Հայ գերիների հայրենադարձման հարցը մնում է իշխանության ստախոսությունների տիրույթում. Տիգրան Աբրահամյան
«Մի տեղ լրահոսում հանդիպեցի, որ Բաքվում պահվող լիբանանահայ գերի Վիգեն Էուլջեքչյանն արդեն 15 օր է՝ հացադուլի մեջ է։
Իրականում մենք շատ քիչ բան գիտենք ադրբեջանական բանտերում գտնվող անձանց ու նրանց իրական վիճակի մասին:
Բաքվում ընթացող կեղծ դատավարությամբ որոշ մարդկանց կադրերով, տեսանյութերում տեսնում ենք, սակայն այնտեղ գտնվող հայերի իրական թիվն ու նրանց հետ կապված նվազագույն տեղեկությունները չունենք:
Ադրբեջանը հաստատում է միայն 23 հայի ներկայությունը, սակայն 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, դրանից հետո սոցիալական ցանցի տարբեր տիրույթներում ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տասնյակներով մարդիկ են ֆիքսվել:
Նույնիսկ հաստատված հայերի կյանքն ու առողջությունն է խիստ կասկածի տակ, դեռ չեմ խոսում այն մարդկանց մասին, ովքեր ունեն անհետ կորածի կարգավիճակ, տարբեր կադրերով, խոսակցություններով ֆիքսվել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հատվածներում:
Ադրբեջանում գտնվող հայերն առաջին հերթին ունեն Հայաստանի Հանրապետության սատարման կարիքը` իրավունքների վերականգնման և պաշտպանության առումով:
Երկրորդ ու ամենակարևոր խնդիրը` նրանց հայրենադարձման հարցն է, որն այս իշխանության համար զուտ խոստումների և ստախոսությունների տիրույթում է»։

Вопрос возвращения армянских пленных по-прежнему остаётся в плоскости недостоверных заявлений со стороны властей — Тигран Абраамян
Секретарь фракции «Честь имею» Национального собрания Армении Тигран Абрамян написал:
«В новостной ленте наткнулся на сообщение о том, что находящийся в плену в Баку ливанский армянин Виген Эулджекчян уже более 15 дней как объявил голодовку.
На самом деле мы крайне мало знаем о людях, содержащихся в азербайджанских тюрьмах, и об их реальном состоянии.
По фальсифицированному судебному процессу, проходящему в Баку, мы видим кадры и видеоматериалы с участием некоторых людей, однако не располагаем ни точным числом находящихся там армян, ни даже минимальной информацией о них.
Азербайджан официально подтверждает присутствие лишь 23 армян, однако во время войны 2020 года и после неё в разных сегментах соцсетей фиксировались десятки людей, оказавшихся под контролем Азербайджана.
Даже жизни и здоровье официально подтверждённых армян вызывают серьёзные опасения, не говоря уже о тех, кто числится пропавшими без вести, но был зафиксирован на видеокадрах и в сообщениях из подконтрольных Азербайджану районов.
Армяне, находящиеся в Азербайджане, в первую очередь нуждаются в поддержке Республики Армения — в вопросах восстановления и защиты их прав.
А второй, наиболее важный вопрос — это их возвращение на Родину, который для нынешней власти остаётся лишь на уровне пустых обещаний и откровенной лжи».