«Քաղաքակիրթ մարդկությունն իր վճռական «ոչ»-ը պետք է ասի 21-րդ դարում ֆաշիզմի և նացիզմի ցանկացած դրսևորմանը». «Պատիվ ունեմ»-ը Հայրենական պատերազմի 80-ամյակի առիթով հայտարարության նախագիծ է ներկայացրել
15/05/2025 13:09
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը Հայրենական պատերազմի 80-ամյակի առիթով հայտարարության նախագիծ է ներկայացրել։
«Ուղիղ 80 տարի առաջ քաղաքակիրթ մարդկությունը հավաքական ջանքերով և մեծ զոհողությունների գնով կարողացավ հաղթանակ տանել նացիստական Գերմանիայի և նրա դաշնակիցների նկատմամբ։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը ոչ միայն իր ծավալներով էր աննախադեպ, այլ նաև իր բնույթով, այն քաղաքակրթական պայքար էր ընդդեմ այլատյացության։
Ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում առանցքային էր Խորհրդային Միության դերը:  Պատերազմում  բեկումնային էին  Ստալինգրադի և Կուրսկի ճակատամարտերը, իսկ Եվրոպայի ազատագրումը ֆաշիզմից  անհնար էր առանց խորհրդային զինվորի սխրանքի:
Հայ ժողովուրդն աշխարհի տարբեր անկյուններում հսկայական ներդրում է ունեցել չարիքի առանցք հանդիսացող նացիզմի դեմ տարված հաղթանակում։
Հայության ներդրումը հատկապես շոշափելի էր Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիներին։ Լինելով Սովետական Միության կազմի մեջ մտնող համեմատաբար փոքրաթիվ բնակչություն ունեցող հանրապետություններից՝ Հայաստանի Սոցիալիստական Հանրապետության մասնակցությունը հաղթանակի կերտման գործում ուղղակի հսկայական էր։
Հայրենիքի պաշտպանության ընդհանուր գործում զգալի էր նաև արցախահայերի ավանդը, ընդ որում՝ այդ ավանդը ոչ միայն ռազմական գործողություններին ուղղակի մասնակցության մեջ դրսևորվեց, այլ նաև հաղթանակին նպաստող այլ բնագավառներում։
Անուրանալի է հայկական ազգային դիվիզիաների հերոսական մարտական ուղին, հայ զորահրամանատարների ու բարձր հրամանատարական կազմի ներկայացուցիչների բացառիկ կազմակերպչական տաղանդն ու զինվորների սխրանքը։
Ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում բացառիկ էր նաև Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Սփյուռքի դերակատարումը։
Հայությունն իր կարևոր մասնաբաժինն ունի մեծ հաղթանակի կերտման փառահեղ գործում, ու այդ ամենն արվել է նաև հայ ժողովրդի որդիների արյամբ և տառապանքի գնով։
Ի դեպ, նույն խորհրդանշական օրը, Մեծ հաղթանակի ժառանգները, 1992-ի մայիսի 9-ին ազատագրեցին հայոց բերդաքաղաք Շուշին՝ հաղթանակ ապահովելով նեոֆաշիստական ռեժիմի դեմ։
80 տարի առաջ նացիստական Գերմանիան պարտվեց, բայց դժբախտաբար ֆաշիզմի, այլատյացության ու անհանդուրժողականության դրսևորումներն այսօր էլ ոչ միայն գոյություն ունեն, այլ նաև ակտիվորեն կիրառվում և պարբերաբար կյանքի են կոչվում աշխարհի տարբեր անկյուններում։
2023 թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանը կազմակերպեց Արցախի բնիկ հայերի էթնիկ զտումներ, որը հանգեցրեց այնտեղ հազարամյակներով ապրող ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանման։
Սա ի՞նչ է, եթե ոչ ֆաշիզմի դասական դրսևորում։
Եվ եթե ժամանակին գերմանական ֆաշիզմն ու դրա պարագլուխները դատապարտվեցին, ապա նեոֆաշիզմի գաղափարախոսները հանդես են գալիս կեղծ թեզերով՝ չարժանանալով քաղաքակիրթ մարդկության պատշաճ դատապարտմանն ու պարսավանքին։
Մենք համոզված ենք, որ քաղաքակիրթ մարդկությունն իր վճռական «ոչ»-ը պետք է ասի 21-րդ դարում ֆաշիզմի և նացիզմի ցանկացած դրսևորմանը»,- ասվում է նախագծում։

«Цивилизованное человечество должно чётко и решительно сказать своё «нет» любым проявлениям фашизма и нацизма в XXI веке»: партия «Честь имею» представила проект заявления по случаю 80-летия Победы в Великой Отечественной войне
15/05/2025 13:32
Фракция «Честь имею» Национального собрания представила проект заявления по случаю 80-летия Победы в Великой Отечественной войне.
Ровно 80 лет назад цивилизованное человечество, объединив усилия и понеся огромные жертвы, смогло одержать победу над нацистской Германией и её союзниками.
Вторая мировая война была беспрецедентной не только по своему масштабу, но и по своей сути — это была борьба цивилизаций против идеологии ненависти и человеконенавистничества.
Решающая роль в разгроме фашизма принадлежала Советскому Союзу. Переломными моментами войны стали сражения под Сталинградом и на Курской дуге, а освобождение Европы от фашизма было невозможно без подвига советского солдата.
Армянский народ внёс значительный вклад в победу над нацизмом — злом, угрожавшим всему человечеству. Этот вклад особенно ощутим в годы Великой Отечественной войны. Несмотря на то, что Армянская ССР была одной из республик с относительно небольшим населением, её участие в приближении Победы было огромным.
Существенным был и вклад армян Арцаха — не только в виде непосредственного участия в боевых действиях, но и в других сферах, способствовавших общей победе.
Неоспорим героический боевой путь армянских национальных дивизий, исключительный организационный талант армянских военачальников и командиров высшего звена, а также мужество и самоотверженность армянских солдат.
Особое значение в победе над фашизмом имели также Армянская Апостольская Церковь и армянская диаспора, чья активная роль стала важной частью общего сопротивления.
Армянство по праву занимает своё почётное место в этом великом подвиге, который был достигнут ценой крови и страданий сынов армянского народа.
В тот же символичный день — 9 мая 1992 года — наследники Великой Победы освободили армянскую крепость-город Шуши, одержав победу над неофашистским режимом.
80 лет назад была повержена нацистская Германия, однако, к сожалению, проявления фашизма, ксенофобии и нетерпимости не только не исчезли, но и продолжают активно применяться и реализовываться в разных уголках мира.
В сентябре 2023 года Азербайджан организовал этнические чистки коренного армянского населения Арцаха, что привело к насильственному изгнанию всех армян, живших там тысячелетиями.
Разве это не является классическим проявлением фашизма?
Если когда-то немецкий фашизм и его идеологи были осуждены, то современные идеологи неофашизма выступают с фальшивыми тезисами и, к сожалению, не получают должной оценки, осуждения и порицания со стороны цивилизованного мира.
Мы убеждены: цивилизованное человечество должно чётко и решительно сказать своё «нет» любым проявлениям фашизма и нацизма в XXI веке.