ՄԻՊ-ն ընդունել է Արցախում պատերազմի ու վառելիքի պահեստի պայթյունի հետևանքով գտնվելու վայրն անհայտ անձանց հարազատներին
19/05/2025 09:35
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մայիսի 15-ին հերթական հանդիպումն է ունեցել գտնվելու վայրն անհայտ անձանց ընտանիքների անդամների հետ:
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ այս անգամ Պաշտպանն ընդունել է 2023 սեպտեմբերի 19-20-ին ռազմական գործողությունների, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ին վառելիքի պահեստի պայթյունի հետևանքով գտնվելու վայրն անհայտ անձանց հարազատներին:
Հանդիպումը կրել է խորհրդապահական բնույթ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ հարազատների կողմից բարձրացված` մարդու իրավունքներին առնչվող և հումանիտար հարցերը գտնվում են իր անմիջական ուշադրության ներքո և մանդատի շրջանակներում շարունակվելու են տարվել համապատասխան աշխատանքներ։
Պաշտպանն ընդգծում է, որ իրավասու մարմինների կողմից շարունակական քայլեր պետք է ձեռնարկվեն գտնվելու վայրն անհայտ անձանց ճակատագրերը պարզելու, ինչպես նաև նրանց հարազատների բոլոր իրավունքների երաշխավորման ուղղությամբ:

Защитник прав человека приняла родственников пропавших без вести в результате войны в Арцахе и взрыва на топливном складе
19/05/2025 10:32
Омбудсмен Армении Анаит Манасян 15 мая провела очередную встречу с членами семей лиц, местонахождение которых остается неизвестным.
Как сообщили в офисе Защитника прав человека, на этот раз были приняты родственники пропавших без вести в результате боевых действий 19–20 сентября 2023 года, а также взрыва на топливном складе 25 сентября 2023 года.
Встреча носила конфиденциальный характер.
Манасян подчеркнула, что все вопросы гуманитарного характера и в сфере прав человека, поднимаемые родственниками, находятся в центре её внимания и в рамках предоставленного мандата работа в этом направлении будет продолжена.
Омбудсмен также отметила, что уполномоченные органы должны предпринимать последовательные шаги для выяснения судьбы пропавших без вести, а также для гарантии всех прав их семей.