Ի՞նչ կապ ունի, թե ինչ է պատրաստ ստորագրել Ադրբեջանը, եթե արդեն մի քանի տարի է՝ անում է այն, ինչ ուզում է, որովհետև դուք տվող եք, հանձնող եք, զիջող եք․ Դանիելյանը՝ ՔՊ-ին
14/05/2025 16:51
ՀՀԿ ԵԿ նախագահ Հենրիխ Դանիելյանն արձագանքել է ՔՊ-ական պատգամավոր Արսեն Թորոսյանին։
«Եթե խաղաղության պայմանագիրը կապիտուլյացիա է, ապա ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի ստորագրում այն»,- հարցնում է Արսեն Թորոսյանը։
Պատասխանը շատ պարզ է. Ադրբեջանը պարզապես հետաքրքրված չէ միայն այն զիջումներով, որոնք դուք պատրաստվում եք անել։ Նրանք ուզում են ավելի շատ, որովհետև գիտեն՝ դուք տվող եք, հանձնող եք, զիջող եք, և արդեն ապացուցել եք դա ձեր վարքով։
Ալիևը շատ լավ հասկանում է, որ կարող է ստանալ ավելին՝ առանց որևէ պարտավորություն վերցնելու։ Իսկ դուք այնքան կապիտուլյանտ եք, որ նույնիսկ չունեք քաղաքական վճռականություն՝ ապահովելու ձեր իսկ ստորագրած 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կատարումը։ Բայց դուք այնքան ապիկար, անհեռատես և հեռու եք դիվանագիտությունից, որ նույնիսկ կապիտուլյացիան, որը ստորագրել էիք, չկարողացաք իրականություն դարձնել։
Ուրեմն ի՞նչ կապ ունի, թե ինչ է պատրաստ ստորագրել Ադրբեջանը, եթե արդեն մի քանի տարի է՝ նրանք անում են այն, ինչ ուզում են՝ առանց հաշվի առնելու, թե ինչ էին ստորագրել՝ անտեսելով որևէ պայմանագիր կամ միջազգային պարտավորություն։
Խաղաղության իրական պայմանագիր նշանակում է նաև կարողություն՝ պաշտպանելու և իրականություն դարձնելու այդ պայմանագրի պայմանները։ Իսկ ձեր «խաղաղության» պայմանագրերով դուք արդեն հանձնել եք Արցախը, Հայաստանի ռազմավարական բարձունքները, Կիրանցը, Սև լիճը, ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր տարածք և այլն։ Հերիք է մարդկանց խաբեք. մենք գիտենք ձեր «խաղաղությունը»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Դանիելյանը։

Даниелян представителям правящей партии: «какое вообще значение имеет, что готов подписать Азербайджан, если уже несколько лет он делает всё, что захочет — потому что вы сдаёте, уступаете, отдаёте»
Руководитель молодежного крыла РПА Генрих Даниелян прокомментировал высказывание депутата от «Гражданского договора» Арсена Торосяна.
«Если мирное соглашение — это капитуляция, то почему Азербайджан до сих пор не подписал его?» — спрашивает Арсен Торосян.
Ответ очень прост: Азербайджан просто не заинтересован только в тех уступках, которые вы готовы сделать. Он хочет большего — потому что знает, что вы сдаёте, уступаете, отдаёте. И вы уже доказали это своим поведением.
Алиев прекрасно понимает, что может получить больше — не взяв на себя никаких обязательств. А вы настолько капитулянтская власть, что даже не обладаете политической волей для реализации положений заявления от 9 ноября 2020 года, под которым сами же поставили подпись.
Вы настолько неспособны, недальновидны и далеки от дипломатии, что даже подписанную вами капитуляцию не смогли реализовать на практике.
Так какое вообще имеет значение, что готов подписать Азербайджан, если он уже несколько лет делает всё, что хочет — игнорируя любые подписанные соглашения и международные обязательства?
Настоящее мирное соглашение — это также способность защищать и реализовывать его положения. А с вашими «мирными» соглашениями вы уже сдали Арцах, стратегические высоты Армении, Киранц, Сев лич (ред.: Черное озеро), более 200 квадратных километров территории и так далее.
Хватит обманывать людей. Мы знаем, чего стоит ваш «мир»» — написал Даниелян на своей странице в соцсети.