Արցախում Ադրբեջանի իշխանությունների քանդած կամ յուրացրած բնակարանների ու տների վերաբերյալ տվյալներ են հավաքագրվում՝ միջազգային իրավական գործընթացների համար
19/05/2025 10:27
Արցախ Միությամբ, Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի հետ հավաքագրում ենք տվյալներ Արցախի Հանրապետության բռնազավթված բնակավայրերում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից քանդված կամ յուրացված (փաստացի զբաղեցված այլ անձանց կողմից) բնակարանների ու տների վերաբերյալ՝ միջազգային իրավական գործընթացների համար, հայտնել է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Եթե Դուք տեղեկություններ ունեք Ձեր բնակարանի (տան) հատկապես քանդման կամ յուրացման վերաբերյալ և ցանկանում եք մեկնարկել համապատասխան գործընթացներ միջազգային ատյաններում, ապա կարող եք լրացնել ստորև տրված հարցաթերթիկը:
Ներկայացված տվյալները կիրառվելու են բացառապես միջազգային իրավական նպատակներով՝ Ձեր գրավոր համաձայնությամբ: Տրված տվյալների հիման վրա կապ ենք հաստատելու Ձեզ հետ՝ լրացուցիչ նյութերի հավաքագրման և հետագա քայլերի կազմակերպման նպատակով:
Այլ իրավախախտումների վերաբերյալ տվյալների զանգվածային հավաքագրումը կկազմակերպվի հաջորդ փուլերով՝ ըստ առաջնահերթության՝ հաշվի առնելով մեր կարողությունների խիստ սահմանափակվածությունը:
Պետք է հաշվի առնել, որ դատական որոշումները կայացվելու են տարիներ անց: Հնարավոր որոշումները կարող են վերաբերել արցախցիների վերադարձին, գույքի պաշտպանությանը, կորցրած գույքի դիմաց փոխհատուցման տրամադրմանը և այլ առնչվող ուղղությունների:
Եթե Դուք արդեն մեկ անգամ մեզ եք տրամադրել Ձեր տվյալները, ապա այլևս կարիք չկա նորից լրացնելու այս հարցաթերթիկը», - մանրամասներ է հայտնել Բեգլարյանը։

Собираются данные о разрушенных или присвоенных властями Азербайджана домах и квартирах в Арцахе для международных правовых процессов
19/05/2025 12:05
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян сообщил, что в сотрудничестве с омбудсменом Республики Арцах Гегамом Степаняном и Союзом «Арцах» ведётся сбор данных о жилых домах и квартирах, разрушенных или присвоенных (фактически занятых другими лицами) властями Азербайджана на оккупированных территориях Арцаха. Сбор данных осуществляется в целях подготовки к международным правовым процессам.
«Если у вас есть информация о разрушении или присвоении вашего жилья и вы хотите инициировать соответствующие процедуры в международных инстанциях, вы можете заполнить анкету по ссылке ниже», — отметил Бегларян.
Он подчеркнул, что предоставленные данные будут использоваться исключительно в международно-правовых целях и только с письменного согласия заявителя. На их основе с гражданами будет установлен контакт для сбора дополнительных материалов и организации дальнейших шагов.
Бегларян добавил, что массовый сбор информации по другим правонарушениям будет осуществляться поэтапно и с учётом ограниченных ресурсов.
«Следует понимать, что судебные решения могут быть вынесены только спустя годы. Потенциальные решения могут касаться возвращения арцахцев, защиты имущества, компенсаций за утраченную собственность и других связанных направлений», — пояснил он.
Он также призвал не заполнять анкету повторно, если данные уже были предоставлены ранее.