Սեփական աթոռապաշտությունը վեր չէ համահայկական կամքից ու պատվախնդրությունից.  պետության գոյությունը վտանգի տակ դրած իշխանությունները պետք է հեռացվեն. Սերժ Սարգսյան
24/04/2025 09:18
Սեփական աթոռապաշտությունը վեր չէ համահայկական կամքից ու պատվախնդրությունից. պետության գոյությունը վտանգի տակ դրած իշխանությունները պետք է հեռացվեն. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ․
«Արդարության ձայնը ոչ ոք ի զորու չէ լռեցնել: 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից ծրագրված և իրագործված Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն զոհերը անտարբերության ու լռության պայմաններում խոշտանգումների ենթարկվեցին և սպանվեցին միայն այն պատճառով, որ հայ էին: Նրանք այլևս չեն կարող արդարադատություն պահանջել իրենց նկատմամբ իրականացված այդ հրեշավոր հանցագործության համար, չեն կարող վկայություն տալ այն դժոխային ճանապարհի և տանջալից մահվան մասին, որ սեփական հայրենիքում ենթարկվել են 110 տարի առաջ:
Նրանք չեն կարող, իսկ մենք՝ արժանապատիվ հայերս, քաղաքակիրթ մարդկության հետ միասին պարտավոր ենք դառնալ նրանց ձայնը և հնչել ավելի ու ավելի բարձր: Ոչ մի հանցագործություն չպետք է մնա անպատիժ։ Ոչ մի ժողովուրդ չպետք է կրի չիրականացված արդարադատության ծանրությունը։ Ավելի քան մեկ դար անց մարդկության դեմ շարունակվող ցեղասպանությունները ցույց են տալիս, թե ուր կարող են տանել հանցավոր լռությունն ու անտարբերությունը։ Մենք իրավունք չունենք լռելու, առավել ևս՝ մոռանալու, իսկ ուրացողները կամ ցեղասպանությունը կասկածի տակ դնողներն ուղղակիորեն մեղսակից են դառնում այդ ոճրագործությանը:
Խոնարհվում եմ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի առջև և երախտագիտությամբ հիշում մարդկային արժանապատվության ու կյանքի համար պայքար մղած մեր նահատակ և վերապրած հերոսներին:
Թուրքիայի պետական քաղաքականությունն առ այսօր հիմնված է ժխտողականության, պատմական փաստերի աղավաղման և ճշմարտության դեմ քարոզչության վրա, մինչդեռ ճշմարտության հետ խիզախորեն առերեսումը, արդարության պաշտպանությունը միայն կարող է Թուրքիային դիրքավորել որպես համամարդկային արժեքներին հաղորդակից՝ քաղաքակիրթ և պատասխանատու պետություն, որը պատրաստ է հաղթահարելու իր պատմության մութ էջերը՝ հանուն խաղաղության, հաշտեցման և կայունության։ Այդպիսով կփակվի մի դաժան էջ՝ ոչ թե մոռացության, այլ արդարության միջոցով։
Թուրքական կառավարությունը պետք է հասկանա, որ արդարությունը չի կարող անհետանալ պատմական հուշարձանների ստվերում, քանզի այն չափազանց խոսուն է, և եթե նայի իր շուրջը, կտեսնի, որ ճշմարտությունն ապրում է ցեղասպանությունը վերապրածների և նրանց ժառանգների հարյուր հազարավոր վկայություններում, օտարերկրյա դիվանագետների, բազմաթիվ վավերագրողների ձեռագրերում, Արևմտյան Հայաստանի երբեմնի հայաբնակ քաղաքների ու գյուղերի հայակերտ շինություններում, լքված ու ավերված եկեղեցիների քարերի հայատառ վիմագրություններում, Թուրքիայի առանձին մտավորականների համարձակ խոսքերում...
2023 թվականի սեպտեմբերին Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման ենթարկված և իրենց բնօրրանից բռնի տեղահանված 140 հազարից ավելի արցախցիների հետ տեղի ունեցածը շարունակությունն է մեկ դար առաջ իրականացված և չդատապարտված ցեղասպանության: Օսմանյան կայսրության օրինակով Ադրբեջանն այսօր Արցախում հետևողականորեն ոչնչացնում է հայկական հետքը՝ հազարամյակների հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը, խեղաթյուրում պատմությունը:
Մեզնից շատերը հիշում են, թե ինչպիսի հավաքական ուժ, կազմակերպվածություն և համահայկական միաբանություն կար ընդամենը մեկ տասնամյակ առաջ՝ 2015 թվականին, երբ նշում էինք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը։ Այդ օրերին Հայաստանը դարձել էր պատմական արդարության պահանջի բարձրաձայնման, քաղաքակիրթ մարդկության հետ միասին ցեղասպանությունը վերապրածների հիշատակի արժանապատիվ հարգման և ցեղասպանությունների դեմ պայքարի համաշխարհային հարթակ: Դա պարզապես 100-րդ տարելիցը նշելու արարողություն չէր, այլ հստակ ձևակերպված օրակարգ, որն ամրագրվեց համահայկական հռչակագրով: Այդ հռչակագիրը, որպես ազգային միասնական կամքի արտահայտություն, պետք է մնա Հայաստանի Հանրապետության օրակարգում այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի վերականգնվել պատմական արդարությունը:
Հայաստանի կառավարիչները պետք է չմոռանան, որ 110 տարի առաջ այս օրերին ընդհատված միլիոնից ավելի կյանքերը երբեք չեն կարող դառնալ սակարկման առարկա, և ցեղասպանության աներկբա իրողությունը չի կարող ներկայացվել որպես «խաղաղության խոչընդոտ»։ Հակառակ մոտեցումը չի կարող որակվել այլ կերպ, քան քաղաքական բարոյազրկում և ազգուրացություն: Սեփական աթոռապաշտությունը վեր չէ համահայկական կամքից ու պատվախնդրությունից: Ազգային շահերն ուրացող և պետության գոյությունը վտանգի տակ դրած իշխանությունները պետք է հեռացվեն, քանզի պետականության կորստի ամենակարճ ճանապարհն անցնում է սեփական իրավունքներից ու արժանապատվությունից, արդարության համար պայքարից հրաժարվելու և պատմական հիշողությունը ջնջելու միջով։ Հետևաբար՝
