Տնից, հայրենիքից զրկված ու ողբերգությունով անցած մարդիկ անլուծելի խնդիրների հետ մնացել են միայնակ․ Պատգամավոր
20/05/2025 09:49
10 օրից լրանալու է այն ժամկետը, որից հետո բռնի տեղահանված արցախցիներին հատկացվող օգնության ծրագիրը էականորեն կրճատվելու է, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Իշխանությունն այս ընթացքում մարդկանց «կերակրեց» ստերով, թե իբր որոշակի փոփոխություններ է անելու սոցիալական և բնակարանային ծրագրերում, սակայն դրանք մնացին գրեթե անփոփոխ:
Մարդկանց մեծամասնության համար անհասանելի է մնում բնակարանային ծրագիրը, իսկ սոցիալական բլոկի լուրջ կրճատումները մարդկանց, բառիս բուն իմաստով, փողոցում հայտնվելու վտանգի առաջ են կանգնեցրել:
Իշխանությունը մարդկանց ձայնը փորձում է լռեցնել արցախցի տարբեր պաշտոնյաների, գործարարների չարաշահումների մասին տեղեկություններ դաշտ նետելով, սակայն դրանով ո´չ մարդկանց խնդիրներն են լուծվում, ո´չ էլ հանցագործություններ բացահայտվում. որևէ մեկն էլ այդ մեղադրանքներով պատասխանատվություն չի կրել:
Տնից, սեփական հայրենիքից զրկված ու մի ողջ ողբերգությունով անցած մարդիկ իրենց անլուծելի խնդիրների հետ մնացել են միայնակ», - գրել է նա:

Лишённые дома и Родины, пережившие трагедию люди остались один на один с нерешаемыми проблемами — депутат
20/05/2025 10:01
Через десять дней истекает срок действия программы помощи насильно перемещённым жителям Арцаха, после чего её объем будет существенно сокращён. Об этом написал депутат Национального собрания Армении Тигран Абрамян.
«В течение этого времени власти кормили людей обещаниями, уверяя, что якобы готовятся внести изменения в социальные и жилищные программы. Однако на деле почти ничего не изменилось.
Для большинства людей жилищная программа остаётся недоступной, а серьезное сокращение социального блока поставило многих перед реальной угрозой остаться на улице.
Власти пытаются заглушить голос народа, распространяя информацию о злоупотреблениях со стороны отдельных чиновников и бизнесменов из Арцаха. Но подобные шаги не решают проблем людей и не ведут к раскрытию преступлений — никто до сих пор не понёс ответственности за озвученные обвинения.
Лишённые дома, Родины и прошедшие через настоящую трагедию люди остались одни с теми проблемами, которые они не в силах решить», — отметил депутат.