Մինչև 2050 թվականը Ռուսաստանը կարող է նավթի ամենամեծ մատակարարը դառնալ Ասիայում․ Նովակ
Մինչև 2050 թվականը Ռուսաստանը կարող է առաջին տեղում լինել Ասիայի նավթի շուկայում, «Энергетическая политика» ամսագրում տպագրված իր հոդվածում գրել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը՝ հավելելով, որ դա հնարավոր է ենթակառուցվածքները զարգացնելու միջոցով։
«Նավթի մատակարարումների տնտեսական արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով ենթակառուցվածքները զարգացնելը հնարավորություն կտա Ռուսաստանին մինչև 2050 թվականը դառնալ № 1-ը՝ ասիական նավթի շուկայում և ամբողջությամբ ապահովել եղած կարիքները՝ նավատորմի միջոցով»,- նշել է նա։
Նովակը գրել է, որ այդ ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է զարգացնել նաև նավահանգստային և երկաթուղային ենթակառուցվածքները, ավելացնել խողովակաշարերով մատկարարվող նավթի թողունակությունը։ Բացի այդ, ինչպես նշել է նա,
համալիր աշխատանքներ են տարվում նավթարդյունաբերության տեխնոլոգիական զարգացման ուղղությամբ՝ ոլորտի մրցունակությունը բարձրացնելու համար։

Новак: РФ к 2050 году может стать лидером в Азии по поставкам нефти
Россия к 2050 году может занять первое место на нефтяном рынке Азии благодаря развитию инфраструктуры для поставок нефти, заявил вице-премьер РФ Александр Новак в авторской колонке для журнала "Энергетическая политика".
"Развитие инфраструктуры для повышения экономической эффективности поставок нефти позволит России к 2050 году стать № 1 на рынке нефти Азии и полностью обеспечить потребности отрасли флотом", - отметил он.
По словам Новака, планируется развитие системы магистральных трубопроводов, портовой и железнодорожной инфраструктуры, в том числе увеличение пропускной мощности Восточного полигона.
Кроме того, идет всесторонняя работа по технологическому развитию нефтяной отрасли для повышения ее конкурентоспособности.
"Координация усилий нефтегазовых компаний и государства уже позволила значительно повысить уровень импортозамещения. К 2027 году рассчитываем на практически полное импортозамещение в нефтяной отрасли, а в перспективе Россия намерена занять весомое место в новой для себя нише экспорта технологических услуг и товаров", - добавил вице-премьер РФ.