ՀԻՇԵԼԸ ՄԵՐ ՊԱՐՏՔՆ Է,
ՊԱՀԱՆՋԵԼԸ՝ ԻՐԱՎՈՒՆՔԸ,
ՊԱՅՔԱՐԵԼԸ՝ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆ»։

Почитание собственных кресел не выше всеармянской воли и чести։ власти, подвергающие угрозе существование государства, должны быть отстранены — Серж Саргсян
24/04/2025 09:36
Послание третьего Президента РА Сержа Саргсяна в связи с Днём памяти жертв Геноцида армян։
«Никто не в силах заглушить голос справедливости. В начале XX века полтора миллиона жертв спланированного и осуществленного Османской империей Геноцида армян в условиях безразличия и молчания были подвергнуты мучениям и убиты лишь потому, что были армянами. Они больше не могут потребовать правосудия за это совершенное против них чудовищное преступление, не могут свидетельствовать о том адском пути и мучительной смерти, которой были подвергнуты на собственной родине 110 лет назад. Они не могут, а мы, достойные армяне, вместе с цивилизованным человечеством обязаны стать их голосом и звучать все громче и громче. Ни одно преступление не должно остаться безнаказанным. Ни один народ не должен нести тяжесть неосуществленной справедливости. Спустя более века продолжающиеся против человечества геноциды показывают, к чему может привести преступное молчание и безразличие. Мы не имеем права молчать, тем более забывать, а те, кто забывает или ставит под сомнение Геноцид, становятся прямыми соучастниками этого преступления.
Я склоняюсь перед памятью жертв Геноцида армян и с благодарностью вспоминаю наших сражавшихся за человеческое достоинство и жизнь погибших и выживших героев.
Государственная политика Турции по сей день основана на отрицании, искажении исторических фактов и пропаганде против истины, между тем лишь мужественное признание правды и защита справедливости могут позиционировать Турцию как сопричастное общечеловеческим ценностям цивилизованное и ответственное государство, которое готово преодолеть темные страницы своей истории ради мира, примирения и стабильности. Таким образом закроется одна жестокая страница — не забвением, а справедливостью. Турецкое правительство должно понять, что справедливость не может исчезнуть в тени исторических памятников, ибо она слишком красноречива, и если оно оглянется вокруг, то увидит, что истина живет в сотнях тысяч свидетельств переживших Геноцид армян и их потомков, в записях иностранных дипломатов, многочисленных хрониках, в построенных армянами зданиях некогда армянонаселённых городов и сел Западной Армении, в начертанных армянскими буквами скрижалях на камнях покинутых и разрушенных церквей, в смелых речах отдельных представителей интеллигенции Турции…
То, что произошло с более 140 тысячами арцахцев, которые в сентябре 2023 года при открытой поддержке Турции подверглись этнической чистке со стороны Азербайджана и были насильственно выселены со своей исторической родины, является продолжением осуществлённого один век назад и неосуждённого Геноцида. По примеру Османской империи Азербайджан сегодня в Арцахе целенаправленно уничтожает армянский след - духовное и культурное наследие тысячелетий, искажает историю.
Многие из нас помнят, какая коллективная сила, организованность и всеармянское единство существовали всего лишь десятилетие назад, в 2015 году, когда мы отмечали 100-летнюю годовщину Геноцида армян. В те дни Армения превратилась во всемирную платформу озвучивания требования исторической справедливости, достойной дани уважения цивилизованного человечества памяти переживших Геноцид и борьбы против геноцидов. Это была не просто церемония, чтобы отметить 100-летнюю годовщину, а четко сформулированная повестка, которая была закреплена Всеармянской декларацией. Эта декларация как выражение единой национальной воли должна оставаться в повестке дня Республики Армения столько времени, пока не будет восстановлена историческая справедливость.
Правители Армении не должны забывать, что более миллиона прерванных в эти дни 110 лет назад жизней никогда не могут стать предметом торга, а неоспоримый факт геноцида не может представляться как «препятствие миру». Противоположный подход не может быть квалифицирован иначе, как политическое нравственное падение и предательство нации.
Почитание собственных кресел не выше всеармянской воли и чести. Власти, предающие национальные интересы и подвергающие угрозе существование государства, должны быть отстранены, ибо кратчайший путь к утрате государственности проходит через отказ от своих собственных прав и достоинства, от борьбы за справедливость и через стирание исторической памяти.
Следовательно:
ПОМНИТЬ — НАШ ДОЛГ,
ТРЕБОВАТЬ — ПРАВО,
БОРОТЬСЯ — НЕОБХОДИМОСТЬ».