Արցախյան պատերազմի բոլոր «վոյիններին» մեկ խորհուրդ ունեմ. հերոսամարտը մի վերածեք սուտլիկ որսկանների դիցաբանության. Զուրաբյանը՝ Սամվել Բաբայանին
Սամվել Բաբայանը շարունակում է սուտ տեղեկություններ տարածել արցախյան պատերազմի մասին, նսեմացնելով առաջին ղարաբաղյան պատերազմում հայ ժողովրդի տարած հաղթանակը. գրել է ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
«Սամվել Բաբայանը, անկասկած, նշանակալի դերակատարություն է ունեցել արցախյան առաջին պատերազմի հաղթանակների ապահովման գործում, հատկապես 1993-ի հուլիսիսից մինչեւ 1993 թվականի նոյեմբեր ընկած ժամանակաշրջանում։ Այդ հաղթանակները, սակայն, առաջին հերթին ձեռք են բերվել Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմաքաղական ղեկավարությունների համակարգված գրագետ, անձնուրաց եւ կազմակերված թիմային աշխատանքի շնորհիվ։ Սամվել Բաբայանի հետեւողական եւ տեւական ջանքերը սեփական անձին վերագրել այդ հաղթանակների վաստակը, իր իրական վաստակի վրա ավելացնել չեղածը, ինչպես նաեւ նսեմացնել եւ վարկաբեկել այլոց արածը, արժեզրկում է առաջին հերթին հենց իր կերպարը եւ վնաս հասցնում հայ ժողովրդի տարած հաղթանակի արժեքին եւ գնահատմանը։
Քաղաքական կասկածելի դիվիդենտներ քաղելու նպատակով Սամվել Բաբայանն իրեն ներկայացնում է նաեւ որպես 1994 թվականին պատերազմի շարունակման կողմնակից, հայտարարում է, որ նա ստորագրել է ընդամենը «մի փաստաթուղթ՝ 2 ամսով հրադադար», եւ ավելացնում, որ «հետո 95 թվականին պարլամենտյորները ստորագրել են ինչ-որ մի փաստաթուղթ Բիշքեկում», որի հետ, հետեւաբար, իր ստորագրածը ոչ մի կապ չունի (Բորիս Մուրազիի հետ հարցազրույցը, Politik.am-ում)։
Մայիսի 17-ին Ղարաբաղյան կարգավորման պատմությանը նվիրված բանախոսության ընթացքում, ի թիվս այլ փաստերի, ներկայացրեցի Կազիմիրովի “Мир Карабаху” գրքից վերցրած 1994 թվականի մայիսի 12-ի զինադադարի փաստաթղթի բնագիրը, որը ստորագրված է Սամվել Բաբայանի կողմից։ Հրապարակված տեքստից բխում է երկու փաստ, որոնք հերքում են Բաբայանի ասածները։ Պարզվում է, որ նրա կողմից ստորագրված փաստաթղթում ոչ մի խոսք չկա «երկու ամսվա» մասին, այսինքն՝ Սամվել Բաբայանը ստորագրել է անժամկետ զինադադար եւ վերցրել իր վրա խախտման ոչ ենթակա զինադադարի պարտավորություն։ Բացի այդ, պարզվում է, որ Սամվել Բաբայանի ստորագրած փաստաթուղթը ուղիղ հղում է 1994 թվականի մայիս 5-ին Բիշքեկում ստորագրված Բիշքեկյան պրոտոկոլը, որի մասին Բաբայանը պնդում էր, որ այն ստորագրվել է 1995 թվականին եւ կապ չի ունեցել իր ստորագրածի հետ։
Այս բացահայտումից հետո Սամվել Բաբայանն իր «մամլո ծառայության» միջոցով հանդես է եկել երկարաշունչ մի «հերքման» տեքստով, որին կցել է նույն այն փաստաթուղթը, որը ես ներկայացրել էի հանրության ուշադրությանը եւ որը ապացուցում է զինադադարի անժամկետ լինելը։ Ավելին, Բաբայանը նաեւ ներկայացրել է 1994 թվականի հուլիսի 27-ին ստորագրված մի փաստաթուղթ, որով էլ ավելի է ամրապնդվել զինանդարը, քանի որ կողմերը անժամկետ պարտավորություն են վերցրել՝ «պահելու զինադադարի ռեժիմը ընդհուպ մեծ համաձայնագրի կնքումը», ինչը, ի դեպ, խախտվեց Ադրբեջանի կողմից 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ։
Ստացվում է, որ Բաբայանն իր «հերքումով» ոչ թե հերքում է, այլ հաստատում է իմ ասածը, զավեշտալի վիճակ, որում Բաբայանը չէր հայտնվի, եթե չփորձեր ապացուցել անապացուցելին։
Նույնքան «իմաստալից» են ռազմական գործողությունների հետ կապված «հերքումները», որոնք չեն ժխտում իմ կողմից տրված որեւէ տեղեկություն, իսկ ստրատեգիական նշանակութուն ունեցող Հորադիզի կայարանի կորուստը շատ «համոզիչ» կերպով ներկայացնում որպես «մարտավարական հնարք»։
Արցախյան պատերազմի բոլոր «վոյիններին», այսինք՝ նրանց, ովքեր փորձում են սեփականաշնորհել արցախյան առաջին պատերազմի մեծ հաղթանակը, միայն մեկ խորհուրդ ունեմ. իրոք տեղի ունեցած հերոսամարտը մի վերածեք սուտլիկ որսկանների դիցաբանության, դրանով դուք վնասում եք եւ ձեզ, եւ մեր ժողովրդին։ Շատ ավելի լավ կլինի պատմությանը թողնել ձեր իրապես գովելի ծառայությունների գնահատումը»։

