Ադրբեջանը շարունակում է պղծել Ստեփանակերտի եղբայրական գերեզմանnցը
«2025 թվականի ապրիլի 21-ին տարածված տեսանյութում կարելի է տեսնել, որ ադրբեջանցիները կրկին պղծել են օկուպացված Ստեփանակերտի հուշահամալիրի շիրմաքարերը:
Մասնավորապես միտումնավոր կերպով փորագրել, ջնջել են որոշ տապանաքարերի վրա պատկերված ազատամարտիկների դեմքերը՝ աչքերը, բերանը: Որոշ տապանաքարեր էլ կոտրված են:
Նկատենք, որ Ստեփանակերտի հուշահամալիրը Արցախի ամբողջական օկուպացիայից հետո հայտնվել է ոչնչացման վտանգի տակ: Բազմաթիվ տեսանյութերում օկուպացված Ստեփանակերտ այցելող ադրբեջանցիները կոչ են անում վերացնել այս հուշահամալիրը:
Հայկական հուշարձանների, այդ թվում գերեզմանոցների պղծումն արգելված է Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ։ Համաձայն վերջինիս, Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները հայկական մշակութային ժառանգության դեմ՝ ներառելով, բայցև չսահմանափակվելով եկեղեցիներով և պաշտամունքի այլ վայրերով, հուշարձաններով, տեսարժան վայրերով, գերեզմանատներով և արտեֆակտներով։
Բացի այդ, Եվրոպական Խորհրդարանը 2024 թվականի մարտի 12-ին ընդունել է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության մասին բանաձևը, որն իր 19-րդ կետով  դատապարտում է հայկական բազմադարյա ներկայությունը փաստող բոլոր պատմամշակութային վայրերի ոչնչացման, վանդալիզմի և պղծման դեպքերը։
Գերեզմանոցների պղծումը նաև պատերազմական հանցագործություն է, համաձայն Հռոմի Ստատուտի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, որն ի մասնավորի նշում է, որ «Սույն Կանոնադրության նպատակների համար «պատերազմական հանցագործություններ» նշանակում է դիտավորությամբ կատարված հարձակումները կրոնական, կրթական, մշակութային, գիտական կամ բարեգործական նպատակների ծսռայոդ շենքերի, պատմական հուշարձանների, հոսպիտալների և այն վայրերի վրա, ուր կենտրոնացած են հիվանդներ ու վիրավորներ, պայմանով, որ նշված օբյեկտները ռազմական նպատակակետեր չեն.( 8 րդ հոդվածի 2-րդ կետի բ) մասի ix դրույթ):
Գերեզմանոցների պղծման գործողություններով Ադրբեջանը խախտում է 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածը, որը նշում է, որ կողմերը պարտավորվում են հարգել ինչպես իրենց, այնպես էլ մյուս կողմի տարածքում գտնվող մշակութային արժեքները՝ արգելելով այդ արժեքների օգտագործումն այնպիսի նպատակներով, որոնք զինված ընդհարման դեպքում կարող են հանգեցնել դրանց ոչնչացմանը կամ վնասվելուն, ձեռնպահ մնալով դրանց դեմ ուղղված թշնամական ցանկացած գործողությունից»։

Monumentwatch.org: Азербайджанцы продолжают осквернять Степанакертский мемориальный комплекс
«На видео, опубликованном 21 апреля 2025 года, видно, что азербайджанцы в очередной раз осквернили надгробия оккупированного Степанакертского мемориального комплекса.
В частности, лица борцов за свободу, изображенные на некоторых надгробиях, включая их глаза и рты, были намеренно вырезаны и стерты. Некоторые надгробия также сломаны.
Следует отметить, что Степанакертский мемориальный комплекс находится под угрозой уничтожения после полной оккупации Арцаха. В многочисленных видеороликах азербайджанцы, посещающие оккупированный Степанакерт, призывают к разрушению этого мемориального комплекса.
Осквернение армянских памятников, включая кладбища, запрещено решением Международного суда ООН в Гааге от 7 декабря 2021 года. Согласно последнему, Азербайджан должен принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая, помимо прочего, церкви и другие места поклонения, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты.
Кроме того, 12 марта 2024 года Европейский парламент принял резолюцию о необходимости более тесных связей между ЕС и Арменией и мирном соглашении между Азербайджаном и Арменией, в 19-м пункте которой осуждаются разрушение, вандализм и осквернение всех исторических и культурных объектов, документирующих многовековое армянское присутствие.
Осквернение кладбищ также является военным преступлением, согласно статье 8, пункту 2 Римского статута, в котором конкретно говорится, что «Для целей настоящего Статута «военные преступления» означают преднамеренные нападения на здания, предназначенные для религиозных, образовательных, культурных, научных или благотворительных целей, исторические памятники, больницы и места сосредоточения больных и раненых, при условии, что указанные объекты не являются военными целями» (статья 8, пункт 2, подпункт (b)(ix)).
Оскверняя кладбища, Азербайджан нарушает статью 4 Гаагской конвенции 1954 года, в которой говорится, что стороны обязуются уважать культурные ценности, находящиеся как на своей территории, так и на территории другой стороны, запрещая использование таких ценностей в целях, которые в случае вооруженного конфликта могли бы привести к их уничтожению или повреждению, и воздерживаться от любых враждебных действий, направленных против них».