Ազգակործան ծրագրեր  սպասարկող ներկա կառավարիչները չեն կարող մոռացության տալ մեր հերոսներին և մեր հաղթանակները․ Հայտարարություն
08/05/2025 20:18
Ազգակործան ծրագրեր սպասարկող ներկա կառավարիչները չեն կարող մոռացության տալ մեր հերոսներին և մեր հաղթանակները․ Հայտարարություն
«Մայիսյան եռատոնը հայ ժողովրդի նորագույն պատմության պանծալի էջերից է, հայկական ոգու տոկունության և հանուն արդարության ու ազատության մղված պայքարի պսակի գոհարներից:
80 տարի առաջ նաև հայ ազգի զավակների արյամբ է կերտվել Հայրենական մեծ պատերազմում և Երկրորդ աշխարհամարտում տարած հաղթանակը, որն ապահովել է հայ ժողովրդի վերածնունդն իր պատմական հայրենիքի փրկված պատառիկում:
33 տարի առաջ Շուշիի ազատագրմամբ ու Արցախի Պաշտպանության բանակի ստեղծմամբ հայի ազատատենչ կամքն է ձևավորել հանուն արդարության ու անկախության իր պայքարի ուխտը:
Այդ հաղթանակներում հայ ժողովրդի հազարավոր զավակներ իրենց անմահ անունն են դաջել հերոսների փառքի մատյաններում: Հավերժ փա՛ռք նրանց:
Ցավոք, այսօր փորձ է արվում, խեղաթյուրելով պատմությունը, նսեմացնել այս տոների կարևոր խորհուրդը, և ջնջել այն մեր ժողովրդի հիշողությունից` դրանով իսկ անելանելիություն, կամազրկություն ու պարտվողականություն ներարկելով հանրային տրամադրություններում և մտածելակերպում:
Հանուն սին խոստումների և պատրանքային ու կեղծ «խաղաղության օրակարգի» ազգակործան ծրագրերը սպասարկող ներկա կառավարիչների ջանքերը չեն կարող մոռացության տալ մեր հերոսներին և մեր հաղթանակները:
Մենք իրավատե՛ր ենք մեր հաղթանակների: Մեզ ֆաշիզմից պաշտպանած և Շուշին ազատագրած հայորդիները արժանի՛ են հավերժական մեծարանքի ու փառաբանման: Մեր պատմության հերոսական էջերի վառ հիշատակումը ի չիք է դարձնելու հայ ազգին ծնկի բերելու թշնամական ցանկացած ծրագիր: Հակառակ նոր ժամանակների զավթիչների՝ հայկական հետքը ոչնչացնելու քաղաքականության, հայոց բերդաքաղաքը պատմության մեջ և մեր հիշողություններում մնալու է որպես Արցախի մշակութային ու հոգևոր կենտրոն, իսկ 1992թ. մայիսի 9-ից՝ նաև ռազմական արվեստի, հայկական ոգու և արիության փայլուն օրինակ:
Դժբախտաբար, ֆաշիզմի դեմ պայքարը ոչ միայն չի ավարտվել, այլև նոր մարմնավորում է ստացել՝ հակահայկականության և հայատյացության տեսքով: Սակայն հանուն իրական խաղաղության, ազատության ու անկախության, սեփական հայրենիքում արարելու և ապագան կերտելու հաստատակամությամբ տոգորված հայ ժողովուրդը պահանջատեր է իր իրավունքներին ու հավատարիմ անցյալի հաղթանակներին:
Շնորհավո˜ր Եռատոնդ, հա՛յ ժողովուրդ»:

Нынешние управленцы, обслуживающие программы, губительные для нации, не смогут предать забвению наших героев и наши победы — заявление
Заявление Всеармянского совета дипломатов
«Майский тройной праздник — одна из славных страниц новейшей истории армянского народа, символ стойкости армянского духа и венец борьбы за справедливость и свободу.
80 лет назад победа в Великой Отечественной и Второй мировой войнах была достигнута также и кровью сынов армянского народа. Эта победа обеспечила возрождение армян в спасённом уголке их исторической Родины.
33 года назад освобождение Шуши и создание Армии обороны Арцаха стали выражением свободолюбивой воли армян и клятвой продолжать борьбу за справедливость и независимость.
В этих победах тысячи сынов армянского народа вписали свои бессмертные имена в летопись героической славы. Вечная им слава!
К сожалению, сегодня предпринимаются попытки, искажая историю, принизить значимость этих праздников и стереть их из памяти нашего народа — тем самым насаждая в общественном сознании ощущение безысходности, волевого бессилия и капитулянтства.
Однако усилия нынешних управленцев, обслуживающих губительные для нации программы ради пустых обещаний и иллюзорной, лживой «повестки мира», не способны предать забвению наших героев и наши победы.
Мы — законные наследники этих побед. Сыны армянского народа, защитившие нас от фашизма и освободившие Шуши, достойны вечной почести и прославления. Живое воспоминание о героических страницах нашей истории разрушит любые вражеские планы, направленные на то, чтобы поставить армянский народ на колени.
Несмотря на политику современных захватчиков, стремящихся стереть армянский след, армянская крепость-город Шуши останется в истории и нашей памяти культурным и духовным центром Арцаха, а с 9 мая 1992 года — также блестящим примером военного искусства, армянского духа и доблести.
Увы, борьба с фашизмом не закончена — она приобрела новые формы: антиармянизм и армяноненавистичество. Но, движимый решимостью жить свободно и независимо, строить будущее на своей родной земле, армянский народ остается преданным своим правам и победам прошлого.