Ի պաշտպանություն արցախահայության վերադարձի իրավունքի՝ շվեյցարացի խորհրդարանականները մեկնարկում են նոր հարթակ. ՀՅԴ
2025 թվականի մայիսի 26-ին Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում իր աշխատանքներն է մեկնարկելու «Շվեյցարիայի խաղաղության նախաձեռնությանն» աջակցող 19 պատգամավորներից կազմված միջկուսակցական հանձնախումբն՝ օժանդակելու արցախահայության վերադարձի իրավունքի իրացման համար միջազգային անհրաժեշտ մեխանիզմներ կենսագործելու մասին՝ Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերին պալատի մարտի 18-ի որոշմանը, ինչը երկրի գործադիր իշխանության համար ունի իրավակիրառ պարտադիր նշանակություն:
Նախաձեռնության նպատակն է աջակցել Շվեյցարիայի հանձնառությանը՝ «հնարավորություն տալու Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ներկայացուցիչների միջև բաց երկխոսության՝ միջազգային վերահսկողության ներքո կամ միջազգային նշանակալի դերակատարների ներկայությամբ՝ բանակցելու պատմականորեն բնակված հայ բնակչության անվտանգ և համատեղ վերադարձի շուրջ»:
Միջկուսակցական լայն աջակցություն ունեցող հանձնախումբը գլխավորում են Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավորներ Էրիխ Ֆոնտոբելը և Ստեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատտը:
Միջոցառման ընթացքում ելույթներ կունենան հանձնախմբի համանախագահները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հանձնախմբի նախագահ Վարդան Օսկանյանը, Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Վարդան Թադևոսյանը, Շվեյցարիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի գլխավոր քարտուղար Սարգիս Շահինյանը և Միջազգային քրիստոնեական համերաշխության կազմակերպության հանրային հարցերով տնօրեն դոկտոր Ջոել Վելդկամպը:

Швейцарские парламентарии запускают новую платформу в защиту права армян Арцаха на возвращение: АРФД
20/05/2025 14:58
В столице Швейцарии Берне 26 мая 2025 года начнет свою работу межпартийная комиссия, состоящая из 19 депутатов, поддерживающих «Мирную инициативу Швейцарии», для содействия принятию решения верхней палаты Парламента Швейцарии от 18 марта о внедрении необходимых международных механизмов для реализации права армян Арцаха на возвращение, которое имеет обязательное правоприменительное значение для исполнительной власти страны.
Об этом сообщили из Центрального офиса «Ай Дата» Бюро АРФ Дашнакцутюн, уточняя, что цель инициативы - поддержать обязательство Швейцарии «предоставить возможность для открытого диалога между представителями армянского населения Азербайджана и Нагорного Карабаха под международным контролем или в присутствии значимых международных акторов для переговоров о безопасном и совместном возвращении исторически проживающего армянского населения».
Комитет, пользующийся широкой межпартийной поддержкой, возглавляют члены Швейцарского национального совета Эрих Фонтобелле и Штефан Мюллер-Альтерматт.
На мероприятии выступят сопредседатели комитета, а также бывший министр иностранных дел Республики Армения и председатель Комитета по защите основных прав народа Нагорного Карабаха Вардан Осканян, директор реабилитационного центра «Кэролайн Кокс» Вардан Тадевосян, генеральный секретарь Межпарламентской группы дружбы Швейцария-Армения Саргис Шагинян и директор по связям с общественностью Международной организации христианской солидарности доктор Джоэл Велдкамп.
Официальный сайт комитета действует по этому адресу: www.swisspeacekarabakh.com