Հաղթած բերդաքաղաք. այսօր Շուշիի ազատագրման օրն է
Մայիսի 8-ն Արցախյան պատերազմի պատմության մեջ կարևոր օր է. 33 տարի առաջ այս օրը սկսվեց «Հարսանիք լեռներում» անվանումը կրող օպերացիան, որն ավարտվեց մայիսի 9-ի լուսաբացին՝ Շուշիի ազատագրմամբ:
Բարձունքի վրա գտնվող Շուշին ադրբեջանցիները դարձրել էին հայկական բնակավայրերի ռմբակոծման հարթակ: Ստեփանակերտը պարբերաբար հրետակոծում էին հենց Շուշիից:
Թշնամուն լռեցնելու համար միանգամից չորս ուղղությամբ ծրագրված գործողությունները ղեկավարեց ԼՂ ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատար Արկադի Տեր-Թադևոսյանը:
Գրոհի արևելյան ուղղության ղեկավարն էր ԼՂ ինքնապաշտպանական ուժերի առաջին հրամանատար Արկադի Կարապետյանը: Հյուսիսային` Ստեփանակերտ-Շուշի ուղղության հրամանատարը Վալերի Չիթչյանն էր, հյուսիս-արևմտյանինը՝ Սեյրան Օհանյանը: Յուրի Հովհաննիսյանը ղեկավարում էր «26-ի» հենակետի (գտնվում էր Ստեփանակերտի մերձակա Կրկժան գյուղի մոտակայքում) պահեստազորի ռազմական գործողությունը: Հարավային կամ Լաչինի ուղղության հրամանատարը Սամվել Բաբայանն էր:
Ռազմական գործողությունների ելքն կանխորոշվեց արդեն իսկ մայիսի 8-ին: Գիշերը` ժամը 2.30-ին, Քիրսի ռազմական դիրքերը գրավելուց և Լաչին-Շուշի ճանապարհը հսկողության տակ վերցնելուց հետո հայկական զորքը վաղ առավոտյան արդեն Շուշիում էր, լուսաբացին բերդաքաղաքի Սբ. Ղազանչեցոց եկեղեցու ավերված գմբեթին արդեն ծածանվում էր հայկական եռագույնը: Իսկ երեկոյան տրված դադարը հակառակորդի համար պարզապես հնարավորություն էր՝ հատկացված միջանցքով բերդաքաղաքից հեռանալու համար։
Մայիսի 9-ին Շուշին արդեն ազատագրված էր։ Օպերացիան հաջողվել էր հերոսական ոգու շնորհիվ:
Արկադի Տեր-Թադևոսյանը բազմիցս նշել է, որ Շուշիի ազատագրումն անհնար կլիներ, եթե առաջնորդվեին միայն զինվորական օրենքներով: Մշակված ծրագիրն անիրագործելի էր համարել անգամ այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը, որի պատճառով էլ Շուշիի օպերացիան կրում է «Հարսանիք լեռներում» անվանումը: Քաղաքի գրավման ռազմական պլանը տեսնելուց հետո, վերջինս ասել էր, թե դա անհնար է և ի պատասխան պնդումների՝ խոստացել էր Շուշին վերցնելուց հետո անպայման ամուսնանալ:
Բերդաքաղաքի գրավումից հետո պատերազմը ընթացավ մինչև 1994թ. մայիսի 12-ը: Սակայն, Շուշիից հետո պատերազմի ավարտն արդեն տեսանելի էր, այն բեկումնային պահ էր դարձել Ղարաբաղյան պատերազմում:

Победоносный город-крепость: сегодня — день освобождения Шуши
8 мая занимает особое место в истории Арцахской войны. Ровно 33 года назад в этот день началась операция под названием «Свадьба в горах», завершившаяся на рассвете 9 мая освобождением Шуши.
Находящуюся на высоте крепость Шуши азербайджанцы превратили в огневую позицию для обстрелов армянских населённых пунктов. Степанакерт подвергался постоянным артиллерийским ударам именно с территории Шуши.
Для того чтобы заставить врага замолчать, была спланирована операция в четырёх направлениях под руководством командующего силами самообороны Нагорного Карабаха Аркадия Тер-Тадевосяна.
Командующим восточного направления был Аркадий Карапетян — первый командующий Силами самообороны Арцаха. Направлением с севера — со стороны Степанакерта — руководил Валерий Читчян, северо-западным — Сейран Оганян. Юрий Ованнисян руководил действиями резервного 26-го опорного поста (неподалеку от села Кркжан, близ Степанакерта). Южным — Лачинским — направлением руководил Самвел Бабаян.
Исход операции фактически был предрешён уже 8 мая. Ночью, в 2:30, после взятия стратегических позиций Кирса и установления контроля над дорогой Лачин–Шуши, армянские силы к утру уже вошли в Шуши. На рассвете над разрушенным куполом собора Сурб Казанчецоц уже развевался армянский триколор. Вечернее перемирие дало противнику лишь возможность покинуть крепость через предоставленный коридор.
9 мая Шуши была полностью освобождена. Операция удалась благодаря героическому духу бойцов.
Аркадий Тер-Тадевосян неоднократно подчеркивал: освободить Шуши было бы невозможно, если бы руководствовались исключительно военными уставами. План считался настолько рискованным, что даже министр обороны того времени Вазген Саргсян считал его невыполнимым. Именно поэтому операция и получила название «Свадьба в горах»: увидев план, Саргсян сказал, что это невозможно, и в ответ на уверения в успехе пообещал жениться, если Шуши будет освобождена.
После взятия города-крепости война продолжалась до 12 мая 1994 года. Однако именно Шуши стал переломным моментом, когда завершение войны стало вопросом времени.
Сегодня Шуши оккупирована азербайджанскими вооружёнными силами.
Азербайджан прилагает все усилия, чтобы стереть следы армянского присутствия в древнем армянском городе-крепости.