«Գնահատելի է, որ այս անգամ 5 տարի չէ»․ Առողջապահության նախարարությունը երկու շաբաթ ուշացումով սկսել է բրուցելյոզի դեմ բնակիչների հետազոտությունները
20/05/2025 17:16
«Առողջության իրավունք» ՀԿ նախագահ Անուշ Պողոսյանը երեկ ահազանգել էր, որ Սևանի Չկալովկա գյուղում բրուցելյոզի բռնկում է։
«․․․ Երկրում անասնաբուժության վախճանի արդյունքում, որին միացել է առողջապահության վախճանը, տուժում են բնակիչները, այս դեպքում՝ մի ամբողջ գյուղ։ Եվ դեռ հայտնի չէ՝ միսը և կաթնամթերքը որտեղ և ինչ քանակությամբ է վաճառվել, և քանի մարդ է հիվանդացել»,- ընդգծել էր մասնագետը։
Այսօր արդեն հայտնի դարձավ, որ Առողջապահության նախարարությունը երկու շաբաթ ուշացումով սկսել է բրուցելյոզի հետ կապված հետազոտությունները։
«Առողջության իրավունք» ՀԿ նախագահ Անուշ Պողոսյանն է կրկին այդ մասին հայտնել։
«ՀՀ առողջապահության նախարարությունը 2 շաբաթ ուշացումով, երեկվանից սկսել է բրուցելյոզի դեմ բնակիչների հետազոտությունները.....
Գնահատելի է, որ այս անգամ 5 տարի չէ»,- սոցցանցում գրել է նա։

«Можно оценить хотя бы то, что на этот раз не спустя пять лет»: Минздрав начал обследования на выявление бруцеллёза с двухнедельным опозданием
20/05/2025 17:35
Глава общественной организации «Право на здоровье» Ануш Погосян накануне сообщила о вспышке бруцеллёза в селе Чкаловка Севана.
«В результате краха ветеринарной службы в стране, к которому присоединился и кризис системы здравоохранения, страдают граждане — в данном случае целая деревня. До сих пор неизвестно, где и в каком объёме была реализована мясная и молочная продукция, и сколько человек заразилось», — подчеркнула специалист.
Сегодня стало известно, что Министерство здравоохранения с двухнедельным опозданием начало обследования, направленные на выявление бруцеллёза․
Об этом вновь сообщила Ануш Погосян.
«Министерство здравоохранения Республики Армения с двухнедельным опозданием начало обследования населения на бруцеллёз только со вчерашнего дня... Можно хотя бы оценить, что на этот раз не спустя пять лет», — написала она в соцсетях.