«Ադրբեջանի նեոնացիստ ղեկավարությունն էթնիկ զտում է իրականացրել Արցախում»․ Ադրբեջանցիներին չհաջողվեց ընդհատել Էդուարդ Շարմազանովի ելույթը Մոսկվայում (Տեսանյութ)
Մոսկվայում ընթացող «Նացիզմի դեմ տարած հաղթանակի նշանակության մասին» միջազգային սիմպոզիումի ժամանակ ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ, ՀՀԿ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, ադրբեջանական սադրանքների և պատմական փաստերի կեղծմանն ի պատասխան, ներկայացրել է, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել Արցախում՝ Բաքվի իշխանությունների ձեռամբ․ էթնիկ զտում՝ նրանց վարած նեոնացիստական քաղաքականության շրջանակում։
Էդուարդ Շարմազանովի ելույթի ժամանակ ադրբեջանական պատվիրակությունը սադրանքի է դիմել, փորձել է ընդհատել նրա ելույթը, սակայն Շարմազանովը մինչև վերջ շարունակել է իր խոսքը՝ ներկաներին ներկայացնելով իրերի իրական դրությունը։

«Неонацистское руководство Азербайджана осуществило этническую чистку в Арцахе»: азербайджанцам не удалось прервать выступление Эдуарда Шармазанова в Москве (видео)
На международном симпозиуме «О значении победы над нацизмом», проходящего в Москве, член исполнительного органа Республиканской партии Армении и глава делегации РПА Эдуард Шармазанов, в ответ на азербайджанские провокации и искажение исторических фактов, представил, что на самом деле произошло в Арцахе по вине властей Баку — этническая чистка в рамках проводимой ими неонацистской политики.
Во время выступления Эдуарда Шармазанова азербайджанская делегация прибегла к провокации, попыталась прервать его выступление, однако Шармазанов продолжил свою речь до конца, представив присутствующим реальное положение дел.