Հորս բանտարկության պատճառն աշխարհում, այդ թվում՝ ԼՂ-ում ծանր դրության մեջ մարդկանց աջակցելու նրա կամքն է. Դավիթ Վարդանյան
02/05/2025 10:54
Ամերիկյան Fox News-ը հրապարակել է  Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հոդվածը:
Ստորև այն ներկայացվում է թարգմանաբար.
«Հայրս արդեն ավելի քան 550 օր անազատության մեջ է պարզապես քրիստոնյա լինելու համար։
Վերջին 10 տարում նրա կյանքի նպատակը բարեգործությունն էր, հատկապես իր հայրենիքում՝ Հայաստանում։
Պատկերացրեք ամբողջական համայնքներ, որոնք ստիպված են 24 ժամում լքել իրենց տները, եկեղեցիները և նախնիների գերեզմանները։  Այս մղձավանջն իրականություն դարձավ 120,000 հայ քրիստոնյաների համար, երբ Ադրբեջանը էթնիկ զտումներ իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղում՝ Արցախում։ Այդ ծանր գինը վճարողների թվում է Ռուբեն Վարդանյանը, ով այժմ բանտարկված է օգնելու փորձի համար։
Վերջին անգամ, երբ նման բան պատահեց հայերի հետ, Ամերիկան արձագանքեց  ու ձեռք մեկնեց։ Երբ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության ընթացքում Օսմանյան թուրքերը սպանեցին 1.5 միլիոն հայ քրիստոնյաների, շարքային ամերիկացիները ստեղծեցին «Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտե»՝ հավաքելով ավելի քան 117 միլիոն դոլար (այսօրվա արժեքով՝ շուրջ 2.7 միլիարդ), որպեսզի փրկեն հայ որբերին և փախստականներին։ Դա Ամերիկայի միջազգային մարդասիրական առաջին մեծ նախաձեռնությունն էր։
Փրկված հայերը դարձան ամերիկյան կյանքի մի մասը։ Ամեն անգամ, երբ ամերիկացիները վայելում են Շերի երաժշտությունը, դիտում Քիմ Քարդաշյանի շոուները կամ հիշում Անդրե Աղասու թենիսի հաղթանակները, առնչվում են Հայոց ցեղասպանությունից փրկված ու Ամերիկայում ապաստանած մարդկանց ժառանգությանը։
Այսօր, սակայն, իմ հայրը՝ Ռուբեն Վարդանյանը, չունի  հնարավորություն  իր պատմությունը պատմելու համար: Ավելին քան 550 օր նա քաղաքական դրդապատճառներով պահվում է բանտում՝ նախնիների հայրենիքում Արցախի հայերի ապրելու իրավունքը պարզապես պաշտպանելու համար։
Նա մենակ չէ։ Այսօր առնվազն 23 հայ քրիստոնյա անօրինական կերպով պահվում  է Բաքվում։ Ավելին, հասարակական կառույցների գնահատմամբ, Ադրբեջանում կա ավելի քան 300 քաղբանտարկյալ, որոնց թվում են և՛ հայ, և՛ ադրբեջանցի իրավապաշտպաններ, լրագրողներ ու ակտիվիստներ։
Հորս բանտարկության պատճառը ոչ թե նրա քաղաքական գործունեությունն է, այլ աշխարհով մեկ, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում ծանր դրության մեջ հայտնված մարդկանց աջակցելու նրա կամքը։ Նախքան քաղբանտարկյալ դառնալը, նա հայտնի էր որպես գործարար և մարդասեր։
Անցած 10 տարում նրա կյանքի նպատակն ամբողջությամբ եղել է բարեգործությունը, հատկապես իր հայրենիքում՝ Հայաստանում։ Այդ գործունեության շրջանակում նա համահիմնադրել է “Ավրորա” մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ հումանիտար գլոբալ շարժում, որը մեծարում է այն մարդկանց, որոնք իրենց կյանքը վտանգելով օգնում են ուրիշներին Ռուանդայում, Իրանում, Աֆղանստանում և այլուր։
Ինչպես 110 տարի առաջ, այսօր ևս մենք հույս ունենք, որ ԱՄՆ-ն կրկին կաջակցի այն հայերին, որոնք հալածվում են իրենց ազգային պատկանելության և հավատքի համար։
Անձամբ ես այսօր կամ, որովհետև իմ մեծ պապին փրկել է Էջմիածնում քրիստոնյա միսիոներների հիմնած ամերիկյան որբանոցը։ Այսօր ևս մենք նկատում ենք, որ հայերը մենակ չեն։ Ամենակարևորը՝ նախագահ Թրամփը խոստացել է պաշտպանել հալածվող հայ քրիստոնյաներին և՛ Ադրբեջանում, և՛ այլուր։ Հենց այսպիսի աջակցությունն ու ճնշումն է ի վերջո հաղթանակելու։
Մենք հետևում  ենք նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջնորդությանը և հույս ունենք, որ նա կկատարի Խաղաղության նախագահ լինելու իր հանձնառությունը։ Նա կարող է դա անել՝ ստիպելով Բաքվի ռեժիմին հասկանալ, որ  պետք է հետևեն միջազգային օրենքներին և ցուցադրեն Կովկասում խաղաղության իրենց հանձնառությունը՝ ազատ արձակելով իմ հորը և մյուս հայ բանտարկյալներին»։

Причина заключения моего отца — его стремление помогать людям, оказавшимся в тяжёлой ситуации как в мире, так и в Нагорном Карабахе — Давид Варданян
02/05/2025 12:09
Американский телеканал  Fox News опубликовал статью сына Рубена Варданяна — Давида Варданяна.
