Մենք ունեցել ենք փառահեղ հաղթանակներ և այդ հաղթանակները նոր սխրանքների են կոչում սերունդներին՝ վերադարձնելու մեր հաղթական տոները. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ։
«Մայիսի 9-ին մենք տարիներ շարունակ նշել ենք մեր նվիրական եռատոնը: Ցավոք, տոներից երկուսը, որոնք մեր վերջին տասնամյակների փառահեղ հաղթանակների վկայությունն էին՝ Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը, մսխված են Հայաստանի գործող կառավարիչների ապազգային քաղաքականության հետևանքով: Սակայն ոչինչ անվերադարձ կորսված չէ: Մենք ունեցել ենք փառահեղ հաղթանակներ և այդ հաղթանակները նոր սխրանքների են կոչում սերունդներին՝ վերադարձնելու մեր հաղթական տոները:
Այսօր մենք նշում ենք Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակը և հպարտությամբ հիշում Հայաստանի և Արցախի քաջ հայորդիների հերոսության ու անձնվիրության փառահեղ օրինակները նաև Մեծ հայրենականի տարիներին: Մեր ժողովրդի զավակները պատվով են անցել այդ մեծ դժվարին ճանապարհը. Հայոց ցեղասպանությունից երկու տասնամյակ անց Խորհրդային Միությունում ապրող հայությունը մոտ կես միլիոն զինվոր ու սպա հանեց թշնամու դեմ: Նրանց գումարվեցին մեր սփյուռքահայ եղբայրները, որոնցից մոտ 100 հազարը Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին կռվում էր դաշնակիցների բանակներում:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը մարդկության պատմության մեջ երբևէ տեղի ունեցած ամենադաժան իրադարձություններից է, որը խլեց շուրջ 50 միլիոն մարդկային կյանք, իսկ հաղթանակի զոհասեղանին Խորհրդային Միության ժողովուրդները դրեցին շուրջ 27 միլիոն կյանք: Հայ ժողովուրդը, որպես այդ պայքարի անմիջական մասնակից, ԽՍՀՄ մյուս ժողովուրդների հետ միասին չափազանց մեծ զոհողություններ է կրել և արժանի ներդրում ունեցել մարտադաշտում:
Մեր հայրերն ու պապերը ութ տասնամյակ առաջ հաղթանակ են տարել համընդհանուր չարիքի՝ ֆաշիզմի, բռնակալության և այլատյացության դեմ պայքարում: Նրանք պաշտպանել ենք մեր հայրենիքը, մեր տները, մեր արժանապատվությունը, աստվածապարգև մեր իրավունքը՝ ապրելու ազատ և անկախ, և նրանք հաղթել ենք: Բայց այսօր ֆաշիզմը, ընդունելով ժամանակակից ձևեր և դիմակավորվելով նորաձև կարգախոսների տակ, դեռ կենդանի է: Բազմաթիվ ժողովուրդներ, այդ թվում՝ հայերս, 21-րդ դարում ստիպված ենք կրկին պայքարել նեոֆաշիստական գաղափարախոսության դեմ՝ իր բոլոր արտահայտչաձևերով:
Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով ազգային ատելության սերմանման, ցեղասպանական քաղաքականության, հոգևոր և մշակութային ժառանգության անպատիժ ոչնչացման, պատմական փաստական վկայությունների վերացման դեմ հայ ժողովուրդը, ցավոք, պայքարում է նաև ներկայումս:
Հայրենական Մեծ պատերազմի դասերը մեզ սովորեցնում են, որ ոչ մի համաձայնություն չարի հետ հնարավոր չէ՝ չարին պետք է հաղթել: Մենք պարտավոր ենք շարունակելու պաշտպանել այն արժեքները, որոնց համար 80 տարի առաջ միլիոնավոր կյանքեր են զոհաբերվել:
Այսօր մենք երախտագիտությամբ գլուխ ենք խոնարհում մեր բոլոր այն քաջերի հիշատակի առջև, ովքեր կյանքով վճարեցին փառահեղ հաղթանակի և խաղաղության գինը:

У нас были славные победы, и эти победы призывают поколения к новым подвигам, чтобы возвратить наши победные праздники — Серж Саргсян
09/05/2025 09:59
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян направил послание по случаю Праздника Победы и Мира.
"9 мая мы на протяжении многих лет отмечали наш священный тройной праздник. К сожалению, два компонента этого праздника, которые были свидетельствоми наших славных побед последних десятилетий, – годовщина освобождения Шуши и создания Армии обороны Арцаха, - растрачены вследствие антинациональной политики действующих управляющих Армении. Однако ничто безвозвратно не утеряно. У нас были славные победы, и эти победы призывают поколения к новым подвигам, чтобы возвратить наши победные праздники.
Сегодня мы отмечаем 80-летие Победы в Великой Отечественной войне и с гордостью вспоминаем славные примеры героизма и самоотверженности храбрых армянских сынов из Армении и Арцаха также в годы Великой Отечественной. Сыны нашего народа с честью прошли этот великий трудный путь: спустя два десятилетия после Геноцида армян живущие в Советском Союзе армяне вывели против врага почти полмиллиона солдат и офицеров. К ним прибавились наши братья из армянской диаспоры, из которых почти 100 тысяч в годы Второй мировой войны сражались в армиях союзников.
Вторая мировая война – одно из самых жестоких событий, когда-либо имевших место в истории человечества. Она отняла более 50 миллионов человеческих жизней, а на алтарь Победы народы Советского Союза принесли около 27 миллионов жизней. Армянский народ как непосредственный участник этой борьбы вместе с другими народами СССР понёс крайне тяжёлые жертвы и имел достойный вклад на поле боя.
Наши отцы и деды восемь десятилетий назад одержали Победу над всеобщим злом в борьбе с фашизмом, диктатурой и ксенофобией. Они защитили наше Отечество, наш дом, наше достоинство, наше Богом дарованное право жить свободно и независимо, и они победили. Но сегодня фашизм, принимая современные формы и скрываясь под маской модных лозунгов, ещё жив. Многочисленные народы, в том числе, мы, армяне, в XXI веке вынуждены вновь бороться против неофашистской идеологии во всех формах её проявления.
Против проводимой Азербайджаном на государственном уровне политики разжигания национальной ненависти, геноцида, безнаказанного уничтожения духовного и культурного наследия, уничтожения исторических фактов армянский народ, к сожалению, борется и в настоящее время.
Уроки Великой Отечественной войны учат нас, что со злом невозможно никакого соглашательства, зло нужно побеждать. Мы обязаны продолжать защищать те ценности, за которые 80 лет назад миллионы жизней были принесены в жертву.
Сегодня мы с благодарностью склоняем голову перед памятью всех наших храбрецов, которые жизнью заплатили цену славной победы и мира.