Եռատոնը նշում ենք մրմուռը մեր սրտում. Նիկոլ Փաշինյանը պատմության մեջ մնալու է որպես կապիտուլյանտ. Էդուարդ Շարմազանով
09/05/2025 12:42
ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը զարմանում է, որ ՔՊ-ականները գնում են «Հաղթանակ» զբոսայգի։
«Նրանք արեցին այնպես, որ այսօր եռատոնը նշում ենք մրմուռը մեր սրտում, որովհետև եռատոնի գլխավոր խորհրդանիշներից էին Արցախի բանակի ստեղծումն ու Շուշիի ազատագրումը, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայում Արցախը ճանաչեց Ադրբեջանի կազմում։ Ես ասել եմ՝ ինքը պատմության մեջ մնալու է որպես կապիտուլյանտ»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Շարմազանովը։
Նա նշեց, որ պետք է հավատարիմ մնալ եռատոնի գաղափարին, ազգային բոլոր ուժերով ճիշտ ծրագիր իրագործեն ու իրականացնեն քայլեր, որոնք պահանջում է հայրենիքի շահը։
Ըստ ՀՀԿ ԳՄ անդամի՝  Նիկոլ Փաշինյանը գնացել է Մոսկվա, որովհետև լավ չի կողմնորոշվում, թե ինչպես կավարտվի ուկրաինական ճգնաժամը։
«Հենց հասկանա, որ ճգնաժամն ավարտվելու է Ռուսաստանի հաղթանակով, էլի ականատես կլինենք «սպասիբը Լադիմիր Լադիմիրիչ»-ի շարքին, իսկ Աստված չանի, եթե Ռուսաստանը անհաջողության մատնվի, որի հեռանկարը գրեթե զրոյական է, այն ժամանակ էլի կխոսի  հակառուսականությունից, բայց Նիկոլ Փաշինյանը, դասական առումով, թուրքամետ գործիչ է, սպասարկում է Թուրքիայի շահերը ու Հայաստանը դարձրել է թուրքական շահերի սպասարկման վայր»,- ընդգծեց ԱԺ նախկին փոխնախագահը։

Мы отмечаем Тройной праздник с болью в сердце: Никол Пашинян останется в истории как капитулянт — Эдуард Шармазанов
09/05/2025 13:24
Член Исполнительного органа РПА, бывший вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов выразил удивление тем, что представители правящей партии «Гражданский договор» посещают парк Победы.
«Они сделали всё так, что сегодня мы отмечаем Тройной праздник с болью в сердце, потому что одними из главных символов этого дня были создание Армии обороны Арцаха и освобождение Шуши. А Никол Пашинян в Праге признал Арцах частью Азербайджана. Я уже говорил: он останется в истории как капитулянт», — заявил Шармазанов в беседе с журналистами.
Он отметил, что необходимо оставаться верными идее Тройного праздника, выработать правильную программу с участием всех национальных сил и предпринимать шаги, продиктованные интересами Родины.
По словам Шармазанова, Никол Пашинян поехал в Москву, так как не может сориентироваться, как завершится украинский кризис.
«Как только поймёт, что кризис закончится победой России, мы снова услышим "спасибо, Ладимир Ладимирович". А если, не дай Бог, Россия потерпит неудачу — что практически маловероятно — он снова заговорит о антироссийских настроениях. Но Пашинян, в классическом смысле, про-турецкий политик, он обслуживает интересы Турции и превратил Армению в инструмент обслуживания турецких интересов», — подчеркнул бывший вице-спикер парламента.