Այսօրվա բացթողումների պատճառները պետք է փնտրել հնարավոր, բայց չկայացած զարգացումների ակունքներում. Աշոտ Ղուլյան
14/05/2025 11:03
«Այլընտրանքային նախագծեր խումբը» ներկայացնում է ԼՂՀ ԱԺ նախկին նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հոդվածը.
«Մեր առօրյա խնդիրները ժամանակ ու ցանկություն չեն թողնում նախկինում ունեցած մեր հաջողությունների և ձախողումների մասին լուրջ մտորումների ու վերլուծությունների համար, մինչդեռ այսօրվա բացթողումների պատճառների մեծ մասը պետք է փնտրել ոչ վաղ անցյալում տեղի ունեցած իրադարձությունների, կիսատ մնացած գործընթացների և հնարավոր, բայց չկայացած զարգացումների ակունքներում:
Քննարկման նյութը հետխորհրդային նոր դասավորության, ավելի ստույգ՝ նոր սերնդի պետությունների կամ չճանաչված, բայց փաստացի գործող պետական կազմավորումների մասին է. Խորհրդային Միության տրոհման պահին առավել հայտնի էին հետևյալ չորս կազմավորումները՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, Աբխազիայի Հանրապետությունը, Հարավային Օսիայի Հանրապետությունը և Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետությունը:
Այս հայտնի քառյակի մեջ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունն (ԼՂՀ) ակնհայտ առանձնանում էր մի շարք հատկանիշներով: Թեկուզ այդ խմբի մեջ ԼՂՀ-ն ամենաուշն էր հայտարարել իր անկախության մասին՝ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին (պատճառը պետք է փնտրել մինչ այդ ժամկետը գործող կոնցեպտի մեջ, 1989թ. դեկտեմբերի 1-ի վերամիավորման մասին համատեղ որոշումը), և թեպետ Արցախի ազատագրական պատերազմն ամենաերկարատևն էր (1991-1994թթ.), բայց, այս ամենով հանդերձ, Լեռնային Ղարաբաղը՝ Արցախի Հանրապետությունը, շատ ավելի արագ հաղթահարեց հետպատերազմյան դժվարությունները և 2000-ական թվականների սկզբից կանգնեց կայուն զարգացման ուղու վրա:
Նույն այդ ժամանակահատվածում ակտիվացան նաև կապերն ու շփումները հենց այդ կազմավորումների՝ դե-ֆակտո պետությունների միջև. ավելի հաճախակի սկսեցին պատվիրակություններով փոխանակվել, և այդ այցերը սովորաբար տեղի էին ունենում միմյանց տոների առթիվ շնորհավորելու, հիշատակի օրերին հարգանքի տուրք մատուցելու և խորհրդարանական կամ նախագահական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակներով:
Այդօրինակ այցելությունների ընթացքում մյուս երեք հանրապետությունների պաշտոնյաները, հանրային գործիչները չէին թաքցնում իրենց զարմանքն ու հիացմունքը և, առանց չափազանցության, ընդգծում էին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության առաջատար դիրքերը քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական ու այլ ոլորտներում, ինչի մասին նրանցից շատերը խոսում էին բարի նախանձով: Արցախյան կողմից բացատրությունը միշտ նույն տրամաբանության մեջ էր. «Մենք Հայաստան ունենք մեր թիկունքում, իսկ աշխարհասփյուռ հայության համար Արցախը հպարտության աղբյուր է»»:

Ашот Гулян: причины нынешних упущений следует искать в истоках возможных, но так и не реализованных процессов
14/05/2025 12:39
«Группа Альтернативные проекты» публикует статью бывшего председателя парламента НКР Ашота Гуляна.
«Наши повседневные заботы часто не оставляют ни времени, ни желания для серьёзных размышлений и анализа как прошлых достижений, так и неудач. Между тем, причины большинства сегодняшних упущений следует искать в событиях недавнего прошлого — в незавершённых процессах и в возможных, но так и не состоявшихся развитиях.
Предмет обсуждения — новая постсоветская реальность, а точнее: государства нового поколения или де-факто функционирующие, но международно непризнанные государственные образования. На момент распада Советского Союза наиболее известными среди них были четыре:
• Нагорно-Карабахская Республика,
• Республика Абхазия,
• Республика Южная Осетия
• Приднестровская Молдавская Республика.
Среди этого известного квартета Нагорно-Карабахская Республика (Республика Арцах) заметно выделялась рядом характерных черт.
Несмотря на то, что НКР последней в этой группе провозгласила независимость — 2 сентября 1991 года (что было обусловлено концепцией, действовавшей до этой даты, в частности, совместным решением от 1 декабря 1989 года о воссоединении), и несмотря на то, что Освободительная война Арцаха была самой затяжной (1991–1994 гг.), тем не менее, Нагорному Карабаху — Республике Арцах — удалось значительно быстрее преодолеть послевоенные трудности и уже с начала 2000-х годов выйти на путь стабильного развития.
В этот же период активизировались связи и контакты между самими этими де-факто государственными образованиями. Участились обмены делегациями, приуроченные, как правило, к государственным праздникам, дням памяти или выборам, когда представители приглашались в качестве международных наблюдателей.
Во время подобных визитов официальные лица и общественные деятели трёх других республик никогда не скрывали своего удивления и восхищения. Без преувеличения они подчёркивали лидирующие позиции Нагорно-Карабахской Республики в политической, экономической, социальной и других сферах. Многие из них говорили об этом с доброй завистью.
Ответ со стороны Арцаха всегда звучал в одном и том же ключе:
«У нас за спиной стоит Армения, а для армянства всего мира Арцах — источник гордости».