ԶՈւ-ում փոփոխությունները հիմնականում շրջանցում են ժամանակակից պատերազմների առանձնահատկությունները․ Աբրահամյան
05/05/2025 09:21
Տեխնոլոգիական հեղափոխություններն ու դրանց կայծակնային զարգացումը հսկայական ազդեցություն են ունենում ժամանակակից պատերազմական գործողությունների վրա և շատ արագ դասական համարվող մոտեցումներն ու տակտիկական, ինժեներական լուծումները դառնում են ոչ արդյունավետ, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Մի քանի օր առաջ իր հրապարակային ելույթում Սերժ Սարգսյանը խոսում էր այն մասին, որ ապրիլյան պատերազմից հետո վերլուծվել է պատերազմի վարման, սպառազինության և նոր իրավիճակի բերած իրողությունները, կազմվել զինված ուժերի զարգացման և արդիականացման 7-ամյա պլան, որի առանցքում մի քանի հազար ԱԹՍ-ների գնումն է եղել:
Խոսքը վերաբերում է 2017 թվականին ընդունված փաստաթղթին, որի առանցքում բանակի տեխնոլոգիական վերափոխումներն էին:
Ավելի ուշ, ՀՀ-ում տեղի ունեցած հայտնի իրադարձություններից հետո, նոր իշխանությունը փոխեց այդ ծրագիրը` շեշտը դնելով այնպիսի փոփոխությունների վրա, որոնք արագ փիառ խնդիրներ էին լուծում` ՍՈւ-30` հայտնի սելֆիներով, «ելակային հեղափոխություն», և այլն:
Այս իշխանությունների սիրողական, իրավիճակային լուծումներն ու գաղափարական խեղաթյուրումները բերեցին ոչ միայն 2020-ի 44-օրյա պատերազմի ծանր պարտությանը և դրանից հետո մեր կրած ծանր կորուստներին:
Այսօր էլ ԶՈւ-ում տեղի ունեցող փոփոխությունները հիմնականում շրջանցում են ժամանակակից պատերազմների առանձնահատկությունները` անընդհատ խորացնելով առկա խնդիրները», - գրել է պատգամավորը:

Изменения в Вооружённых силах в основном обходят особенности современных войн — Абрамян
Технологические революции и их молниеносное развитие оказывают огромное влияние на современные боевые действия, и очень быстро подходы и тактические, инженерные решения, которые считались классическими, становятся неэффективными, — написал депутат НС Тигран Абрамян.
«Несколько дней назад в своём публичном выступлении Серж Саргсян говорил о том, что после Апрельской войны был проведён анализ ведения войны, вооружения и реалий, продиктованных новой ситуацией, был составлен семилетний план развития и модернизации вооружённых сил, в центре которого была закупка нескольких тысяч беспилотников.
Речь идёт о документе, принятом в 2017 году, в основе которого были технологические преобразования армии.
Позже, после известных событий в Республике Армения, новая власть изменила эту программу, сделав акцент на тех изменениях, которые быстро решали пиар-задачи — известные селфи с истребителями Су-30, "клубничная революция" и так далее.
Любительские, ситуативные решения и идеологические искажения нынешних властей привели не только к тяжёлому поражению в 44-дневной войне 2020 года, но и к серьёзным потерям, понесённым после неё.
Даже сегодня изменения, происходящие в вооружённых силах, в основном обходят стороной особенности современных войн, — что лишь продолжает углублять существующие проблемы», — написал депутат.