Ниже приводится ее перевод:
«Мой отец находится в заключении уже более 550 дней — просто за то, что он христианин.
Последние 10 лет своей жизни он посвятил благотворительности, особенно в своей родине — Армении.
Представьте себе целые общины, которые за 24 часа вынуждены покинуть свои дома, церкви и могилы предков. Этот кошмар стал реальностью для 120 000 армян-христиан, когда Азербайджан провёл этнические чистки в Нагорном Карабахе, или, как называют его армяне, Арцахе. Среди тех, кто заплатил высокую цену, — мой отец, Рубен Варданян, который теперь находится в заключении лишь за попытку помочь.
В последний раз, когда нечто подобное произошло с армянами, Америка не осталась в стороне. Когда во время первого геноцида XX века Османская империя совершила геноцид в отношении 1,5 миллиона армян-христиан, обычные американцы создали Американский комитет помощи Ближнему Востоку, собрав более 117 миллионов долларов (в пересчёте на сегодняшний день — около 2,7 миллиарда), чтобы спасти армянских сирот и беженцев. Это стало первой крупной международной гуманитарной инициативой Соединённых Штатов.
Спасённые армяне стали частью американской жизни. Каждый раз, когда американцы слушают музыку Шер, смотрят шоу Ким Кардашьян или вспоминают победы Андре Агасси на теннисном корте, они сталкиваются с наследием тех, кто спасся от Геноцида армян и обрёл убежище в США.
Сегодня, однако, у моего отца, Рубена Варданяна, нет возможности рассказать свою историю. Уже более 550 дней он удерживается в тюрьме по политическим мотивам — лишь за то, что защищал право армян Арцаха жить на земле своих предков.
Он не один. Сегодня как минимум 23 армянина-христианина незаконно удерживаются в Баку. Более того, по оценкам гражданских организаций, в Азербайджане более 300 политзаключённых — среди них как армяне, так и азербайджанские правозащитники, журналисты и активисты.
Причина заключения моего отца — не его политическая деятельность, а его стремление помогать людям, оказавшимся в тяжёлой ситуации по всему миру, включая Нагорный Карабах. До того как стать политзаключённым, он был известен как предприниматель и филантроп.
За последние 10 лет цель жизни моего отца целиком и полностью заключалась в благотворительности, особенно в его родной стране — Армении. В рамках этой деятельности он стал соучредителем гуманитарной инициативы "Aurora" — глобального движения, которое возвеличивает людей, рискующих собственной жизнью ради спасения других в таких странах, как Руанда, Иран, Афганистан и многих других.
Как и 110 лет назад, сегодня мы вновь надеемся, что США поддержат армян, подвергающихся преследованиям за свою национальную принадлежность и веру.
Я сам жив только потому, что моего прадеда спас американский приют для сирот, основанный христианскими миссионерами в Эчмиадзине. Сегодня мы снова видим, что армяне не остались одни. Самое важное — это то, что президент Трамп пообещал защищать преследуемых армян-христиан как в Азербайджане, так и в других странах. Именно такая поддержка и давление в конечном счёте приведут к победе.
Мы следуем за лидерством президента Дональда Трампа и надеемся, что он выполнит своё обещание быть президентом мира. Он может это сделать, если заставит режим в Баку понять: он обязан соблюдать нормы международного права и продемонстрировать свою приверженность миру на Южном Кавказе, освободив моего отца и других армянских заключённых».