33 տարի անց Շուշիի ազատագրումը դեռ ավարտված չէ. Արցախի պահպանության կոմիտեի հայտարարությունը
«1992 թվականի այս օրը հայ ժողովուրդը կերտեց իր նորագույն պատմության ամենափառավոր էջերից մեկը։ Ազատագրվեց Շուշին՝ Արցախի սիրտն ու հոգին, մի քաղաք, որն առասպել էր դարձել իր անառիկությամբ ու խորհրդանշական կարևորությամբ։ Հայ զինվորը, Արցախի ու Հայաստանի հերոսները, Հայոց բանակը՝ դեռ ձեւավորման ճանապարհին, համատեղ գործեցին մի աներեւակայելի սխրանք՝ փառքով ազատագրելով Շուշին։
Սակայն այսօր, ավելի քան 30 տարի անց, մենք ցավով արձանագրում ենք, որ Շուշին այլեւս մերը չէ։ Մենք կորցրել ենք ոչ միայն մի քաղաք, այլեւ ազգային արժանապատվության, մարտունակության եւ հաղթանակի խորհրդանիշը։ Շուշիի կորուստը արթնացնում է ոչ միայն վիշտ, այլեւ՝ պատասխանատվություն։
Արցախի պահպանության կոմիտեն հարգանքի տուրք է մատուցում բոլոր այն հերոսներին, ովքեր իրենց կյանքը նվիրեցին Շուշիի ազատագրմանը։ Այսօր մենք հիշում ենք նրանց անուն առ անուն, եւ պարտավորված ենք նրանց հիշատակը պահպանել ոչ թե միայն ծաղիկներով ու արարողություններով, այլ՝ շարունակական պայքարով՝ հանուն հայկական Արցախի։
Մենք հայտարարում ենք՝ Շուշին եղել է, կա եւ լինելու է հայկական։ Եվ քանի դեռ չի վերականգնվել արդարությունը, քանի դեռ Արցախի ժողովուրդը չունի իր անվտանգ ու ինքնիշխան ապագան, մենք չենք լռելու։ Մեր պայքարը շարունակվում է։
Պահանջում ենք բոլոր հայ քաղաքական ուժերից, պետական ու սփյուռքի կառույցներից՝ վերանայել իրենց մոտեցումները եւ որդեգրել ազգային շահից բխող հստակ դիրքորոշում՝ ուղղված Շուշիի եւ Արցախի ամբողջական վերադարձին։
Այս օրը՝ հաղթանակի եւ կորստի միաժամանակյա խորհրդանիշը, թող դառնա արթնացման եւ համազգային վճռականության օր։

Освобождение Шуши ещё не завершено, даже спустя 33 года: Шуши был, есть и будет армянским — заявление Комитета по сохранению Арцаха
Комитет по сохранению Арцаха распространил заявление, в котором, в частности, говорится:
«В этот день 1992 года армянский народ вписал одну из самых славных страниц в свою новейшую историю. Была освобождена Шуши — сердце и душа Арцаха, город, ставший легендой своей неприступностью и символическим значением. Армянский солдат, герои Арцаха и Армении, армянская армия — ещё на пути формирования — совершили немыслимый подвиг, с честью освободив Шуши.
Однако сегодня, спустя более 30 лет, мы с болью констатируем: Шуши больше не принадлежит нам. Мы потеряли не только город, но и символ национального достоинства, боеспособности и победы. Потеря Шуши пробуждает не только скорбь, но и ответственность.
Комитет по сохранению Арцаха отдаёт дань уважения всем героям, отдавшим свою жизнь за освобождение Шуши. Сегодня мы вспоминаем их поимённо и обязаны сохранить память о них не только цветами и церемониями, но и постоянной борьбой за армянский Арцах.
Мы заявляем: Шуши был, есть и будет армянским. И пока не восстановлена справедливость, пока народ Арцаха не имеет безопасного и суверенного будущего, мы не будем молчать. Наша борьба продолжается.
Мы требуем от всех армянских политических сил, государственных структур и структур диаспоры пересмотреть свои подходы и принять чёткую позицию, исходящую из национальных интересов, направленную на полное возвращение Шуши и Арцаха.
Пусть этот день — одновременно символ победы и утраты — станет днём пробуждения и всеобщей решимости.