Ադրբեջանական գործողությունները սահմանամերձ ուղղություններում գնալով առավել թիրախային են դառնում. Տիգրան Աբրահամյան
25/04/2025 10:15
Ադրբեջանական գործողությունները սահմանամերձ ուղղություններում` հատկապես Խնածախի ու Խոզնավարի ուղղությամբ, գնալով առավել թիրախային են դառնում, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ մարդկանց հետ զրույցներն ու ՊՆ-ի` որոշակի պարբերականությամբ ներկայացվող հաղորդագրությունները ցույց են տալիս, որ, ի տարբերություն խախտումների առաջին փուլին, ադրբեջանական կրակահերթերն ունեն նպատակաուղղված բնույթ և կոնկրետ թիրախավորում:
«Ես չեմ պնդում, որ ճանապարհը նյարդ ցույց տալն է կամ հախուռն գործողությունների դիմելը, սակայն այս իրադրային փոփոխությունն անընդհատ, թեև դանդաղ, սակայն վտանգավորության աճ է արձանագրում:
Իշխանությունն ակնհայտորեն իրադրությանն անհամաչափ է գործում` տեղեկատվական, դիվանագիտական դաշտում և կոնկրետ «հողի վրա», ինչն, առաջին հերթին, իր բացասական ազդեցությունն է թողնում սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող մարդկանց վրա, հատկապես, որ գործող կառավարիչների կեցվածքն ու գործելակերպը բնակչության մեծամասնության համար վստահություն չեն առաջացնում»,- նշել է Աբրահամյանը։

Азербайджанские действия в приграничных районах становятся всё более целенаправленными — Тигран Абрамян
25/04/2025 10:25
Азербайджанские действия в приграничных районах — особенно в направлении Хнацаха и Хознавара — становятся всё более целенаправленными, об этом написал секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По словам депутата, разговоры с местными жителями и периодически публикуемые сообщения Министерства обороны показывают, что, в отличие от первоначального этапа нарушений, азербайджанские обстрелы теперь носят целенаправленный характер и направлены на конкретные цели.
«Я не утверждаю, что выход — это демонстрация нервозности или прибегание к импульсивным действиям, однако это изменение ситуации, пусть и медленно, но постоянно фиксирует рост уровня опасности.
Власти, очевидно, действуют несоразмерно ситуации — как в информационном, дипломатическом поле, так и непосредственно "на земле", что в первую очередь негативно сказывается на людях, живущих в приграничных населённых пунктах. Особенно учитывая, что поведение и стиль действий нынешних управленцев не вызывают доверия у большинства населения», — отметил Абрамян.