Всем "воинам" Арцахской войны дам один совет: не превращайте героическую борьбу в миф о лживом охотнике: Зурабян — Самвелу Бабаяну
21/05/2025 16:02
Самвел Бабаян продолжает распространять ложную информацию об Арцахской войне, принижая победу армянского народа в Первой Арцахской войне, — написал заместитель председателя АНК Левон Зурабян.
«Самвел Бабаян, безусловно, сыграл значимую роль в обеспечении побед в Первой арцахской войне, особенно в период с июля по ноябрь 1993 года. Однако эти победы были прежде всего достигнуты благодаря грамотной, самоотверженной и скоординированной командной работе военно-политического руководства Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики.
Постоянные попытки Самвела Бабаяна приписать себе все заслуги, преувеличить свой вклад, а также принизить и дискредитировать вклад других, в конечном счёте обесценивают не только победу армянского народа, но и наносят ущерб его собственному образу.
Стремясь извлечь сомнительные политические дивиденды, Бабаян пытается представить себя как сторонника продолжения войны в 1994 году, утверждая, что он подписал всего лишь "какой-то документ о двухмесячном перемирии", и добавляя, что "в 1995 году депутаты подписали какой-то документ в Бишкеке", к которому, следовательно, его подпись якобы не имеет отношения» (из интервью Бабаяна с Борисом Мурази, опубликованного на Politik.am).
17 мая, в ходе лекции, посвящённой истории карабахского урегулирования, среди прочих материалов я представил оригинальный текст соглашения о прекращении огня от 12 мая 1994 года, опубликованный в книге Владимира Казимирова "Мир Карабаху". Документ был подписан Самвелом Бабаяном.
Из обнародованного текста следуют два ключевых факта, которые полностью опровергают утверждения Бабаяна. Во-первых, в подписанном им документе нет ни слова о "двух месяцах". Это значит, что Бабаян подписал бессрочное соглашение о прекращении огня и взял на себя обязательство его не нарушать. Во-вторых, в том же документе содержится прямая ссылка на Бишкекский протокол, подписанный 5 мая 1994 года — тот самый, про который Бабаян утверждал, что он якобы был подписан в 1995 году и не имел отношения к его подписи.
После этой публикации Бабаян выступил с пространным "опровержением" через свою пресс-службу, к которому приложил тот самый документ, что был представлен мной, и который, как раз, доказывает бессрочность перемирия. Более того, он также обнародовал соглашение от 27 июля 1994 года, которое ещё больше укрепляет режим прекращения огня: стороны берут на себя бессрочное обязательство соблюдать перемирие вплоть до подписания всеобъемлющего соглашения. Напомню, именно это обязательство было нарушено Азербайджаном в ходе апрельской войны 2016 года.
Таким образом, своим "опровержением" Бабаян не опроверг, а фактически подтвердил мои слова. Нелепая ситуация, в которой Бабаян не оказался бы, если бы не попытался доказать недоказуемое.
Не менее "содержательными" являются и его опровержения по поводу боевых действий, которые, однако, не опровергают ни одного факта, изложенного мной. Потеря стратегически важной станции Горадиз преподносится как "тактический манёвр" — весьма "убедительная" аргументация.
Всем "воинам" Арцахской войны — то есть тем, кто пытается приватизировать великую победу народа в Первой Арцахской войне — я могу дать только один совет: не превращайте подлинную героическую борьбу в миф о лживом охотнике. Тем самым вы вредите и себе, и нашему народу. Гораздо лучше будет оставить оценку ваших действительно достойных заслуг истории», — подытожил заместитель председателя партии «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян.