Զորակոչի ենթակաների 30-40%-ն է ծառայում, առաջարկում եմ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար 15մլն դրամ վճար սահմանել, իսկ բանակում կարճ ծառայության համար՝ 15-20 մլն. Սարգսյան
21/05/2025 13:45
Մենք Հայաստանում լրջագույն խնդիր ունենք՝ կապված զորակոչի հետ. հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը՝ ներկայացնելով իր առաջարկած օրենսդրական այն նախագիծը, որով 18 տարին լրացած քաղաքացիները կարող են վճարել 15 միլիոն դրամ և ծառայել 6 ամիս, կամ վճարել 20 միլիոն դրամ և ծառայել 1 ամիս։
Նախագծի հեղինակը ներկայացրեց հիմնավորումները, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ մի շարք ճանապարհներով խուսափում են պարտադիր զինվորական ծառայությունից և առաջին խնդիրը ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելն է։
«2020-24թթ.-ին 8700 արական սեռի քաղաքացի գնացել է այս ճանապարհով, որ լուծի խնդիրը»,-ասաց նա։
Ըստ նրա, քաղացիությունից հրաժավելու համար այսօր ընդամնեը 25 000 դրամ են վճարում․«Առաջարկում եմ՝ դա դարձնենք 15 մլն դրամ, որ քաղաքացիությունից հրաժարվողների թիվը կտրուկ նվազի։ Իսկ եթե, այդուհանդերձ, գտնվեն քաղաքացիներ, ովքեր պատրաստ են գնալ այդ ճանապարհով, վճարված գումարի միջոցով լրացնեն այդ բացը»։
Բացի այդ, ըստ նրա, 10 000-ից ավելի քաղաքացիներ գտնվում են հետախուզման մեջ՝ բանակում չծառայելու համար, գտնվում են ՀՀ սահմաններից դուրս. «Կեսը մինչև 27 տարեկան տղաներն են»։
Պատգամավորն ավելացրեց․«Այսօր բանակ է զորակոչվում զորակոչի ենթակաների 30-40 տոկոսը միայն, կարծում եմ՝ այս թիվն առվազն 50 տոկոսով պետք է շատացնենք»։
Ըստ նրա՝ պետք է ծառայությունը գրավիչ դարձնեն և զինծառայողներին վճարվող գումարները բարձրացվեն։ «Այն քաղաքացիները, ովքեր քաղաքացիությունից կհրաժարվեն և կտան 15 մլն դրամ, կամ այն քաղաքացիները, ովքեր կվճարեն կարճ ծառայելու համար․․․ հավաքագրված գումարների մի մասը պետք է ուղղվի մեր սովորական զինծառայողներին»,-ասաց նա։

Депутат предложил установить пошлину за отказ от гражданства в размере 1,5 млн. драмов и до 20 млн — за сокращённую военную службу
21/05/2025 15:39
В Армении существует серьёзная проблема с воинским призывом, заявил на пресс-конференции депутат от фракции «Гражданский договор» Айк Саргсян, представив свой законопроект, согласно которому граждане, достигшие 18 лет, смогут уплатить 15 миллионов драмов и пройти военную службу сроком в 6 месяцев либо заплатить 20 миллионов драмов и служить всего 1 месяц».
По словам автора инициативы, тысячи граждан стараются уклониться от обязательной службы, в том числе путём отказа от гражданства Армении.
«С 2020 по 2024 годы около 8700 мужчин пошли этим путём, чтобы избежать службы», — отметил он.
В настоящее время, по его словам, для отказа от гражданства нужно заплатить всего 25 000 драмов.
«Я предлагаю установить сумму в 15 миллионов драмов за отказ от гражданства, чтобы резко сократить число тех, кто выбирает этот путь. А если всё же найдутся граждане, готовые пойти на такой шаг, уплаченные средства помогут восполнить возникший дефицит», — отметил он.
Кроме того, он сообщил, что более 10 000 граждан числятся в розыске за уклонение от военной службы, большинство из них находятся за пределами Армении. «Половина из них — молодые люди до 27 лет», — отметил депутат.
«Сегодня на срочную службу призывается только 30–40% подлежащих призыву. Я считаю, что эту цифру необходимо увеличить минимум на 50%», — подчеркнул он.
По мнению депутата, необходимо сделать военную службу более привлекательной и существенно повысить выплаты военнослужащим.
«Граждане, которые откажутся от гражданства и заплатят 15 миллионов драмов, а также те, кто внесёт плату за сокращённую службу… часть собранных средств должна направляться на поддержку наших обычных военнослужащих», — подчеркнул он.