«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հյուրընկալել է Galeries Lafayette Group-ի ղեկավար կազմին․ Լուսանկարներ
12/05/2025 15:24
Հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատի լինքդինյան էջը տարածել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, կառավարման խորհրդի համանախագահ Արտյոմ Խաչատրյանի հրապարակումը, որտեղ գործարարը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման կարևոր համագործակցության մեկնարկի մասին:
Հայաստան են ժամանել «Galeries Lafayette Group» ղեկավար կազմը՝ ի դեմս Կառավարման խորհրդի փոխնախագահ Ֆիլիպ Ուզեի, Գործադիր տնօրեն Նիկոլա Ուզեի և Միջազգային կապերի փոխնախագահ  Փիլիպ Պեդոնեի:
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, կառավարման խորհրդի համանախագահ Արտյոմ Խաչատրյանը մասնավորապես նշել է, որ,-«այցն արժեքավոր հարթակ է հանդիսացել տարածաշրջանի տնտեսական ապագայի ձևավորմանն ուղղված համատեղ նախաձեռնությունների հնարավորությունների ուսումնասիրման համար: Վերահաստատել ենք նաև մեր հանձնառությունը խորացնելու հայ-ֆրանսիական գործարար հարաբերությունները՝ զարգացնելով անդրսահմանային համագործակցությունը և ռազմավարական ներդրումները»:
Այցի ընթացքում ֆրանսիացի գործարարները ծանոթացել են Հայաստանի գործարար հարթակների հնարավորություններին և քննարկել հնարավոր համագործակության հնարավորությունները:
Հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատը հայտնում է, որ իր գործընկեր «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հետ համատեղ աշխատանքներ են իրականացնում զարգացնելու հայ-ֆրանսիական տնտեսական հարաբերությունները:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, հիմնադրված Արամ Խաչատրյանի, Գուրգեն Խաչատրյանի և Արտյոմ Խաչատրյանի կողմից, հայկական հոլդինգային ընկերություն է, որը ներկայացնում է 15 ընկերություն 3 երկրում։ Ընկերության շրջանառության զգալի մասն ուղղվում է Հայաստանում սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի իրականացմանը կրթության, սոցիալական զարգացման և արվեստի ոլորտներում Հայաստանում մտքի առաջնորդության և մտավոր կապիտալի զարգացման համար։
Galeries Lafayette ֆրանսիական էլիտար լյուքս դասի խանութների ամենամեծ ցանցն է Եվրոպայում։ Galeries Lafayette-ի առաջատար խանութը գտնվում է Փարիզի 9-րդ շրջանի Օսման բուլվարում: Այն ներռված է Galeries Lafayette ընկերությունների խմբի մեջ և հանդիսանում է լյուքս դասի խանութների միջազգային ասոցիացիայի անդամ 1960 թվականից։ Galeries Lafayette հիմնադրվել է 1894 թվականին Փարիզում: 1896 թվականին ընկերությունը ձեռք է բերել Լաֆայետ 1 հասցե ամբողջ շենքը: 2022 թվականի դրությամբ Galeries Lafayette-ը բացել է ավելի քան 50 խանութ միայն Ֆրանսիայում:

Galaxy Group of Companies Hosted the leadership of Galeries Lafayette Group
The Linkedin page of the Armenian-French Chamber of Commerce and Industry has shared a post by Artyom Khachatryan, Co-founder and Co-Chairman of Galaxy Group of Companies, in which the businessman announced the launch of an important cooperation initiative aimed at the economic development of Armenia.
The leadership of Galeries Lafayette Group arrived in Armenia, represented by Chairman of the Executive Board of the Galeries Lafayette Group Philippe Houzé, President of the Galeries Lafayette Group Nicolas Houzé, and Vice-President of International Relations Philippe Pedone.
Artyom Khachatryan particularly noted that “The visit served as a valuable platform to explore opportunities for joint initiatives aimed at shaping the economic future of the region. We also reaffirmed our commitment to deepening Armenian–French business relations by advancing cross-border collaboration and strategic investment.”
During the visit, the French executives became acquainted with Armenia’s business platforms and discussed potential areas of cooperation.
The Armenian-French Chamber of Commerce and Industry reports that it is carrying out joint work with its partner, the Galaxy Group of Companies, to develop Armenian-French economic relations.
Galaxy Group of Companies, founded by Aram Khachatryan, Gurgen Khachatryan, and Artyom Khachatryan, is an Armenian holding company representing 15 companies in 3 countries. A significant part of the company’s turnover is allocated to social responsibility programmes in Armenia, particularly in the fields of education, social development, and art, aimed at fostering thought leadership and intellectual capital in the country.
Galeries Lafayette is the largest chain of elite French luxury department stores in Europe. Its flagship store is located on Boulevard Haussmann in the 9th arrondissement of Paris. It is part of the Galeries Lafayette Group and has been a member of the International Association of Department Stores since 1960. Galeries Lafayette was founded in 1894 in Paris. In 1896, the company acquired the entire building at 1 Lafayette. As of 2022, Galeries Lafayette has opened more than 50 stores in France alone.