իհարկե, չեն փոխարինում պետության պարտադիր ուժեղ անվտահգության համակարգին և հեռատես ներքին ու արտաքին քաղաքականությանը։
Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը նաև աշխարհասփյուռ հայության հավաքական կամքի արտահայտության հնարավորություն է՝ հանուն անվտանգ ու ապահով ապագայի և ի հիշատակ մեր նահատակված նախնիների։ Մենք հիշում, հարգում և պարտավոր ենք երբեք չմոռանալ բռնությամբ, ցավով և անասելի տառապանքով ցեղասպանության զոհ դարձած մեր հայրենակիցներին։
Մեր հիշողության մեջ նրանք ապրում են ու մեզ ուժ են տալիս պայքարելու ճշմարտության, արդարության և մարդկային արժանապատվության համար։ Հավերժ փառք ու խոնարհում հավատի ու հայրենիքի համար բոլոր նահատակներին»,- ասվում է հայտարարությունում։

Осуждение геноцида и привлечение виновного к ответственности являются одними из гарантий предотвращения дальнейших геноцидов — НС Арцаха
24/04/2025 12:20
Национальное Собрание Республики Арцах выступило с заявлением по случаю 110-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
«Геноцид армян, совершенный Османской Турцией в 1915 году, является одним из самых варварских преступлений в истории человечества, целью которого было полное уничтожение армянского народа. К сожалению, это преступление до сих пор остается безнаказанным, поэтому оно стало прецедентом для новых актов геноцида.
Военные преступления, изнурительная блокада, насильственная депортация и зверства, совершенные в Арцахе в 2020-2023 годах, являются продолжением тех же геноцидальных планов властей Азербайджана в XXI веке. Все действия, предпринятые Баку – депортация армян из Арцаха, этнические чистки, уничтожение исторического присутствия армянского народа – соответствуют международному правовому определению геноцида.
Международное сообщество обязано дать адекватную правовую и политическую оценку этим действиям, зафиксировав их соответствие всеобъемлющему определению геноцида. Молчаливое принятие геноцида – это преступное безразличие, а безнаказанный геноцид – это приглашение к новому геноциду.
К сожалению, в этой реальности непонятна и необъяснима также позиция властей Армении. Осуждение геноцида и привлечение виновного к ответственности являются одними из гарантий предотвращения дальнейших геноцидов, которые, конечно, не заменяют обязательную строгую систему государственной безопасности и дальновидную внутреннюю и внешнюю политику.
110-я годовщина Геноцида армян — это также возможность для выражения коллективной воли армян всего мира во имя безопасного и надежного будущего и в память о наших предках-мучениках. Мы помним, уважаем и никогда не должны забывать наших соотечественников, ставших жертвами Геноцида через насилие, боль и невыразимые страдания. Они живут в нашей памяти и дают нам силы бороться за правду, справедливость и человеческое достоинство. Вечная слава и поклон всем мученикам за веру и Родину», — говорится в заявлении НС Арцаха.