Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը 35 եվրոպական երկրների դատավորների հետ խոսել է Ադրբեջանում հայ գերիների նկատմամբ իրականացվող շինծու դատավարության մասին
10/05/2025 17:13
Մայիսի 10-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Դատավորների եվրոպական միության (EAJ) տարեկան համաժողովի մասնակիցներին:
ՀՀ դատավորների միության նախագահ Ալեքսանդր Ազարյանը, հայցելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը, ներկայացրեց համաժողովին մասնակից շուրջ 35 եվրոպական երկներից Հայաստան ժամանած պատվիրակներին և տեղեկություններ փոխանցեց համաժողովի աշխատանքների մասին։
Այնուհետև հյուրերին իր հայրապետական օրհնությունն ու պատգամը փոխանցեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը՝ ուրախություն հայտնելով Հայաստան և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին նրանց այցի առիթով։
Հայոց Հայրապետն իր խոսքում անդրադարձավ դատավորի կարևոր առաքելությանը աշխարհում արդարություն հաստատման, մարդու իրավունքների ու ազատության պաշտպանության գործում՝ կարևորելով արդարադատության բարոյահենք համակարգի ամրապնդումը։ Այս առնչությամբ Վեհափառ Հայրապետը պատգամեց դատավորներին իրենց ծառայության ընթացքում ուղենիշ դարձնել ավետարանական ճշմարտությունը, որ իրական արդարությունը բխում է առ Աստված հավատքից և դրսևորվում է սիրով։
Խոսելով հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերների մասին՝ Նորին Սրբությունը կարևորեց միջազգային դատական հանրության անդրադարձը բռնի տեղահանված արցախահայերի արդար իրավունքների պաշտպանությանը, Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայորդիների նկատմամբ իրականացվող շինծու դատավարությանը, ինչպես նաև Արցախի հոգևոր, մշակութային ժառանգության ոչնչացման և յուրացման գործողություններին։

Католикос Всех армян на встрече с иностранными судьями рассказал о фиктивном суде в Баку над армянскими пленными
10/05/2025 19:19
Католикос Всех армян Гарегин Второй 10 мая принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине участников ежегодной конференции Европейского союза судей (EAJ).
Председатель Союза судей Армении Александр Азарян, попросив у Католикоса благословения, представил на конференции делегатов, прибывших в Армению из порядка 35 стран и сообщил информацию о работе в рамках конференции.
Затем свое патриаршее благословение участникам мероприятия передал Католикос Всех армян, выразивший радость в связи с их визитом в Армению и Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
В своей речи Армянский Патриарх коснулся важной миссии судей в утверждении справедливости в мире и защите прав и свобод человека, подчеркнув важность укрепления нравственно обоснованной системы правосудия. В этой связи Святейший Патриарх поручил судьям во время своего служения руководствоваться евангельской истиной о том, что истинная справедливость проистекает из веры в Бога и проявляется в любви.
Рассказав о вызовах, с которыми сталкивается армянский народ, Его Святейшество подчеркнул важность реагирования международного судебного сообщества на защиту справедливых прав насильственно перемещенных армян Арцаха, фиктивный судебный процесс над армянами, захваченными Азербайджаном, а также действия по уничтожению и присвоению духовного и культурного наследия Арцаха.