Սարգիս Գալստյանը ցմահ ազատազրկման չի դատապարտվի․ դատավճիռը մնացել է անփոփոխ
Արցախի հայաթափումից հետո Ստեփանակերտում որպես «պարետ» մնացած Սարգիս Գալստյանի դատավճիռը մնացել է անփոփոխ։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝  դատավոր Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Գրիգոր Հովհաննիսյանի, Լուսինե Հովհաննիսյանի, մերժել է Սարգիս Գալստյանի վճռի դեմ կողմերի բողոքները՝ թողնելով վճիռն անփոփոխ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացել է դատարանից։
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գարիկ Աբելյանի նախագահությամբ, 2024թ նոյեմբերի 22-ին հրապարակել է Սարգիս Գալստյանի գործով դատավճիռը՝ մեղավոր ճանաչելով նրան և դատապարտելով ազատազրկման՝ 18 տարի ժամկետով։ Այս դատավճռի դեմ բողոքներ են ներկայացվել՝ թե՛ պաշտպանության, թե՛ մեղադրանքի կողմից։ Դատախազությունը պահանջել է բեկանել առաջին ատյանի դատական ակտը՝ դատապարտելով Գալստյանին ցմահ ազատազրկման, պաշտպանության կողմը՝ բեկանել դատական ակտը և արդարացնել Գալստյանին։
Վճիռը, սակայն, մնացել է անփոփոխ։
Հիշեցնենք, որ Սարգիս Գալստյանն Արցախի հայաթափումից հետո կնոջ հետ մնացել էր Ստեփանակերտում՝ որպես «պարետ», թեև Արցախում ընդամենը մի քանի տասնյակ հայ էր մնացել, որոնք ևս ԿԽՄԿ-ի միջոցով տեղափոխվում էին Երևան։ Գալստյանի կինն ինստագրամյան իր էջում պարբերաբար տեսանյութեր էր հրապարակվում՝ Արցախի դատարկ փողոցներից։ Մարտի 29-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել Սարգիս Գալստյանը և նրա կինը՝ սեփական ցանկությամբ։
ՀՀ սահմանը հատելուց հետո վերջիններս ձերբակալվել են, սակայն ավելի ուշ Գալստյանի կինն ազատ է արձակվել, իսկ Սարգիս Գալստյանին, մարտի 30-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, ներկայացվել է մեղադրանք լրտեսության համար։ Սարգիս Գալստյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։ Սարգիս Գալստյանից բացի, այս գործով այլ մեղադրյալներ չկան։ Պաշտպան Ալեքսանդր Կոչուբաևը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ Գալստյանը նախաքննության ընթացքում տրված ինքնախոստովանական ցուցմունքից հրաժարվել է, քանի որ այն տրվել էր հարկադրանքների ներքո»,  - գրում է լրատվամիջոցը։

Саркис Галстян не будет приговорён к пожизненному заключению — приговор остался без изменений
Приговор в отношении Саркиса Галстяна, оставшегося в Степанакерте в качестве "коменданта" после учиненной Азербайджаном этнической чистки в Арцахе и деарменизации республики, остался без изменений. Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Марине Мелконян в составе судей Григора Ованнисяна и Лусине Ованнисян отклонил жалобы сторон, оставив решение суда без изменений. Об этом "ФактИнфо" сообщили в суде.
Как уже ранее сообщало агентство, суд общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством судьи Гарика Абеляна 22 ноября 2024 года огласил приговор по делу Саркиса Галстяна. Суд признал Галстяна виновным и приговорил к 18 годам лишения свободы.
Приговор обжаловали как зашита, так и обвинение. Прокуратура потребовала отменить судебный акт, вынесенный судом первой инстанции, и приговорить Галстяна к пожизненному заключению. В свою очередь защита требовала отмены судебного акта и оправдания Галстяна. Приговор, однако, остался без изменений.
Напомним, Саркис Галстян после деарменизации Арцаха остался вместе с женой в Степанакерте в качестве “коменданта”, хотя в Арцахе оставались всего несколько десятков армян, которые также при посредничестве МККК переселялись в Армению. Жена Галстяна на своей странице в Инстаграм периодически публиковала видеокадры безлюдных улиц Арцаха. 29 марта в сопровождении Красного Креста Саркис Галстян и его жена по собственному желанию переехали в Армению.
После пересечения границы РА последние были задержаны. Однако позже жена Галстяна была освобождена. А Саркису Галстяну в рамках инициированного 30 марта уголовного производства было предъявлено обвинение в шпионаже. В отношении Саркиса Галстяна избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Других обвиняемых, помимо Саркиса Галстяна, в этом деле нет. Как сообщил в беседе с "ФактИнфо" адвокат Александр Кочубаев, Саркис Галстян отказался от дачи признательных показаний, поскольку они были даны под принуждением.