Համաձայնեցված տեքստը հայկական կողմը տարբեր պատճառներով առաջարկեց հետաձգել. ինչո՞ւ ՌԴ-ն ու ՀԱՊԿ-ը  համարժեք չարձագանքեցին ՀՀ-ի վրա հարձակմանը (Տեսանյութ)
21/05/2025 13:59
Համաձայնեցված տեքստը հայկական կողմը տարբեր պատճառներով առաջարկեց հետաձգել. ինչո՞ւ ՌԴ-ն ու ՀԱՊԿ-ը համարժեք չարձագանքեցին ՀՀ-ի վրա հարձակմանը (Տեսանյութ)
Ես չգիտեմ, թե դուք ինչ նկատի ունեք՝ համարժեք արձագանք ասելով, մեր պարտավորություններից բխող արձագանքը եղել է անմիջապես․ Երևանում, պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ ինչու ՌԴ-ն համարժեք չարձագանքեց, երբ Ադրբեջանը հարձակվեց ՀՀ-ի վրա, ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Իրավիճակը հասկանալու համար ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ փաստահավաք խումբ է ուղևորվել դեպքի վայր, ներկայացվել է օպերատիվ ուղեցույց: Եղել է կառավարությունների հանդիպում, ԱԳ և Պաշտպանության նախարարներն աշխատել են շատ երկար: Իրենք էին խմբագրում այն առաջարկությունները, որոնք ներկայացվել են ՀԱՊԿ քարտուղարության կողմից: Վերջում մենք ամբողջ տեքստի վերաբերյալ հասանք կոնսենսուսի, և տեքստը ներկայացվեց պետությունների կառավարությունների ղեկվարներին: Համաձայնեցված տեքստը հայկական կողմը տարբեր պատճառներով առաջարկեց հետաձգել:
Կոնսենսուս չեղավ, մենք համաձայնեցինք և որոշ ժամանակ անց՝ 2022 թվականի նոյեմբերին, արդեն հայտարարվեց ԵՄ առաքելության մասին: Պրահայում էլ հայտարարվեց ԼՂ պատկանելության մասին դիրքորոշումը, որ երկկողմ հիմունքներով ամեն ինչ որոշվելու է 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով, որի համաձայն ԼՂ ինքնավար մարզն Ադրբեջանի մաս է:
Դա բավականին անսպասելի էր, որովհետև 2020 թվականի նոյեմբերին՝ թեժ մարտական գործողությունների ընթացքում, երբ ՌԴ նախագահը ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հետ խմբագրեց հրադադարի մասին համաձայնագրի տեքստը, այդտեղ ԼՂ պատկանելության հարցը գիտակցաբար թողնվել էր փակագծերից դուրս: Բայց տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ»,- նշեց Լավրովը:
Նա հիշեցրեց, որ արցախյան բանակցությունները տևել են մեկ տասնամյակից ավելի, որոնք տարվել են ՀՀ նախկին ղեկավարների կողմից. «Մի քանի անգամ ասվել է, որ ահա հասել ենք պայմանավորվածության, բայց հետո դրանք փլուզվում են: Այո, կարելի է քննադատել, քանի որ չեն քննատադում նրան, ով ոչինչ չի անում, իսկ մենք փորձում էինք»։

Армянская сторона по разным причинам предложила отложить согласованный текст: почему Россия и ОДКБ не отреагировали должным образом на нападение на Армению? (видео)
21/05/2025 15:10
Я не знаю, что вы подразумеваете под адекватным ответом. Реакция, вытекающая из наших обязательств, которые соответствовали нашим договорным обязательствам с Арменией в ОДКБ, последовала незамедлительно, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в Ереване, отвечая на вопрос журналиста, почему Россия не отреагировала должным образом на нападение Азербайджана на Армению.
«Миссия ОДКБ по установлению фактов выехала на место происшествия для ознакомления с обстановкой, представила оперативный доклад с конкретными и практическими рекомендациями о необходимости направления туда миссии наблюдателей ОДКБ для стабилизации обстановки. Этот вопрос обсуждался в октябре того же года в Ереване на саммите ОДКБ. До этого над этим работали министры иностранных дел и обороны стран ОДКБ, редактировали предложения, которые представлял секретариат ОДКБ.
В конечном итоге мы достигли консенсуса по всему тексту, и он был представлен главам государств для обсуждения, однако по разным причинам армянская сторона предложила отложить подписание согласованного текста. Мы дали свое согласие, и через некоторое время была объявлена ​​миссия ЕС, а в Праге было объявлено, что вопрос принадлежности Нагорного Карабаха будет решаться на основе Алма-Атинской декларации, согласно которой Нагорно-Карабахская автономная область входит в состав Азербайджана», — заметил глава МИД России, заявив, что для них это стало неожиданностью, поскольку в трехсторонней декларации о прекращении огня от 9 ноября 2020 года вопрос принадлежности Нагорного Карабаха был намеренно опущен.
Лавров настаивал на том, что в то время существовало джентльменское соглашение о том, что вопрос Нагорного Карабаха подлежит дальнейшему согласованию между странами. «Но случилось то, что случилось. Я не оспариваю возможности наших армянских друзей критиковать позицию, занятую кем-либо в то время, но я напомнил о том, что мы сделали», — заключил глава МИД России.